Advert
Advert
Advert

KADINLAR, BU HABER SİZİ İLGİLENDİRİYOR…

KADINLAR, BU HABER SİZİ İLGİLENDİRİYOR…
Bu içerik 870 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, Milas Toplum Sağlığı Merkezi tarafından; Güllük, Ören, Selimiye ve Milas merkezde, 5 Şubat-16 Şubat tarihleri arasında ‘Meme Kanseri’nde erken teşhisin önemine dikkat çekmek adına ücretsiz mamografi çekimi yapacak.

Milas Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 5 Şubat 2018 Pazartesi günü ilçemize bağlı Güllük Mahallesi’nde başlatılacak ücretsiz mamografi çekimleri; 6-7 Şubat 2018 tarihlerinde Ören’de, 8-9 Şubat 2018 tarihlerinde Selimiye Evlendirme Salonu’nda ve 12-16 Şubat 2018 tarihleri arasında da Milas Atapark Meydanı’nda saat: 09.00-16.00 arasında yapılacak.

Özellikle 40-65 yaş arası kadınlarda sıkça görülen meme kanserinin önlenmesinde erken teşhisin önemine vurgu yapan Milas Toplum Sağlığı yetkilileri, tüm Milaslı kadınları bu hizmetten yararlanmaları için davet ediyor.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, süt bezleri veya sütü memebaşına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerden gelişiyor. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu meme kanseri riskini artırıyor.

Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral oluşumdur.

Meme kanserine hangi etkenlerin neden olduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak günümüze kadar yapılan çalışmalarda, yüksek olasılık gösteren bazı faktörler belirlenmiş bulunuyor. Bazı kadınlarda genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonları (genlerde kansere eğilim yaratan bozukluklar) meme kanseri riskini artırırken, diğerleri kadın olmak dışında bir risk faktörü taşımıyor.

Belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir?

Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik, Meme başından akıntı, Meme başında içe doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu, Meme başı derisinde değişiklikler; soyulma, kabuklanma gibi, Meme cildinde yara ya da kızarıklık, Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması, Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

Kanser olan kadınlar hastalıkları ve tedavi seçenekleri hakkında her şeyi öğrenmek isterler. Tıbbi bakımları hakkında alınan kararlarda aktif rol oynamaları gerekir. Hastalık hakkında daha fazla şey öğrenmek kadınların hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olur. Ama ne kadar bilgi almak ve nasıl davranılacağı kişisel seçimlerle ilgilidir. Her kadın ne kadar bilmek istediğine kendisi karar verir.

Kanserin ilk tanısından sonraki dönemde yaşanan şok ve stres, doktora sorulacak soruları düşünmeyi zorlaştırabilir. Çoğunlukla randevudan önce soru listesi hazırlamak buna yardımcı olur. Doktorun ne söylediğini hatırlamak için kadının not tutması veya ses kayıt cihazı kullanımı için izin istemesi gerekebilir. Bazıları doktorla konuşurken aile üyelerinin veya arkadaşının da tartışmada yer almasını, not almasını veya dinlemesini isteyebilir.

Doktor, kadına meme kanseri hakkında bir uzmana danışmasını önerebilir veya kadın bir öneri isteyebilir. Meme kanseri tedavisindeki uzmanlar; cerrahlar, tıbbi onkologlar, radyasyon onkologlarıdır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500