Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

HALKALI LEKE HASTALIĞI İLE MÜCADELE…

HALKALI LEKE HASTALIĞI İLE MÜCADELE…
Bu içerik 994 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ziraat Odası Başkanlığı, Zeytin Halkalı Leke Hastalığı ile mücadele konusunda yazılı açıklama yaptı…

İlçemizde kış aylarının ılıman gitmesi ve rutubetin yüksek olmasından dolayı özellikle su tutan rutubetli taban arazilerde halkalı leke hastalığının sorun oluşturacağı belirtilen açıklamada, zeytinlerin korunması amacıyla Şubat ayında bakırlı bordo bulamacı uygulamasına başlanılması gerektiği vurgulandı.

Milas Ziraat Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle;

“İlçemiz Milas zeytin cenneti olarak bilinmekte olup zeytinlik alanlar ilçemizde 533 bin dekar alan kaplamaktadır. 9 milyon meyve veren zeytin ağacımız ile yıllık 90 bin ton yeşil zeytin üretmekteyiz. 10 bin ton yeşil zeytinimiz sofralığa ayrılırken 80 bin ton yeşil zeytinden 16 bin ton zeytinyağı üretmekteyiz. İlçemiz 9 milyon zeytin ağacıyla ülkemiz zeytin varlığının %10’ unu oluşturmaktadır. İlçemiz için bu denli öneme sahip olan zeytinin birçok hastalık ve zararlısı da bulunmakta. Bu hastalık ve zararlı etmenlerinin başında halkalı leke hastalığı, dal kanseri, verticillium, antraknoz, kök çürüklüğü, zeytin sineği, zeytin güvesi, pamuklu bitler vb etmenler gelmektedir. Bu hastalık ve zararlı etmenlerinden zeytin Halkalı Leke Hastalığı (Spilocaea oleagina) zeytinlik alanlarda büyük tahriplere yol açmakta ve rekolteyi düşürmektedir.

Kuş gözü hastalığı diye de bilinen Zeytin Halkalı Leke (Spilocaea oleagina) hastalığının etmeni bir mantar (fungus) olup ülkemizde birçok tarım arazisinde sorun oluşturmaktadır. Özellikle kıyı şeridinde Güney Ege, Marmara ve Akdeniz de görülen zeytinin en önemli hastalığıdır. Etmen rutubetin yüksek olduğu taban arazilerde göl, gölet, akarsu kenarı gibi arazilerde nemli ve ağır topraklarda her geçen yıl yıkıcılığını artırmaktadır. Ayrıca zeytin çeşitlerinin de hastalığa dayanımları farklılık göstermektedir. Ülkemizde yaygın olarak dikilen Ayvalık ve Memecik çok duyarlı iken, bunları Domat ve Manzanilla takip etmektedir. Ülkemizde yaygın olarak üretilen çeşitler içerisinde en dayanıklı çeşit Gemliktir. Hastalığın ilk belirtileri ilkbaharda yaprak yüzeyinde siyahımsı gri yuvarlak lekelerdir. Zamanla bu noktalar üzerindeki renkler açılır, daha sonra bunun çevresinde normal yaprak renginde bir halka oluşur bunu dıştan ikinci bir açık renkli halka çevirir. Bir yaprakta bu şekilde 8-10 mm büyüklüğünde 2 ile 30 arasında lezyon görülür. Hastalıklı yapraklar zamanla dökülür ve ağaç çıplak görülür. Lekeli yapraklar fonksiyonlarını tam yapamadıkları için hastalıklı ağaçlarda meyve tutumu % 20-25 oranında azalır. Hastalık etmeni ilkbaharda ortalama hava sıcaklıkları 18-20 °C ve hava nemi % 80 olduğu dönemlerde maksimum yayılma göstererek hastalık oluşturmaya başlar. Etmen 9 °C altındaki sıcaklıklarda ve 30 °C sıcaklığın üzerindeki ısılarda spor çimlenmesi durduğu için gelişemez. Bu bağlamda Milas Ziraat Odası Başkanlığı olarak yapmış olduğumuz bahçe incelemelerinde kış aylarının ılıman gitmesi ve rutubetin yüksek olmasından dolayı özellikle su tutan rutubetli taban arazilerde halkalı leke hastalığının sorun oluşturacağını görüyoruz. Zeytin ağaçlarımızın halkalı leke hastalığından etkilenip yapraklarını dökmemesi için bakırlı bordo bulamacı uygulamasının yapması gerekmektedir. 

Hastalığın yıkıcı gücünü azaltmak için önümüzden gelen bahar aylarında, hava sıcaklıklarının 18-20 °C olduğu dönemlerden öncesinde bitkiyi korumak amacıyla Şubat ayı içerisinde birinci bakırlı bordo bulamacı uygulaması ve Nisan ayı içinde ikinci bakırlı bordo bulamacı uygulaması yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bakırlı bordo bulamacı uygulaması bitki yüzeyini kapatarak hastalık girişini önleyecek yaprak dökülmesinin önüne geçecektir. Bunun sonucu olarak bitkide verim kaybı yaşanmayacaktır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500