Advert
Advert
Advert

BU UYGULAMA GERİ ÇEKİLMELİDİR…

BU UYGULAMA GERİ ÇEKİLMELİDİR…
Bu içerik 1673 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak ve yönetim kurulu üyeleri Milas’ta düzenlenen yemekte üyeleri ve eğitim çalışanları ile bir araya geldi… Önder Uçak, pilot uygulamasına başlanan öğretmen performans değerlendirmesine karşı olduklarını belirterek, “Daha önce farklı şekilde denenen, okullarda iş barışına zarar veren, kurumları, kişileri mahkemelik yapmaktan öteye gitmeyen bu uygulama geri çekilmelidir” dedi…

Milas’ta düzenlenen yemekte yürürlüğe konulan bazı düzenlemelerin, alınan tavır ve tutumların öğretmeni, eğitimin temel unsuru olmaktan uzaklaştırdığını vurgulayan Uçak, “Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve toplumsal saygınlığını kaybetmesine ilave olarak öğretmenler mesleklerini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı, çalışanlarını sahiplenmeli, sorunların çözümüne ilişkin çaba harcamalıdır. Mevcut öğretmen kadrolarının daha rahat çalışması ve verimli olmaları için performans değerlendirmesi gibi, yeni sorunlara yol açacak uygulamalar gündemden çıkarılmalıdır. 100 bin öğretmen açığının bulunduğu bir ortamda sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, öğretmen ihtiyacı kadrolu öğretmenlerle karşılanmalıdır. Bunun yanı sıra, huzursuzluğa, iş barışının bozulmasına sebep olan, adalet duygusunu zedeleyen mülakat sistemi kaldırılmalıdır. Aydınlık ve iyi bir gelecek eğitimden geçmektedir. Bu bilince uyumlu olarak hem özlük hakları hem saygınlık açısından öğretmeni itibarsızlaştıracak her tür oluşumdan, söz ve eylemden imtina edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozan uygulamalara karşıyız…

Mülakatla öğretmen alımına, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına, öğretmen performans değerlendirmesine, eğitimin kanayan yaralarından biri olan ücretli öğretmenliğe karşı olduklarını söyleyen Uçak, “Öğretmenlikte ucuz işçilik olmaz. Öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmeleri için öğretmen açığının kadrolu öğretmenlerle kapatılması; cebri değil, cezbi yöntemler lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en kıymetli işlerinden birini yapıyoruz…

Eğitimcilerin dünyanın en kıymetli işlerinden birini yaptığını vurgulayan Uçak, şunları söyledi; “Bizler eğitimciyiz, dünyanın en önemli işlerinden birini yapıyoruz. Dokunduğumuzda insanın hayatını şekillendiriyor, hayatını değiştiriyoruz. Umut bu ülkede yükselecekse yeni bir Türkiye, yeni bir dünya gerçekleşecekse buna giden yol bu salondan, bu kimliklerden, eğitimcilerden geçiyor. Bunu yapacak olan biziz, hiç sağa sola bakmaya gerek yok. Küçük tartışmaların, sığ yaklaşımların içerisinde boğulmak bu teşkilata asla yakışmaz. Bu teşkilat, bir Akif İnan kapasitesinin yola çıkardığı entelektüel bir çabanın, sabaha kadar süren sancının, ‘Yedi Güzel Adam’ diye kodlanan kıymetlerin sahaya sürdüğü ve bizzat içerisinde ter döküp ömrünü bu uğurda harcadığı bir teşkilattır. Dolayısıyla maya sağlamdır. Yeter ki işimizi ciddiye alalım, birliğimizi ve beraberliğimizi güçlendirerek, yan yana durup heybeti ve bereketi kuvvetlendirelim. Bunu sağlarsak işimiz kolay. Bu işin tılsımı örgütlü olmaktan geçer. Örgütlüyseniz bereketi büyüttünüz demektir. Dört tane biri alt alta koyup toplarsanız sade dört olur ama bu rakamları yan yana koyar, bir hedef belirlerseniz 1111 bereketi ortaya çıkar.”

“Biz sendikacılığı ağabeylerimizin, ahrete irtihal eden değerlerimizin kodladığı boyutuyla gören ve bu bilinçle hareket eden bir kitleyiz” diyen Uçak, “Bizim sendikal duruşumuz iyilikleri önermenin, kötülükleri önlemenin iz düşümüdür. Bu hareketin kodlarını bilmeden bu hareketin attığı adımları okumak ya da yaptıklarını anlamak mümkün değildir. Bizi diğerleriyle karşılaştıranlar, yaptığımız işleri onlarla kıyaslayanlar şunu bilmelidir ki, biz onlara benzemiyoruz. Sendikacılığın kavga zemininden çıkarılıp rekabet zemininde yapılması gerektiğini; esnafın camı, kaldırımın taşı, milletin arabasıyla sorunu olan kirli ve vandalist yaklaşımlar içermemesi gerektiğini bilerek, yeni bir sayfa açmak için yola çıktık” değerlendirmesinde bulundu.

Önder Uçak, üyeleri, eğitim çalışanları, kamu görevlileri için, ülke için, insanlık için çalışmaya, mazlum ve mağdurlara yardım elini uzatmaya, önde ve örnek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Milas ilçesinde gerçekleştirdikleri ziyaret ve görüşmelerin verimli geçtiğini kaydeden Uçak, “Okullarımızı ziyaret ettik, eğitim çalışanlarıyla görüştük. Sıkıntılarını, taleplerini ve çözüm önerilerini aldık. İlçe yönetimimiz ve işyeri temsilcilerimizle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunduk” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Milas Eğitim-Bir-Sen İlçe Temsilcisi Ali Akarca günün anısına Memur-Sen ve Eğitim-bir-Sen İl Başkanı Önder Uçak’a hediye takdiminde bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Veli     0000-00-00 Demekki performansını beğenmiyorsunuz, ya da çekiniyorsunuz gibi geldi bana. Kanaatimce.