Advert
Advert
Advert

ÇOCUK VE KİTAP KONULU KONFERANS…

ÇOCUK VE KİTAP KONULU KONFERANS…
Bu içerik 1035 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizdeki okul öncesi eğitim veren öğretmen ve çocuk gelişimi bölümünde okuyan son sınıf öğrencilerine yönelik, Okul Öncesi Eğitim ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşe Turla tarafından ‘Çocuk ve kitap’ konulu bir konferans verdi.

Milas Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen konferansa; İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, ilçe merkezindeki bazı okulların müdürleri, okul öncesi eğitim öğretmen ve bu bölümde okuyan son sınıf öğrencileri katıldı.

Çocuk gelişimi uzmanı Ayşe Turla, okul öncesi eğitimin ne denli önemli olduğunu verdikleri örneklerle açıklarken; “Bugün, birçok uzman, okul öncesi eğitimin anne karnında başladığını ileri sürüyor ve bunu da bilimsel verilerle destekliyor.

Öncelikle aramızdaki son sınıf öğrencilerine seslenmek istiyorum. Mutlaka liseden sonra işin üniversite kısmını tamamlayın. Kesinlikle bu işi yarım yamalak yapmayın ve mutlaka sürekli kendinizi yenileyin. Okuyun ama sürekli okuyun. Bu konuda yayınlanan yeni eserleri takip edin” dedi.

“Her yayını satın almayın, okumayın”

Uzman Turla, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimle ilgili çıkan her kitabın alınmaması gerektiğine vurgu yaparak; “Öncelikli olarak kitabın künyesine dikkat edin. Nerede basılmış, yazarı kimdir? Bunlar önemli konulardır. Çünkü basılı her kitap, doğru bilgi veren bir yayın değildir.

Bütün bu konular şunun için önemlidir: Her şeyden önce sizler, geleceği şekillendiren, merkezinde insan bulunan bir işi yapıyorsunuz. Dolayısıyla, okul öncesi sağlam bir eğitim alan çocuğun; ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite eğitim hayatı da sağlam bir şekilde yürür. Dolayısıyla siz öğretmenlerimizin göstereceği çaba, vereceği eğitim her şeyin temelidir” diyerek, doğru bir yayında nelerin bulunması gerektiğini en ince detayına kadar anlattı.

Çocuklara hikâyeler anlatın…

Okul öncesi eğitime yönelik yayınlanan eserlerin büyük bir bölümünde, yazıdan daha çok resimlerin yer aldığını belirten Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşe Turla; “Bu yayınların bir hikâyesi yoktur, konusu vardır ve dolayısıyla yazılı metin yerine konu, resimlerle anlatılır. Siz, oradaki resimleri yeni hikâyeler kurgulayarak, çocuğun anlayabileceği bir dille anlatabilirsiniz. Mümkün olduğunca karmaşık, zor konulardan uzak durun. Basit, kolay öğrenebileceği bir metod uygulayın” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İs     0000-00-00 Haberi yapanları kutluyorum. Bu tarz girişimlerin daha çok destek bulması dileğiyle...