Advert
Advert
Advert

SENDİKADAN FİİLİ HİZMET ZAMMI GİRİŞİMİ…

SENDİKADAN FİİLİ HİZMET ZAMMI GİRİŞİMİ…
Bu içerik 1490 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Nevzat Çağlar Tüfekçi'nin haberi...

Maden-İş Sendikası, Türkiye genelinde tüm maden iş kollarındaki çalışan işçilerin, fiili hizmet zammından (yıpranma payı) yararlanmaları için çalışma başlattı. Sendika Genel Merkezinin, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Köse’nin hazırlayacağı raporu, TBMM komisyonları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacağı açıklandı.

5510 sayılı yasanın 4. Maddesine göre fiili hizmet zammından (yıpranma payı hakkından) yeraltı maden işletmeleri ve termik santral çalışanlarının yararlandığını, bu haktan açık ocak maden çalışanlarının da yararlanması için; Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan maden ocaklarıyla atölyeler ve kömür hazırlama tesislerinde; Maden-İş Genel Başkan Yardımcısı Gül Ahmet Güven ve Prof. Dr. Halil Köse’yle birlikte inceleme gezisi gerçekleştirildi.

Yasaya göre fiili hizmet zammı uygulamasının, Yeraltı maden işletmelerinde 180 gün, Termik santrallerde 60 gün olduğunu, “kül ve kömürlerin taşınması işlerinin” bir ön aşaması olan kömürün çıkarılması, taşınması, kömürün termik santralin kullanımına hazır hale getirilmesini sağlayan açık ocak maden çalışanlarının da bu haktan yararlanması gerektiğine dikkat çeken Maden-İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan şunları söyledi: “Termik santrallerin ana ham maddesi kömürün santrale gelinceye kadar geçen süreçte; Dekapaj yapan Dragline, Kepçe ve Dozer gibi iş makinesi operatörleri, kömür yükleyen ve kömürü termik santral girişine kadar taşıyan Ekskavatör ve iş makinesi operatörleriyle Ağır Kamyon Şoförlerinin,  kömürün termik santrallerde yakımlık hale gelmesi için kurulu Kriblaj tesislerinde bire bir kömürle temas ederek tesisleri çalıştıran Tesis Çalıştırıcı operatörleri, kırıcılara ayrıca tamir bakım ve atölyelerde çalışanlara da 5510 sayılı kanunla fiili hizmet zammı uygulanmalıdır”

Maden işyeri çalışanlarının fiili hizmet zammından yararlanması için rapor hazırlayacak olan Bilirkişi Prof. Dr. Halil Köse’nin, bu çalışmalarının olumlu sonuç vereceğine inandığı ve ayrıca Maden İş Genel Başkan Yardımcısı Gül Ahmet Güven’in de sendika olarak üyelerinin bu haktan yararlanması için her türlü girişimi yapacaklarını söylediği aktarıldı.

İnceleme gezisi sonrasında; Maden İş Genel Başkan Yardımcısı Gül Ahmet Güven, Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Yatağan şube başkanı Osman İlhan tarafından; raporu hazırlayacak olan Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Köse’ye madenci heykeli hediye edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500