Advert
Advert
Advert

ADD’DE YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ…

ADD’DE YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ…
Bu içerik 1555 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Kısa adı ADD olan Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nin, 2 yılda bir yapılan olağan genel kurulu gergin bir havada geçti. Mevcut Başkan Ali Ayaz; “Bu ülkenin insanı iki şeyle kandırılıyor. Biri Allah ile, diğeri Atatürk ile… Allah ile kandıranlar bugün genel iktidarda, Atatürk ile kandıranlar ise yerel iktidardalar. Aslında her ikisinin de ortak noktası, biri dini kullanarak, diğeri de Atatürk’ün adını kullanarak kendi reklamlarını yapıyor” derken, göreve geldikleri dönemde mevcut yönetime çok ciddi saldırıların olduğunu, bölmek ve derneği zayıflatmak için yönetimin arasına nifak sokulduğunu, bu nedenle de yönetimden istifaların olduğunu söyledi. Bu iddiaya yanıt, kısa bir süre sonra istifa eden Mehmet Ateş’ten geldi… Kongredeki gergin hava, daha sonra söz alan üyelerin konuşmalarıyla sakinleşti.

Divan Başkanlığına Mehmet Uzman’ın seçildiği kongrede, divan üyeliklerine ise; Şahin Bilgi, Erhan Sayın ve Feride Kozak seçildiler. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan ADD Milas Şube Başkanı Ali Ayaz, salondaki az sayıdaki katılıma dikkat çekerek; “Atatürkçülere, Atatürkçü olduğunu söyleyen bir ilçeye yakışmıyor” dedi.

Başkan Ayaz şöyle devam etti: “Bugüne kadar sivil toplum kuruluşlar ve dernekler büyük bir baskı ve denetim altında tutuldu. Kimin hangi siyasi görüşün temsilcisi olması gerektiğine ve nasıl davranması gerektiğine kadar müdahale edildi. Meydanlarda ve sokaklarda nutuk atanlar her fırsatta aba altından sopa göstermişlerdir. Bu müdahaleci tutuma ya biat edeceksiniz, ya da yok olup gideceksiniz.

Derneğimizin iki yıllık çalışma süreci içerisinde çok değişik olaylar oldu. Özellikle aramıza nifak sokularak yönetimimizi böldüler. Biz göreve geldiğimizde, hiçbir siyasi görüşün ya da siyasi partinin arka bahçesi olmayacağımızı belirttik. Olmadık, olmayacağız da… Bu iddiamız hala da devam ediyor. Bizi siyasi emellerine veya hedeflerine alet etmek isteyenlerin hevesleri, kursaklarında kalacaktır.

Bu ülke insanının iki hassas noktası vardır. Birincisi bu millet dinine bağlıdır, ikincisi de Atatürk’e, O’nun ilke ve devrimlerine sımsıkı bağlıdır. Dolayısıyla birileri bu ülke insanlarını bu iki şeyle kandırdılar. Allah ile kandıranlar Ankara merkezdeler, Atatürk ile kandıranlar da yerel yönetimlerin başındalar. Yani Allah ile aldatanlar genel iktidarda, Atatürk ile kandıranlar da yerel yönetimlerin başındalar. Bunların ortak noktası ise, bu iki hassas noktayı kullanarak kendi reklamlarını yapmalarıdır. Biz bunları görüyoruz ve hiçbir zaman da Türkiye’nin yararına politikalar üreteceğine de inanmıyoruz.

Atatürkçülüğün dört ana felsefesi vardır. Bunlar; Tam bağımsızlık, çağdaşlık, millet egemenliğine dayalı bir sistem ve yurtta sulh, cihan da sulh…  Eğer bir insan bunlara inanmıyorsa Atatürkçü değildir. 

Kimse kusura bakmasın ama ben de görüyorum, sizlerde görüyorsunuz. Bu ülkede ne yazık ki ‘çakma’ Atatürkçüler var. Yakasına rozet takmayla kimse Atatürkçü olamaz.

Yönetimde meydana gelen bölünme ve dağılma nedeniyle bir önceki yılda 62 öğrenciye burs verirken, geçen yıl bu sayı 11’e düştü” diyerek, ADD’nin ilçedeki durumunun hiçte iç açıcı olmadığını söyledi.

Konuklara söz hakkı…

ADD Milas Şube Başkanı Ali Ayaz, daha uzun bir konuşma yapacaktı ancak divan başkanı Mehmet Uzman, ‘Başkanım birazdan faaliyet raporunu okuyacaksınız. Bu konuları o zaman gündeme getirin’ diyerek, sözü salonda bulunan konuklara verdi.

Kürsüye, ilk olarak Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu geldi. Sökelioğlu, 15 Temmuz sonrası başlayan OHAL döneminde, tüm sivil toplum kuruluşları ve dernekler, faaliyetlerini çok daha zor koşullarda yerine getirmeye çalıştığını belirterek; “Uzun bir bekleme sürecinin ardından izin alabiliyoruz. Bir an önce Türkiye, yeniden normalleşme sürecine yani demokratik ortama dönmelidir” diyerek, bu dönemde STK’ların da güçbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Aynı zaman Eğitim İş Milas Şube Başkanı olan Şahin Bilgi ise Atatürk’ün özellikle eğitime verdiği önemi örneklerle aktarırken; “1920’li yılların başında henüz Kurtuluş Savaşı’ndan yeni çıkmış, zafer kazanılmış ancak Atatürk, asıl mücadelenin bundan sonra başlayacağını, bu mücadelenin de cehaleti yenmek için verileceğini söylemiştir. İstanbul işgal altındayken 571 öğretmen Bursa’ya gitmiş ve orada Atatürk’ten bu konuda nasıl bir mücadele verilmesi gerektiğini dinlemişlerdir. İşte bugün o ruh ile Atatürk’ü anlamamız ve gelecek nesillere anlatmamız gerekiyor” dedi.

Bilgi’nin ardından söz alan Gazeteci Gülçin Erşen ise mesleği gereği hiçbir siyasi partiye üye olmayı düşünmediğini belirterek; “Ancak CKD, ADD ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olarak, buralarda olmak ve mücadelemi demokratik ortamlarda sürdürmek istedim” derken, Tuncer Bükücü ise, ülkenin antidemokratik bir biçimde yönetildiğini, bu süreçte ADD başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

Faaliyet, gelir-gider ve denetim raporları okunarak ibra edildi…

Gündem gereği, 2 yıllık süreçte gerçekleşen faaliyetler, gelir-gider ve denetim raporlarının okunması ve ibra edilmesi gerekiyordu. Şube Başkanı Ali Ayaz, faaliyet raporunu okuduktan sonra paylaştıklarıyla salondaki hava yeniden gerildi.

Son iki yılın 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerine katıldıklarını ancak kendilerini Atatürkçü olarak gösterenlerin etkinliklerde Atatürk’ün adını bile anmadıklarını belirterek; “1 Mayıs işçi ve emekçilerin bayramı ne yazık ki HDP, ÖDP gibi siyasi partilerin gövde gösterilerine dönüşmüş. Dolayısıyla ADD Milas Şubesi olarak, Atatürk’ü tanımayanların yanında olamazdık ve protesto ederek katılmadık” dedi ve yönetimdeki bölünmelerin de bu nedenlerle olduğunu ileri sürdü. Bu arada salondan sataşmalar oldu ve söz hakkı istendi.

Divan Başkanı Mehmet Uzman’ın, söz vermesi üzerine eski yönetim kurulu üyesi Mehmet Ateş kürsüye geldi.

Ateş; “Kişisel anlamda herkesin siyasi görüşüne, olaylara bakış açısına son derece saygım vardır. Sayın Başkan, Ali Ayaz olarak bir partinin genel başkanını eleştirebilir ancak ADD Şube Başkanı olarak böyle bir hakkı yoktur. Sayın Başkan CHP İlçe Örgütüne gidip, Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’nu eleştirme cüretini kendinde bulmuştur. Bu yanlış…

İkincisi, ADD bayrağını alıp, kendi ofisine asan bir yönetim kurulu üyesini hırsızlıkla suçlamıştır. Böyle bir durumda o üye sizinle nasıl çalışır?

En önemlisi de siz, hiçbir demokratik, sol görüşlü, üstelik uzun yıllar ADD için mücadele etmiş bir yerel yöneticiyi, sahte Atatürkçü olarak ilan edemezsiniz. Sözünüzü geri alın” diyerek, konuşmasından dolayı Başkan Ali Ayaz’ı eleştirdi.

Salonun yeniden normale dönmesinin ardından derneğin 2 yıllık süreçteki gelir-gider tablosu ve denetim raporları okunarak ibrası için üyelerin oylarına sunuldu. Faaliyet, gelir-gider bilançosu ve denetim raporları oybirliğiyle ibra edildi.

Organ seçimlerine geçilmeden önce divan heyeti, dilek-temenni ve öneri maddesi öne alarak, söz almak isteyen olup olmadığını sordu. Bunun üzerine eski başkanlardan Celal Durgun ve Dr. Süleyman Koç kürsüye gelerek, kongre salonunda yaşananları kınayarak, bu tür davranışların kimseye bir yarar sağlamayacağına dikkat çektiler.

Ve seçimler…

Divan Başkanı Mehmet Uzman, ADD genel merkezinin seçimlerle ilgili genelgesini okuyarak, seçimlerin blok liste ile değil, çarşaf liste ile yapılacağını, yönetimde yer almak isteyenlerin dilekçe ile divana bildirmelerini istedi. Seçimlerin, gizli oy, açık tasnif usulü ile belirleneceğini belirtti.

Başvuruların tamamlanmasının ardından seçimlere geçildi ve kullanılan 46 oyun 42’sini alan Gülçin Erşen, Ahmet Kaya, Hülya Özbel, Hilmi Karaoğlan, Faik Baklan, Galip Alper yönetim kuruluna seçildiler.

Denetim kurulu üyeliklerine ise; Celal Durgun, Celal Çotra ve Tuncer Bükücü seçildiler.

Disiplin Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Dr. Süleyman Koç, H. Rahmi Özer ve Ali Mat.

5 kişilik üst kurul delegeliklerine ise; Gülçin Erşen, Şahin Bilgi, Ali Ayaz, Celal Çotra ve Hilmi Karaoğlan seçildiler.

Yönetimi oluşturan isimlerin, önümüzdeki günlerde ilk toplantılarını gerçekleştirerek, görev dağılımını yapmaları bekleniyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500