Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÇİFTÇİLERE İLAÇLAMA EĞİTİMİ VERİLDİ…

ÇİFTÇİLERE İLAÇLAMA EĞİTİMİ VERİLDİ…
Bu içerik 1179 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ziraat Odası tarafından zirai mücadele ilaçlarının güvenli ve sürdürülebilir kullanımı hakkında çiftçi eğitim semineri düzenlendi… Seminerde çiftçilere zirai ilaçların kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulunuldu…

Milas Ziraat Odası’nın yeni hizmet binasındaki ‘Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çiftçi eğitim seminerine; Türkiye Ziraat Odaları Birliği Teknik Müşaviri Neşe Tezer, Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği (ZİMİD) Proje Koordinatörü Burcu Hamleci, Tarım Bakanlığı uzmanlarından Hüseyin Akyazı, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Mesut Durmuş, Yatağan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve yönetim kurulu üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Seminer, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’nın açılış konuşmasıyla devam etti. Milas Ziraat Odası Yönetimi’nin 5 yıllık emeği sonucu yapılan yeni hizmet binasında ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Atıcı; “Gönül arzu ederdi ki daha fazla sayıda katılımcı olsun, ancak içinde bulunduğumuz günler çiftçinin zeytin hasadında olması ve diğer tarımsal çalışmaları sürdürmesi nedeniyle katılım beklenen düzeyde olmadı” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Atıcı’nın ardından kürsüye gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Teknik Müşaviri Neşe Tezer ise salondaki üreticilere, kısaca 4 D olarak adlandırdıkları; doğru ilaç, doğru zaman, doğru doz, doğru yöntem ve hasat öncesi bekleme süresini anlatırken, Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği (ZİMİD) Proje Koordinatörü Burcu Hamleci ise, kullanılacak zirai ilacın niteliği, nasıl ve ne zaman kullanılacağı konularında detaylı bir sunum yaparak, zirai ilaçlamanın önemine dikkat çekti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarından Hüseyin Akyazı ise ‘Bitki Koruma Reçetesi’ ile ilgili bilgi vererek, bakanlık tarafından ülkemiz genelinde sıkı bir denetim çalışması yürütüldüğünü söyledi.

Eğitim çalışmasında son olarak Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bitki Koruma Şube Müdürü Mesut Durmuş bir konuşma yaparak, il genelindeki kontroller, alınan numunelerden çıkan sonuçlar ve yanlış ilaç kullanımı nedeniyle üreticilere verilen maddi para cezalarından söz etti.

Panelistler tarafından yapılan konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Eğitim çalışmasına katılan birçok çiftçinin ortak sorunu ise, piyasadaki bayilerden ilaç almalarına ve kullanım kılavuzuna uygun olarak kullanmalarına rağmen kesilen para cezaları oldu.

Özellikle tere-maydanoz-roka-marul gibi yapraklı sebze üreticisi olan çiftçiler, Temmuz-Ağustos aylarında ilaç kullanmak zorunda kaldıklarını, yetkili bayilerden almalarına rağmen kullandıkları ilaç nedeniyle 1600 lira para cezası kesildiğini ileri sürerek; “Bugüne kadar hiç kimse bizlere kimyasal ilaç yerine alternatif mücadele yöntemlerinden söz etmedi. Böyle bir mücadele yöntemini şimdi burada öğreniyoruz. Bizler yetiştirdiğimiz ürünü pazarda satarak geçimini sağlayan insanlarız. Başka da gelirimiz yok. Kesilen bu cezaları ödeme gücümüz de yok. Eğer böyle devam ederse hepimiz üretimden, tarımsal faaliyetlerden vazgeçer, asgari ücretle çalışmayı tercih ederiz. Özellikle yetişen genç nesil, çiftçilikten vazgeçerse, bu toprakları kim ekip biçecek” diye sordular.

Bakanlık yetkilisi ve İl Tarım Müdürlüğü personeli, sorulan soruları cevaplamakta zorlanırken; “Bizlerin de yapacağı fazla bir şey yok. Bu konudaki yasa, yönetmelik ve talimatlar son derece açık. Siz domatese ilaç atarken, hava şartları veya başka nedenlerle hemen yanı başındaki biberi de ilaçlıyorsunuz. Ya da bir ürün için kullanmanız gereken ilacı başka ürünlerde de kullanıyorsunuz. Kimi zaman birkaç kimyasalı karıştırıp yeni bir kimyasal elde ediyor ve kullanıyorsunuz. Bütün bunlar bizler tarafından tespit edilmiş yanlış ilaç kullanma yöntemleridir. Sizlere söyleyebileceğimiz tek şey daha dikkatli olmanızdır” dediler.

Eğitim çalışmasının sonunda ise eğitim katılımcı çiftçilere ‘Katılım Belgesi’ verilirken,toplantı öğle yemeği ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500