Advert
Advert
Advert

GENÇLİK ÇALIŞTAYI BAŞARIYLA TAMAMLANDI…

GENÇLİK ÇALIŞTAYI BAŞARIYLA TAMAMLANDI…
Bu içerik 1290 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen ‘1. Gençlik Çalıştayı’ Ülkü Ocakları hizmet binasında gerçekleşti. İlçe Milli Eğitime bağlı okullarda görev yapan; Tarih, Edebiyat, Rehberlik öğretmenlerinin ‘Günümüz gençliğinin sorunları ve madde bağımlılığıyla mücadele’ konusunda oldukça geniş ve çarpıcı örneklerle sunum yaptıkları çalıştay, Ülkü Ocakları hizmet binasında meydana gelen elektrik sorunu nedeniyle hem görsel sunum yapılmasına imkân tanımadı, hem de salonda ısınma sorunu kendini gösterdi.

Milas İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram’ın yönettiği çalıştaya; Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Türk Eğitim Sen Milas Şubesi Başkanı Muzaffer Kafalı, Eğitim Bir Sen Milas Şubesi Başkanı Ali Akarca, Eğitim İş Milas Şubesi Başkanı Şahin Bilgi, ilçe milli eğitime bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerden Hasan Karabağ, Aysu Akyol, Metin Polat, Metin Topal, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, MHP’li Milas Belediye Meclis Üyeleri Mevlüt Kiriş ve İlhan Şimşek’in yanı sıra, ocak gençleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Milas Ülkü Ocakları Başkanı Hayrettin Gönül, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen çalıştayın, günümüz gençliğin sorunlarına ufacık da olsa bir katkı sunacağına, özellikle de madde bağımlığı konusunda gençlerin bir şekilde tuzağa düşürüldüğünü ve hayattan koparıldığını belirterek;

“Toplum olarak hepimiz bu konuda üzerimize düşenin fazlasını yapmak zorundayız. Sözde değil özde, gençliğimize dolayısıyla geleceğimize sahip çıkmalıyız. Biz bu çalışma fikrini ortaya attığımızda başta ilçe milli eğitim müdürümüz, halk eğitim müdürümüz, eğitim sendikalarının temsilcileri ve hatta öğretmenlerimizin gözleri ışıldadı, mutlulukları yüzlerine yansıdı. Çünkü onlar bu toplumu oluşturan bireyleri yetiştiren, onların geleceğine yöne veren, hakları hiçbir zaman ve hiçbir şekilde ödenemeyecek değerli öğretmenlerimizdir. Bugün burada olmaları, değerli fikirlerini bizlerle paylaşmaları da bunun bir ifadesidir” diyerek, çalıştaya katılan, hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

“Ecdadını tanımayan, geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez”

Gönül’ün ardından kürsüye gelen Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise, günümüz gençliğinin soran, sorgulayan, kendini yenileyen, geliştiren bir gençlik olma zorunluluğu olduğuna vurgu yaparak;

“Varlıklarıyla övündüğümüz Türk gençliği, her şeyden önce ecdadını tanımalı, tarihini-geçmişini bilmeli. Bunun için araştıran, soran, sorgulayan, okuyan bir nesil olarak kendilerini yetiştirmelidirler. Gençlerimizin bir elinde bilgisayar, diğer elinde Kur’an ile geleceğini şekillendirmelidir.

En önemlisi de gençlerimiz tarihini bilmeli, ecdadının nereden ve nasıl geldiğini, neler yaptığını en iyi şekilde analiz etmelidir. Yani geçmişini bilmeyen birinin geleceğine yön vermesi zaten mümkün değildir” diyerek çalıştayın, günümüz gençliğinin sorunlarına mutlaka ışık tutacağını söyledi.

Çalıştay üzerine görüşler…

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen çalıştayda oturum başkanlığı görevini yapan Milas İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram ise, çalıştayın amacı ve hedefine ilişkin bir konuşma yaptı.

Bayram; “Doğuya hükmetmiş, batıya kükremiş, kendini bilmiş, çağları geçmiş, kahramanlık pınarından kana kana içmiş büyük bir ceddin fertleri olmanın gururuyla iftihar ediyoruz. Bu çalıştayın gerçekleşmesini planlayan, emeği geçen, katkısı bulunan, alın teri döken, mücadele eden her kardeşime ve ülkü ocakları Milas başkanı Hayrettin Gönül’e şükran ve teşekkürlerimi sunarım.

Başı dik, yüreği sağlam, ahlakı yüksek, milli ve manevi mensubiyeti her daim övülecek Türk gençliğine ne yapsak azdır. Başbuğ Alparslan Türkeş’in doğumunun 100’ncü yılında aziz hatırasını, muazzez anılarını ülkeme ve milletime olan muhteşem katkısını saygıyla, şükranla ve rahmetle yad ediyorum.

Yeni kuşaklar, geçmişi unutacak kadar hafızasız, geleceği tasavvur edemeyecek kadar hayalsiz olursa, imha ve iflas kaçınılmazdır. Geçmişi unutmamız halinde geleceği koruyamaz ve kurgulayamayız. Koruyamadığımız bir gelecek üzerinde söz sahibi olamayız. Söz sahibi olamadığımız yerde de ya uydu, ya uşak, ya da ucuz ve tutsak bir hayata mahkûm kalırız. Fedakârlık yapmadan, fenalıkların üstesinden de gelinemeyecektir. Türk Milleti fedakârlık numunesi, fikir ve aksiyon abidesi liderlere çok şey borçludur. Elbette büyük liderler mücadelemizin rehberi, büyük fikirler uyanışımızın, toparlanışımızın, birlik ve beraberliğimizin harcı ve haddidir.

Hamdolsun Türk tarihi bu kapsamda çok zengindir. Liderler vardır, yaşadıkları zamanın dışına taşarlar, liderler vardır, yaşanan destanları bizzat yazarlar.

Bilge Kağan’dan Alparslan’a ulaşan dik duruş, Osman Gazi’den Fatih’e ulaşan kutlu diriliş, Kanuni’den Mustafa Kemal’e ulaşan kalıcı silkiniş, Nene Hatun’dan Seyit Onbaşı’ya ulaşan kademe kademe yürüyüştür.

Yine liderler vardır dünya döndükçe, insanlık var oldukça unutulmazlar. Tarihteki muhkem ve mutlak yerlerini alırlar. İşte Başbuğ Alparslan Türkeş Bey de tarihe böyle bir lider olarak kazınmıştır. Türkeş Bey, Türklüğün vicdanında doğmuş, İslam’ın sancağından tutmuştu. Araladığı üçüncü yol, açtığı ülkücü çığır, Türk Milleti’nin özünü kavramış, milli ömürleri kapsamış, milli heyecan ve arzuları bir şuurda toplamıştır. Millet varlığının; teslim olmayacak, teslim alınamayacak sancaktarlarına rehberdir.

Tarih boyunca Türklüğü yaşatmak için hayatlarını feda eden kahraman ecdadımızı, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, terörle mücadele ve vatan savunmasında toprağa düşen kahraman şehitlerimizi, bir hilal uğruna şahadet mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımla anıyorum.

Sevgili gençler… Nereden gelip, nereye gideceğimizin farkında olmalıyız. İmanımız güç, haysiyetimiz kudret, ülkülerimiz kuvvet, bağımsızlığımız şah damarımız olmalıdır” diyerek sözü sırasıyla, çalıştay hakkındaki görüşlerini paylaşmak üzere Türk Eğitim Sen Milas Şube Başkanı Muzaffer Kafalı, Eğitim Bir Sen Milas Şube Başkanı Ali Akarca ve Eğitim İş Milas Şube Başkanı Şahin Bilgi’ye bıraktı.

Sunumlar…      

İlçemizde bu konuya yönelik ilk kez böyle bir çalıştayın düzenlendiğine dikkat çeken konuşmacılar, bu çalışmanın bir örnek teşkil etmesini, daha geniş katılımlarla toplumun bütün kademelerine yayılmasını, özellikle de gençlerinin bu tür çalışmalara, bizzat aktif rol alarak katılmalarını arzu ettiklerine vurgu yaptılar.

 Hasan Karabağ adlı öğretmenimiz, kısa bir zaman önce 100 öğrenci üzerinde yaptığı bir anket çalışmasını ve sonuçlarını paylaşarak, günümüz gençliğinin; eğitim sistemimize, öğretmenlerimize, aile yapılarına, arkadaş gruplarına, sosyal medya ve günümüz iletişim teknolojisine bakış açılarını aktardı ve sonuçlar üzerinde bir değerlendirme de bulundu.

Tarih öğretmeni Aysu Akyol ise, salondakileri adeta tarihi bir yolculuğa çıkararak, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada yaşananlara değindi.

Akyol; “Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ‘Ikra’dır, yani oku… Sevgili gençler okuyun… Mensubu olduğunu Milleti, ülkenizin tarihini öğrenin. Kulaktan dolma bilgilerle değil, okuyarak, araştırarak bilgi sahibi olun. Şunu unutmayın ki, bilen birini asla kimse yenemez. Kaba kuvvetle alt edebilir ama bir konuda fikri yoksa karşısındaki yenme şansı da yoktur.

Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında ‘Gençliğe Hitabe’yi yazmış ve Türk gençliğini son derece net ifadelerle anlatmış. Ve sonunda demiş ki, ‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ diyerek, Türk gençliğinin içine düştüğü sorun karşısında nasıl davranması gerektiğini, yani çözüm yolunu da göstermiştir. Benim çok etkilendiğim Gençliğe Hitabe, hepimizin de bildiği gibi ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ diyerek bitmektedir. İşte biz buyuz. Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi bilelim. Hangi inanca sahip olursak olalım yeter ki Türk olduğumuzu unutmayalım.

Bugün; Şangay 5’lisi, Afrika Birliği, Avrupa Birliği var, neden Türk birliği olmasın? Bunu sağlamak için de öncelikle Dil Birliği’ni sağlamamız gerekiyor” dedi.

“Bana bir şey olmaz demeyin”

Çalıştaya katılan bir diğer öğretmenimiz Metin Topal ise, ‘Madde bağımlılığı’ konusunda geniş ve detaylı bir sunum yaptı. Bağımlılık ne demek? Nasıl başlar? Belirtileri nelerdir? Sonuçları nelerdir? Nasıl Mücadele Edilmelidir? Gibi ana başlıklarla, günümüzde madde bağımlılığı ve uyuşturucu madde kullanımının nasıl yaygınlaştığını aktardı.

Genellikle arkadaş ortamlarında ve ilk denemeyle başlayan süreçte ne yazık ki gençlerin ‘Hayır’ diyemediğine dikkat çeken Topal; “Öncelikle hayır demeyi öğrenmeliyiz. Size böyle bir teklif geldiğinde ilk tepkiniz karşı çıkmak olsun. ‘Bir kerede bir şey olmaz’ sözü tam bir aldatmacadır. Teklife hayır dediğiniz de, kimi zaman karşınızdaki sizi, ‘Ana kuzusu’ olarak görür, kimi zaman ‘arkadaş ortamını bozan’ birisi olur görür ya da farklı bir yaklaşımla sizin arkadaşlarınızı yalnız bırakmakla suçlar. Ne yaparsa yapsınlar, geleceğinizi karartmak istemiyorsanız, o tür ortamlardan, arkadaş gruplarından uzak durun.

Başka bir yanlış bilinen nokta ise, madde bağımlılığının tedavisi olmadığıdır. Tam aksine madde bağımlılığının tedavisi günümüzde mevcut ve son derece modern sağlık yöntemleriyle yapılmaktadır” diyerek, madde bağımlısı olan birinde ne tür değişimlerin yaşandığını anlattı.

Soru yağmuru…

Özellikle orta öğretim ve yüksekokul öğrencisi olan ve salonda bulunan gençler, sunum yapan uzmanları soru yağmuruna tuttular. Öğrencilerin soruları karşısında büyük memnuniyet duyan uzmanlar, görmek istedikleri gençliğin böyle gençler olduğunu söylediler.

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen ‘1. Gençlik Çalıştayı’, Vakıf Başkanı Hayrettin Gönül’ün teşekkür konuşmasıyla sonlandı.

Sertifika töreni, halk oyunları ve konser…

Gündüz bölümünde gerçekleşen çalıştayın ardından aynı günün akşamı Milas Belediyesi Düğün ve Toplantı Salonu’nda, çalıştaya katılanlara sertifika verildi. Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Cihangir Yıldırım, MHP Milas İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, MHP Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanı Emre Güçlü ve yönetim kurulu üyeleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun, Milas Yörük-Türkmen Derneği Başkanı ve aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, yine belediye meclis üyesi İlhan Şimşek, Milas Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut ve dernek yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda mahalle muhtarı ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı gecede, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül ve Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Cihangir Yıldırım da birer konuşma yaptılar.

Gece, Milas Yörük-Türkmen Derneği’nin halk oyunları gösterisi ve Grup Göktürkler Müzik grubundan Alperen Kekilli konseriyle sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500