Advert
Advert
Advert

ÖĞRENCİLERE İŞİTME TESTİ…

ÖĞRENCİLERE İŞİTME TESTİ…
Bu içerik 1101 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği, Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa başlatılan çalışma ile ilçemiz genelindeki okullarda eğitim-öğretim gören özellikle birinci sınıf öğrencileri, işitme testi taramasından geçirildi…

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli sağlık personeli tarafından, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Döneminin başlamasıyla birlikte başlatılan çalışmalar kapsamında, ilçeye bağlı mahallelerdeki okullardan başlanarak bugüne kadar yaklaşık 1500 öğrenci taramadan geçirildi.

Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, ‘Odyametri’ cihazı kullanarak kulaklık aracılığıyla verilen değişik frekans ve şiddetindeki seslere verilen cevaplar kaydedilerek, çocukların işitmesi test ediliyor. Bu yolla çocukların işitme kayıplarının derecesi ve tipleri belirleniyor.

Aynı zamanda çocukların konuşmayı anlama, sesin tanısı ve nereden geldiğini anlamaya dair duyma probleminin olup olmadığı araştırılmaktadır.

Çocukların duymasında problem yaratacak kalıtsal veya tedavi ile düzeltilebilecek bir hastalığının olup olmadığı da bu tarama ile araştırılıyor, problem tespit edildiğinde ailesine bilgi verilerek tedavi edilmesi için KBB kliniğine yönlendiriliyor.

Başlatılan çalışmanın devam edeceğini belirten yetkililer, taramanın tamamlanmasının ardından bir rapor ile üst makamlara bildirileceğini belirttiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500