Advert
Advert
Advert

İNSAN YÜZÜNÜ TANIYOR… PLAKA SORGULUYOR…

İNSAN YÜZÜNÜ TANIYOR… PLAKA SORGULUYOR…
Bu içerik 3844 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye’de ilk kez Güvercinlik’te jandarma tarafından uygulanan ‘TAKBUL ‘sistemi ile artık kimlik ve araç sorgulama kontrolleri sadece bir saniyede yapılmaya başlandı… Uygulama hem araç sürücülerini hem de karayolunda seyahat eden vatandaşları memnun etti… Bir yolcu otobüsündeki 34 vatandaşın sorgulaması sadece iki dakika sürdü…

Sadece 20 adet üretildi…

Jandarma Genel Komutanlığı ve ODTÜ’lü bilim adamları tarafından ortaklaşa geliştirilen ve Simülasyon Bilim ve Teknolojileri Limited tarafından yazımı geliştirilen ve ilk olarak sadece 20 adet üretilen ‘TAKBUL’ bilgisayarlı arama bulma sistemli gözlükler ilk kez Muğla’da Güvercinlik Mahallesi’ndeki jandarma arama kontrol noktasında kullanılmaya başlandı.

Gözlüğü takan jandarma subayları ve astsubayları vatandaşların ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport veya herhangi bir kimliğin yanı sıra, araç plakalarından bir saniye içerisinde güvenlik sorgulamalarını yaparak yollarına devam etmelerini sağlıyor. ‘TAKBUL’ gözlüğünün mobil internet üzerinden Jandarma Genel Komutanlığı Merkezi ile bağlantılı olduğu ayrıca araç plaka tanımlaması, sahte plaka ve yüz okuma özelliklerinin de bulunduğu belirtildi.

34 kişilik otobüste kontrol üç dakika sürdü…

Jandarma’nın kimlikleri gözlüğüne yakınlaştırarak kontrol etmesi vatandaşların şaşkınlıklarına neden oldu.

Ankara’dan otomobili ile Bodrum’a gelen emekli makina mühendisi evli ve iki çocuk babası Elçin Görgün (54), “Ankara’dan Bodrum’a gelene kadar 3-4 kez kontrol noktasından geçtim ama burada kontrol sadece 3-5 saniye sürdü çok şaşırdım, inşallah bu uygulama yaygınlaştırılır” dedi.

Şehirlerarası otobüste gözlüğü takarak kontrol yapan jandarmanın ise 34 kişilik bir otobüsteki kimlik kontrolünün sadece 3 dakika sürmesi dikkat çekti.

20 adet üretilen ‘TAKBUL’ gözlüklerinin 10 tanesinin deneme amaçlı kullanılması için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiği, Türkiye’de uygulamanın Muğla dahil olmak üzere 10 ilde başladığı belirtildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500