Advert
Advert
Advert

MAAŞINI ALAMAYAN 28 İŞÇİ ÇATIYA ÇIKTI…

MAAŞINI ALAMAYAN 28 İŞÇİ ÇATIYA ÇIKTI…
Bu içerik 4795 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçe merkezindeki bir inşaatta çalışan 28 işçi, 3 aydır maaşlarını alamadıklarını ileri sürdü… Kars’a bağlı Kağızman ilçesinden geldiklerini belirten işçiler, dönüş için paraları olmadığını, günlerdir sağlıklı bir şekilde beslenemediklerini de söyledi…

İlçe merkezinde devam eden bir inşaatta çalışan 28 işçi, 3 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle, çatıya çıktılar. İşçiler, yüklenici firma sahibinin üç aydır maaşlarını vermediğini belirterek, patron gelip paralarını ödeyene kadar çatıda kalacaklarını öne sürdü.

Neden böyle bir şey yaptıkları sorulan işçilerden biri, “Bu inşaatta çalışmaya başladıktan sonra, bir ay asgari ücretten maaşlarımız ödendi. Ondan sonra bir kuruş para alamadık. Üç aydır, bu gün-yarın ödeyeceğim diye oyalanıyoruz. Yaklaşık 100 bin TL kadar bir alacağımız birikti. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Bunun için çatıya çıktık ve patron gelip paralarımızı ödeyene kadar da buradan inmeyeceğiz” diyerek, yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Polis, saatlerce dil döktü…

Olay yerine ulaşan polis ekipleri, çatıdaki işçileri aşağıya inmeleri için ikna etmeye çalıştı. Saatlerce işçilere dil döken polislerin tüm girişimlerine rağmen işçiler aşağıya inmemekte direndiler. Sonunda yüklenici firmanın sahibi inşaat alanına geldi.

Firmadan 50 bin lira kadar alacakları olduğunu ve parayı da işçilerin sorumlusuna ödediğini belirten yüklenici firmanın sahibi, buna rağmen kimsenin burnu kanamasın, ben parayı ikinci kez ödeyeceğim dedi. Ancak parayı nakit olarak çek olarak ödeyebileceğini söyleyen firma yetkilisi, işçilerin nakit ödeme alma konusunda diretmeleri üzerine şantiyedeki kendisine ait ofise girdi.

Bu duruma daha da sinirlenen işçiler, bu kez kendi aralarında tartışmaya başladılar. Bir bölümü çek almayı kabul etmek isterken, diğerleri nakit olarak almak istediler, hatta bununla da yetinmeyip, firma yetkilisin de çatıya, yanlarına çıkmasını istediler ancak firma yetkilisi çatıya çıkmadı.

İşçilerin inşaattan çıkarmalarını istedi…

Bu arada işçiler, firma yetkilisinin karakola giderek, kendilerinin polis zoruyla inşaattan çıkarılmasını istediğini, paralarını almaları halinde zaten bundan sonra çalışmayacaklarını ve memleketlerine döneceklerini söylediler.

Olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye görevlileri sevk edilirken, polis her iki tarafı uzlaştırmak için yoğun bir çaba harcadı.

Saatler süren uğraşın ardından paralarını alan işçiler çatıdan inerek, eylemlerine son verdiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500