Advert
Advert
Advert

ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI…

ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI…
Bu içerik 809 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi, Şubat ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda 6 Şubat Salı günü saat 14’te başlayan toplantıda 14 ana, 2 de ek gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat meclis açılış konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Suriye’nin Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu’nda hayatını kaybeden Mehmetçiklere Allah’tan rahmet dileyip, sınırlarımızı tehdit eden terör unsurlarına karşı yürütülen operasyonu desteklediğini belirtti. Başkan Tokat ayrıca 27 Ocak gününden beri kayıp olan Mustafa Ali Yorulmaz’ın cansız bedenine ulaşıldığını, bunun da kendisini üzdüğünü belirterek, Allah’tan rahmet diledi. Açılış konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin ilk sırasında yer alan madde ret edilirken, ikinci sırada yer alan Beyciler Mahallesi’nde bulunan taşınmazların, süs bitki yetiştiriciliği amaçlı on yıllığına kiraya verilmesi maddesi kabul edildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü, Milas Veteriner Fakültesi Dekanlığına tahsis edilen Mutluca (Beçin) Mahallesi’nde 2002, 2003 ve 2004 parseller arasında kalan 9233,60 m2 miktarındaki park ile üniversite yerleşkesi olan 1262 parsel bitişiğindeki kent parkının batısında bulunan 4.597,56 m2 miktarındaki park alanının 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereğince tahsis işleminin iptal edilmesi hususunun görüşülmesinde Başkan Tokat, veteriner fakültesinin ilçeye kazandırılması adına büyük destek verdiğini, bu amaçla taşınmazların Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü Milas Veteriner Fakültesi Dekanlığına tahsis edildiğini ancak 5018 sayılı kanun gereği bu tahsisin yapılamayacağını belirterek, daha önceki meclis kararırın iptal edilmesini istedi. Tokat son olarak bu yerin yine üniversite tarafından yeşil alan ve park olarak kullanılacağını belirtti.

Gündemin diğer maddelerindeki konuların bazıları meclis tarafından kabul edilirken bazıları ise ret edildi.

Muhtarlar taleplerini daha kolay iletecek…

Kamu hizmetlerinin etkin,  verimli ve güvenli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi, muhtarların etkinlik ve işlevlerinin artırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan yeni bir sistem ile ilgili olarak 2015/8 Sayılı Genelgenin 6/c maddesi gereğince ilçe belediyelerinde Muhtarlıklar Müdürlüğü kurulması ile ilgili kadro ihdas cetvelinin görüşülmesi sonucunda ise gündem maddesi kabul edildi

Milas Belediyesi tam zamanlı olarak bir  Avukat ve Veteriner alacak.

Milas Belediyesi bünyesinde veteriner ve avukat kadrosu karşılık gösterilerek tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalıştırılması ve birer adet veterinere ve avukata verilecek ücretin görüşülmesi sonunda avukat ve veteriner çalıştırılması konusu meclis tarafından kabul edilerek veterinere bin dört yüz elli bir TL., avukata ise bin sekiz yüz TL. net maaş verilmesine karar verildi.

Gündemin 14. maddesinde bulunan İmar Komisyon Raporlarının okunması sonrası kimi maddeler kabul, kimi maddeler ise ret edildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ile protokol imzalanacak…

Ek gündem maddesinin ilk sırasında bulunan; Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı içerisinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hat arıza ve yapımından sonra tahrip edilen yol, kaldırım ve meydan zemin kaplamalarının tamiratının yapımı ile ilgili olarak MUSKİ ile Milas Belediyesi arasında protokol imzalanması konusu görüşüldü.

Konuya dair açıklama yapan Başkan Tokat; “MUSKİ tarafından yapılan arıza çalışmaları sonucunda bozulan alanlar kendi ekipleri tarafından tamir ediliyordu. Ancak sağlam malzeme kullanılmadığı için bu alanlarda yağmur sonrası bazı çökmeler oluştu. Bu durumda da Milas Belediyesi suçlandı. Bunun önüne geçmek adına arıza sonrası oluşan bozuklukların belediyemizce tamiratının yapılması, oluşacak masrafın MUSKİ Genel Müdürlüğü’nden alınması konusunda görüşmelerimiz oldu ve bu konuda protokol imzalamamız gerekiyor” dedi. Başkan Tokat’ın açılmasının ardından ise protokol imzalanması oy birliği ile kabul edildi.

Ek Hizmet Binasında bulunan teknik müdürlüklerde yeni oluşuma gidildi…

Milas Önder Gazetesi Sahiplerinden, Gazeteci Coşkun Efendioğlu tarafından dile getirilen, Milas Belediyesi Ek Hizmet Binası içerisinde bulunan teknik müdürlüklerde başlatılan yeni uygulamanın bazı serzenişlere yol açtığı konusuna açıklık getiren Başkan Tokat; “Uygulama 2018 yılı içerisinde başladı, zamanla bu serzenişler ortadan kalkacaktır. Eski sistemde teknik müdürlüklerde mimar ve mühendis arkadaşlar rahat çalışamıyordu. Bir yandan plan proje incelerken diğer yandan odaya gelen şahıslarla muhatap oluyorlardı. Bu da işlerin yavaşlamasına sebep oluyordu. Şimdiki sistem de ise müracaat bankoları oluşturduk. Vatandaşlar taleplerini buradaki çalışanlara iletip, oluşturduğumuz bekleme odasında bekleyecekler. Teknik ekibimiz rahat bir şekilde gerekli incelemeleri yaparak, en hızlı şekilde iş üretmiş olacaklar. Bazı eksiklikler ve uygulamada yanlışlar olabilir. Bunu zaman içinde düzelteceğiz” dedi.

Şubat ayı meclis toplantısı görüş ve taleplerin dinlenmesinin ardından sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500