Advert
Advert
Advert

GENÇLER, UĞUR MUMCU’YU UNUTMADI…

GENÇLER, UĞUR MUMCU’YU UNUTMADI…
Bu içerik 623 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Gençlik Kolları tarafından, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu için ölümünün 25’nci yıldönümü nedeniyle bir anma programı düzenlendi…

Milas Belediyesi Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, Milas Belediyesi Başkan Yardımcıları Faik Karagöz ve Zeynep Mat, Belediye meclis üyeleri, ADD Milas Şubesi yönetim kurulu üyeleri, EMFED Başkan Yardımcısı Mehmet Sert, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur, CHP İlçe Yönetim kurulu üyeleri, partinin kadın ve gençlik kolları üyeleri, bazı mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma etkinliğin açılış konuşması CHP Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur tarafından yapılırken, gece Uğur Mumcu’nun hayatını anlatan video gösterimi ve şiirlerin okunmasıyla devam etti.

Gecede CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan da bir konuşma yaparken, İl Başkanı Mürsel Alban ise, gündüz saatlerinde Muğla merkezde yapılan basın açıklaması için gerekçe göstermek zorunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin yaşadığı ve tarihe kara leke olarak geçtiği gündür. Uğur Mumcu, katledilişinin, yok edilişinin suçlularını nedense ortaya çıkaramayan bir devlet yönetimiyle karşı karşıyayız. Uğur Mumcu’nun katledilişine sebep olan durumu biraz önce hem belgeselde, hem de ilçe başkanımızın konuşmasında izledik, dinledik. Aslında sebep, ilçe başkanımızın okuduğu birkaç yazısından daha fazla…

Yazdığı kitaplar, yaptığı söyleşiler, toplantılar… Tek hedefi vardı, emperyalizme karşı çıkmak, ülkemizi tam bağımsız bir Türkiye toplumu oluşturma adına yola çıkmıştı. Dediler ki, ‘Senin yazılarını okuduk, anladık. Artık görevini sürdüremezsin. Senin yok olma zamanın geldi’ dediler. Nihayet 24 Ocak’ta emellerine ulaştılar.

Bu devleti, bu milleti korumak için kim yola çıkmışsa, bir bir yok edildiler. Turan Dursun, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi ve diğerleri… Bunların hepsi de kalemi güçlü, düşündüklerini mertçe söyleyen insanlardı. Halkı doğru bir şekilde bilgilendirmek için yola çıkmış aydınlardı.

Gelin görün ki bu ülke, aydınların yaşayamayacağını ortaya koymuş, aydınları yok etmek için and içmiş. Emperyalizm de bu ülkede kol gezer hale gelmiştir. İşte Uğur Mumcu bugünleri işaret etmiştir.

Hatırlayın, Uğur Mumcu’nun katledildiği yıllarda ‘İnsan Hakları Derneği’ vardı. İşte o dernek binlerce insanı sokağa dökmeyi başarmış, cenazesinde ve sonraki yıllarda Uğur Mumcu’yu unutturmamak için çaba harcamışlardır. Önce o derneği ele geçirdiler, sonra da kapattılar.

Eğer sivil toplum örgütleri yükselerek çoğalmazsa, eğer siyasi partilerdeki gençlik dik duruş sergileyemezse daha çok Uğur Mumcu’ları kaybederiz.

Bizim tek hedefimiz olmalı. Ben Atatürkçüyüm diyenler, Uğur Mumcu’lara sahip çıkmalı. Laik’im, antiemperyalistim diyenler sahip çıkmalı. Ben; yalancının, hırsızın, talancının düşmanıyım diyen sahip çıkmalı. Sahip çıkamazsak o yobazlar hepimizi yok edecektir.

Şunu da unutmayın. Başta Uğur Mumcu cinayeti olmak üzere, katledilen tüm aydınların hesabı bizim iktidarımızda sorulacaktır.”

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik, müzik dinletisi ile son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500