Advert
Advert
Advert

PROTOKOLDEN FUARA DAVET…

PROTOKOLDEN FUARA DAVET…
Bu içerik 943 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Expolink Fuarcılık Yöneticisi Zeki Erdoğan Radyo Gözlem’in konuğu olarak fuarın ilçemize katkıları hakkında açıklamalarda bulunarak tüm halkımızı Milas Tarım Fuarı’na davet ettiler…

6 Mart Salı günü saat 13’te Radyo Gözlem’in ilk konuğu olan Milas Kaymakamı Eren Arslan bu yıl 9’ncusu 8-11 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek Milas Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı hakkında düşüncelerini Radyo Gözlem dinleyicileri ile paylaştı.

Fuar hakkındaki ilk izlenimlerini paylaşan Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Ben geçen yıl 15 Aralık tarihinde Milas’taki görevime başladım ve yine Mart ayı içerisinde geçen yıl 8’ncisini yaptığımız, bu sene 9’ncusunu düzenleyeceğimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na iştirak etmiştim. Bana fuar hakkında çok yoğun katılımlı, çok rağbet gören bir fuar olduğu bilgisi verilirken görene kadar çokta inanamamıştım doğrusu.  Bir fuara neden bu kadar ilgi gösterilebilir diye aklımdan geçirmiştim. Fuar dendiği zaman büyükşehirlerin fuarlar aklımıza geldiği için ilçemizdeki fuarı görmek istedim. Katılımcı sayısı, firma sayısı ve halkımızın fuara ilgi ve alakasını görünce bana bu bilgiyi veren arkadaşlarımızın çok da haksız olmadıklarını gördüm. Herkesin üzerinde hem fikir olduğu konu fuarın düzenlendiği alanın, böyle bir fuar için, böyle bir kapasite için yetersiz olduğunu ben de bizzat gözlemledim. Tek eksiklik ya da olması gereken nokta olarak fuar alanını söyleyebilirim. Katılımcı sayısı bakımından ve vatandaşlarımızın göstermiş olduğu ilgi alaka açısından çok başarılı bir fuar gerçekleştiriliyor. Zaten bu yıl 9’ncusu demek bu yolda kurumsallaşma adına bir ilerleme kaydedildiğini gösteriyor” dedi.

Fuar kültürü hakkında da açıklamalarda bulunan Kaymakam Arslan; “Fuar kültürü deyince aslında bir kurumsal yapıdan bahsetmemiz gerekir. Örnek olarak verecek olursak İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yıl 86’ncısı düzenledi. Demek ki 86 yıldır bu konuda bir kurumlaşma, bir profesyonelleşme, bir alt yapı oluşmuş demektir. Kurumsallaşınca herkes onun tarihini de artık biliyor. Orada ne gibi faaliyetlerin, ne gibi etkinliklerin olacağını da önceden az çok kestirebiliyor ve planlamasını, katılımını ona göre gerçekleştiriyor. Bunun için önce fuar kültürünün öncelikle kendisini ispat etmesi lazım. Tarım fuarı denildiği zaman Milas akla gelmesi lazım. Tarım fuarı denildiği zaman evet Mart ayının ilk haftalarında Milas’ta bir tarım fuarı düzenleniyor, şu kapasiteli, şu özellikleri bünyesinde barındırıyor diye fikir sahibi olması gerekiyor. Bunun için de altını çizerek söylüyorum profesyonelleşmenin, kurumsallaşmanın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu manada Milas Tarım Gıda ve hayvancılık Fuarı’nın daha emekleme aşamasında olduğunu söylemek istiyorum. İlçemize katma değeri itibari ile Kaymakamlık, kamu kurum ve kuruluşlar ile odalar olarak herkes bu fuarın gelişmesi için katkı sunuyor. Fuar kültürü de ancak bu şekilde oluşur.

Fuarımızdaki uluslararası ibaresinden dolayı birçok yabancı firmanın veya yurt dışından insanların geldiği gibi bir algı oluşuyor ama henüz bu yok. Ama umut ediyorum ki ilerleyen yıllarda bu fuarın kurumsal yapısı, alt yapısı daha da geliştiğinde yurt dışından da firmalar gelirler ve ürünlerini sergilerler, ilçemize ekonomisine katkısı olur. Ama şunu da ifade etmek istiyorum ki isminde uluslararası kelimesi geçse de bu benim gönlümden geçen bu ülkenin bir vatandaşı olarak ihtiyaç duyduğumuz, piyasada alınıp satılan ne varsa bunun yerli ve milli üretim olması benim ve eminim ki tüm vatandaşlarımızın arzusudur. Bir ülkenin kalkınması, gelişmesi ancak ve ancak kendi üretilmesiyle mümkündür. Fuarımızdaki uluslararası kısmı cazip ama benim içimde olan ve beklediğim buradaki firmaların güçlü, kendini ispat etmiş, dünyayla rekabet edebilir yerli firmalar olması bizleri çok daha mutlu eder” dedi.

İlçemiz halkının fuara bakış açısını değerlendiren Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Mahalle ziyaretlerimde tarımla iştigal eden birçok insanın, mahallelerimizde yaşan çiftçilerimizin bu fuarı büyük bir sabırsızlıkla beklediklerini gördüm. Yeni çıkan bir ürün makine, gübre, tohum olabilir bunları çok yakından takip ettiklerini gördüm. Çok ilgi gösterdiklerini gördüm. Hatta birçok ticari ilişkilerini tarih olarak bu fuar üzerinden konuştuklarına şahit oldum. Bu da demektir ki bu fuar bu kentin ekonomik ve üretim yapısında önemli bir rol oynamaya başlamış. Diğer taraftan yaklaşık 100 bin insanın ziyaretinden ve bir sirkülâsyondan söz ediyoruz. Bu da aşağı yukarı ilçe nüfusuna denk neredeyse. Bu çok basit bir hesapla bile önemli ekonomik hareket oluşturacağı aşikar. 3 gün boyunca mahallelerimiz ilçe merkezine akıyor. Çevre ilçelerden ve çevre illerden fuarımıza ziyaretçiler geliyor bununda ilçemizde her türlü katkısı oluyor” derken bir de fuara katılımla ilgili bir müjdeyi ilk olarak Radyo Gözlem dinleyicileriyle paylaştı.

“Buradan hemşerilerime de müjdesini vermek istiyorum” diyen Kaymakam Arslan; “Bu yıl ki tarım fuarımıza Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba teşrif edecekler. Bunun da fuarımızın ve ilçemizin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Çiftçilerimiz bakanımız ve bakanlık yetkilileri ile bir araya gelme fırsatı bulacaklar. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın gelmesi demek, ulusal basının ilçemize gelmesi demek. Bütün ana haber bültenlerinden tutunda özel yapılan programlarda Milas’ın adının zikredilmesi demek. Böyle başarılı bir fuar Milas’ta yapılıyormuş diye insanların bilgi sahibi olması demek” diyerek tüm Radyo Gözlem dinleyenlerini ve tüm halkımızı fuara davet etti.

Öte yandan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Expolink Fuarcılık Yöneticisi Zeki Erdoğan 7 Mart 2018 Çarşamba günü Radyo Gözlem'in konuğu olarak fuarın ilçemize katkıları hakkında açıklamalarda bulunarak tüm halkımızı Milas Tarım Fuarı’na davet ettiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500