Advert
Advert
Advert

MUĞLA EĞİTİMİ CEMAATLERE Mİ BIRAKILDI?

MUĞLA EĞİTİMİ CEMAATLERE Mİ BIRAKILDI?
Bu içerik 1140 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Muğla Menteşe ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ortaokullarda öğretmenlik formasyonu olmayan bir takım şahısların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmeleri ile ilgili olarak TBMM’ ne soru önergesi verdi…

Eğitim cemaatlere mi bırakıldı?

Üstündağ önergesinde; Muğla; Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, Şahidi Cumhuriyet, Türdü 100. yıl ve İMKB ortaokullarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine, bu okullarda branş öğretmenlerinin olmasına rağmen, “gönüllü öğretici”  adı altında; haftanın belli günlerinde Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersine giren şahısların  “devlet memurları, hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayan kişilerden oldukları,  branşları öğretmen olmayan bu şahısların anılan okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girdikleri, çocukların anlayamayacağı konuları anlattıkları, çocuklara siyasi söylemlerde de bulundukları velilerin bu konuda tepkili oldukları konularına yer verdi.

Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi.

“1-Haftanın belli günlerinde adı geçen bu ortaokullarda, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersine giren şahısların  “devlet memurları, hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayan kişilerden oldukları,  branşları öğretmen olmayan bu şahısların anılan okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ne amaçlı ve hangi sıfatla girmektedirler, bu şahısların cemaat ve tarikat mensubu oldukları doğru mudur? Valilik veya Milli Eğitim müdürlüğünce alınmış bir onay var mıdır?

2-Şahidi, Cumhuriyet, Türdü 100. Yıl ve İMKB ortaokullarında kadrolu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri  var mıdır, varsa; adı geçen şahısların bu okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girdikleri doğru mudur.?  Niçin öğretmenlik formasyonu olmayan bu kişilerin ve aynı zamanda, konuyla ilgili olmadığı halde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmektedirler.

3-Bu şahıslara girmiş oldukları derslere ek ders ücreti ödenip, ödenmediği, ödenmiş ise ne kadar ek ders ücreti ödenmiştir. Basında çıkan bu olayla ilgili olarak ilgililer hakkında her hangi bir inceleme-soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”  ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500