Advert
Advert
Advert

YÖRÜKLERE, ‘YENİ YIL’ HEDİYESİ…

YÖRÜKLERE, ‘YENİ YIL’ HEDİYESİ…
Bu içerik 783 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde ‘Kilimci Özal’ olarak tanınan Özal Öz, Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği’ne, yeni yılın ilk günlerde anlamlı bir hediye takdim etti.

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı, aynı zamanda Veteriner Hekim ve Milas Belediyesi Meclis Üyesi olan Mevlüt Kiriş’e, özel olarak dokunan iki ayrı kilimi yeni yıl hediyesi olarak takdim eden Özal Öz; “Asırlar öncesinden günümüze, Anadolu kültürünü yaşayan ve bugünkü nesillere ulaşmasını sağlayan Yörükler, kıl çadırlarda ve bu kilimlerin üzerinde yaşamlarını sürdürmüşler. Dolayısıyla onlara en güzel hediyenin, bu kilimler olacağını düşündüm” diyerek, dernek başkanı Kiriş’in şahsında tüm dernek üyelerinin ve bölgedeki Yörüklerinin yeni yılını kutladı.

Üzerinde Atatürk motifi bulunan kilimi çok beğenen ve teşekkür eden Dernek Başkanı Mevlüt Kiriş ise Yörük kültürünün simgelerinden bir olan kilimin, çok anlamlı bir hediye olduğunu belirterek;

“Atalarımız, asırlar boyunca kıl çadırlarda, bu kilimlerin üzerinde oturmuşlar. Bugün hala Anadolu’nun birçok yerinde halı ile birlikte bu kilimler de evlerde sergi olarak kullanılıyor. Gerçekten Yörük kültürünün simgelerinden biridir kilim. Özal kardeşimizin çok ince ve nazik düşüncesinin ürünü olarak derneğimize kilim hediye etmesi çok anlamlıdır. Üstelik kilimlerden birisinin üzerinde Atatürk resminin olması, bizleri ayrıca mutlu etmiştir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500