Advert
Advert
Advert

BU KEZ MUHTARLARLA BULUŞTULAR…

BU KEZ MUHTARLARLA BULUŞTULAR…
Bu içerik 728 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Geçtiğimiz hafta ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiği kahvaltı etkinliğinin ardından CHP Milas İlçe Örgütü, bu kez ilçe merkez ve tüm mahallelerin muhtarlarıyla yine kahvaltıda buluştu…

Etkinliğe CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve ilçe genelindeki mahalle muhtarlarının yanı sıra, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur ve ilçe kadın kolları üyeleri de katıldı.

Etkinlikte, muhtarlık müessesesinin tarihçesini anlatarak konuşmasına başlayan CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, şunları söyledi;

“Eğer siz köylünün elinden tütünü-pamuğu alırsanız millilikten söz edemezsiniz. Eğer siz Cumhuriyetin ilk yıllarında, o zor şartlarda kurulan başta Sümerbank olmak üzere tüm milletin ortak mallarını özelleştirirseniz, burada millilikten bahsedemezsiniz. Bugün de Amerikalı şirketler istedi diye ülke genelindeki 14 şeker fabrikasını satmaya kalkarsanız millilikten söz edemezsiniz. Bizim iktidarımızda bu değerlere sahip çıkılacak. Milletin malı, yine milletin olacak. Biz kimseyi ötekileştirmeden, 80 milyonu kucaklayan bir yönetim sergilemekte kararlıyız. Geçmişte muhtarlarımızın elinde birçok yetki vardı. Kendilerine ait bir bütçeleri ve azalarıyla birlikte aldıkları kararları işledikleri bir karar defterleri vardı. Bugün sadece devletten aldıkları bir maaşları var. Onlardan beklenen hiçbir hizmeti bu maaşla falan yapamaz muhtarlarımız. Bugünkü iktidar ne yazık ki seçilmiş olan siz muhtarları, etkisiz bir hale getirdi. Eğer, toplum baskısı olmasaydı, muhtarlıkları kapanacak, yerine başka bir temsil şekli getirilecekti. Şimdilik bu düşüncelerini rafa kaldırdılar. Yarın yeniden deneyebilirler. Her şeye rağmen biz kendi ilçemizde, sizlerle birlikte el ele, kol kola verip, bu kenti birlikte yönetmeye devam edeceğiz. Yerelde yaptığımız bu işbirliğini, oluşturduğumuz güç birliğini gelecekte genele de yayacak, bu ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz.”

Etkinliğe katılan tüm muhtarlara teşekkür eden CHP Milas İlçe Başkanı Özcan’ın ardından kürsüye gelen Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ise, etkinliği düzenleyen CHP Milas İlçe Örgütüne teşekkür etti.

Aynı kararlılıkta devam edeceğiz…

Muhtarlar Derneği Başkanı Çoban’ın ardından Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, 2020 yılına kadar, Milas Belediyesi’nin içinde bulunduğu ekonomik zorlukların devam edeceğini, bu zorlukları kimi zaman satışla, kimi zamanda alınan borçlarla aşacaklarını belirterek; “Biz hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan halkımızın hak ettiği hizmetleri kendilerine ulaştırmaya gayret ediyoruz. Bugüne kadar bu konuda bu düşüncemizden taviz vermedik, bundan böyle de aynı kararlılıkta devam edeceğiz” dedi.

Böyle bir yönetim şekline demokrasi denilemez…

Etkinliğe katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ ise, çok yoğun bir meclis gündemi içerisinde, bugün Milas’ta muhtarlarla bir araya gelmekten son derece mutlu olduğunu belirterek, “Hükümet bir yandan sınır ötesinde, bir yandan da içeride terör örgütleriyle mücadele ediyor. Yaptıkları bu mücadeleye CHP olarak bizler de destek veriyoruz ancak, iktidarın kullandığı dil, uygulamaya çalıştıkları siyaset üslubu, bu ülkeyi yönetenlere yakışmıyor. Adeta düşmanca bir tavır sergiliyorlar. Kanun, yasa, anayasa tanımaksızın, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasından çıkanlarla yapılıyor. Böyle bir yönetim şekline demokrasi denilemez. Bu anlayış, bir hukuk devletinde olmayan bir yönetim biçimidir. Demokrasinin temel taşı olarak siz muhtarlarla gösterilmekte ancak, istediğiniz kadar Beştepe’ye muhtarları toplayın, istediğiniz kadar onlara nutuk atın, sonuçta muhtarlar kendilerinin elinden alınan hakları unutmayacaklar” dedi.

Size bu hakları sağlayan rejime sahip çıkın…

Etkinlikte son konuşmayı yapan CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Muğla’nın büyükşehir olmasıyla birlikte seçilmiş olan mahalle muhtarların, ellerinden birçok hakkın alındığına vurgu yaparak; “Dün, kendi köyünüzde nikâh kıyabiliyordunuz. Bugün bu yetki sizlerden alınıp müftülere verildi. Belki yarın da imamlara verilecek. Dün, kendinize ait bir bütçeniz vardı. O bütçe ile halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyordunuz. Bugün ise sadece resmi evrak düzenleyen birer makam konumuna getirildiniz. Sizlere bu haklar, Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte verilmiş haklardı. Dolayısıyla bu hakları bizim iktidarımızda yeniden elde edeceksiniz. Sizler de, size bu hakları sağlayan rejime sahip çıkın” diyerek, etkinliği düzenleyen ilçe örgütüne ve başarılı çalışmaları nedeniyle de Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a teşekkür etti.

Muhtardan başkana teşekkür plaketi…

Konuşmaların sonunda Ağaçlıhöyük Mahalle Muhtarı Muhammet Pırnaz ise, mahallesine sağlanan hizmetler nedeniyle Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a, bir teşekkür plaketi sundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
armagan     2018-02-28 işallah bu yemeklerin parası belediyeden çıkmıyordur