Advert
Advert
Advert

TOKİ EVLERİ BU SENE ISINAMIYOR…

TOKİ EVLERİ BU SENE ISINAMIYOR…
Bu içerik 2944 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Dar gelirli ve yoksul ailelerin barınması için yapılan ve yüzlerce insanın yaşadığı TOKİ evlerinde bu sene ısınma sorunu yaşanıyor. Yaklaşık 10 yıldır site sakinlerine yakacak yardımında bulunan devletin bu sene farklı gerekçelerle bu yardımı kesmesi, aileleri perişan etmiş durumda…

Her yıl Kasım aylarının başında kendilerine devletin yakacak yardımında bulunduğu ancak bu sene yardımın kesildiğini ileri süren TOKİ Evleri sakinleri, içinde bulunduğumuz kış aylarının kendileri için oldukça zorlu ve sıkıntılı geçtiğini belirtiyor.

Kimi sakinin soba kurduğunu, kimin de elektrik sobası ya da durumu biraz daha iyi olanların klima ile ısınmaya çalıştığını dile getiren site sakinleri; “Her yıl ücretsiz 100 tona yakın yakacak yardımında bulunan devletimiz neden bu sene bu uygulamadan vaz geçti? Kömür vermeyecekseniz nakdi yardım yapın dedik, ona da olumlu yanıt alamadık. Site sakinlerinin arasında maddi durumu biraz daha iyi olanlar olabilir ancak bir o kadar da gerçekten ekonomik anlamda sıkıntıda olan insanımız var” diyerek, soruna bir çözüm bulunmasını talep ediyor.

“Toplantıda karar alındı…”

Kendisiyle telefonda görüştüğümüz TOKİ Evleri Yönetim Sorumlusu Sinan Yılmaz ise, sorunun birkaç noktadan kaynakladığını söyledi. Yılmaz; “Her şeyden önce kalorifer kazanlarımız eski ve bakımsız. Keza borular da aynı durumda. Bugün kaloriferler yansa bile binalar yeteri kadar ısınmayacak. Dolayısıyla site sakinlerinin büyük bir çoğunluğunun katıldığı bir toplantı yaptık. Durumu kendilerine açıkladık. Ya kazanları değiştirecek, ya da bakımlarını yaptıracaktık. Bunun için de belli bir miktar para toplanması gerekiyordu. Toplantıya katılanların salt çoğunluğu toplanacak parayı ödeyemeyeceklerini söylediler ve bu sene kendi imkânlarımızla ısınalım dediler. Yönetim olarak bizler de kararı tutanak altına aldık ve yetkililere de ilettik.

En önemli gerekçe bu” diyerek, başka sorunların da olduğunu söyledi.

“Büyük bir çoğunluğun hak sahiplikleri düştü”

TOKİ Evleri Yönetim Sorumlusu Sinan Yılmaz, geçen yıla kadar site sakinlerinden 90 kişinin, gelir testinin altında bulunduğunu ve devletten her türlü yardımı almaya hak kazandığını, oysa bu sene bu insanların neredeyse tamamına yakınının, ya sigortalı bir işe girdiğini ya da başka yollarla gelir elde ederek, üzerlerine araç, arsa vb. kayıtların tespit edildiğini belirterek;

“Dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü, talep de bulunan vatandaşlarımızın T.C. kimlik numaralarını girerek sorgulama yaptığında bu bilgilere ulaşabiliyor. Gelir durumunda iyileşme görüldüğünden, kendilerine yapılan bazı yardımlar da doğal olarak kesilmektedir.

Bununla birlikte şu ana kadar hak sahipliği devam eden 15 kişiye, Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü tarafından yakacak yardımı başta olmak üzere farklı ihtiyaçlar için de nakdi yardım yapılmış durumda” diyerek, sorunun kaynağına açıklık getirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hasan     0000-00-00 Milas acil olarak doğal gaza geçmelidir. Yatağan yüzde 70 geçti. Milasta yaprak kımıldamıyor.
Hasan     0000-00-00 Milas acil olarak doğal gaza geçmelidir. Yatağan yüzde 70 geçti. Milasta yaprak kımıldamıyor.