Advert
Advert
Advert

ÖĞRENCİLERDEN ANTİK KENT GEZİSİ…

ÖĞRENCİLERDEN ANTİK KENT GEZİSİ…
Bu içerik 1265 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde son zamanlarda yaptığı etkinliklerle adından söz ettiren Özel Milas Tek Koleji öğrenci ve öğretmenleri bu kez, ‘Euromos Antik Kenti’ kazı alanını ziyaret ederek, yürütülen kazı çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Abuzer Kızıl’dan bilgi aldılar…

İlçemize bağlı Selimiye Mahallesi’nde yer alan Euromos Antik Kenti kazı alanını ziyaret eden Özel Milas Tek Koleji öğrenci ve öğretmenleri, Kazı Başkanı - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl tarafından karşılandı.

Kazı alanında yapılan gezide bölgenin tarihsel gelişimini anlatan Kızıl; kent merkezi, Zeus Tapınağı, Nekropol, Akropol, Hamam ve Amfi Tiyatro gibi alanları da tanıtıp öğrencilerin ilginç sorularını yanıtladı.

Öğrencilerin yakın çevrelerindeki tarih ve kültür miraslarına sahip çıkmalarını sağlamanın ancak tanımak ve bilgiyle mümkün olacağına dikkat çeken Kazı Başkanı Kızıl, okulun öğretmen ve yöneticilere yarattıkları duyarlılık ve ilgi için teşekkür etti. Alan hakkında Kazı Başkanı Kızıl’dan bilgi alan öğrenciler bölgeyi fotoğraflarken, özellikle tapınak ve amfi tiyatroya hayran kaldılar.

Açıldıkları günden bugüne birçok çeşitli etkinliğe bir yenisini daha ekleyerek araştırma ve inceleme gezisi düzenlediklerini belirten Okul Müdürü Şevket Aktaş; “Şu anda bile birçok öğrencim arkeoloji ile tanışmış oldu ve aralarında arkeolog olmak isteyenler de var. Biz okul olarak tarihimize, kültürel varlıklarımıza yönelik ilgi oluştururken sahiplenme ve korumanın bu yaşlarda öğretilen bir davranış olduğunu biliyoruz. Bu düşünce ve anlayışla ‘Ağaç yaşken eğilir’ diyoruz. Bu gezilerimiz ve çalışmalarımız kültür ve tarih varlıklarımızı koruma, sahiplenme ve geliştirme anlamında sürecek. Sayın Kazı Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl ve ekibine teşekkür ediyoruz. Eğer bizlere düşen bir görev olursa seve seve üstlenebiliriz” dedi ve okul olarak bölgeye tekrar geleceklerini ifade ederek, alandan ayrıldılar.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500