Advert
Advert
Advert

İLÇEMİZDE DE PROTESTO EDİLDİ…

İLÇEMİZDE DE PROTESTO EDİLDİ…
Bu içerik 2798 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün "İsrail'in başkenti" olarak tanınması ve Tel Aviv'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması kararı İlçemiz Milas’ta da protesto edildi.

Ulu Cami’de kılınan Cuma namazının ardından AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer tarafından okunan bildiriye, Önder İmam Hatipliler Derneği ve 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği gibi bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Aralarında Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, AKP ilçe yöneticileri, ilçemiz merkezindeki çok sayıda okulun yönetici ve öğretmenleri, mahalle muhtarları, resmi daire amirlerinin de olduğu kalabalık bir yurttaş topluluğunun katıldığı tepki gösterisinde okunan bildiride şu görüşler dile getirildi:  

“Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız”

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların Kırmızı Çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türk, Arap, Kürt diye ayırmaksızın tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, insanlığın silueti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakârlıkta bulunmaya hazırız Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.”  

“Kudüs bizimdir”

AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer’in okuduğu bildirinin ardından bir de Önder İmam Hatipliler Derneği Milas Şubesi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle: “ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ifade etti. Öncelikle şunu belirtelim ki; bu beyanın bizim için hiçbir hükmü yoktur ve tarihte bir nokta değerinde bile olmayacaktır. Son iki-üç asırda İslam dünyasının yaşamış olduğu sıkıntılar, yüzyıl öncesinde Kudüs üzerinden sembolleşmiş ve 1945’ten itibaren “ilk kıblemiz” Mescid-i Aksa fiili olarak işgal edilmiştir. Müslümanlar ilk şoktan sonra aşama aşama Filistin meselesine sahip çıkmaya başlamış, önce duygusal, sonra söylem düzeyinde, akabinde ise icracı adımlarla belli mesafeler kat etmişlerdir. Siyonistler ise hedeflerini gerçekleştirmenin önünde engel olarak sürekli Müslümanları ve bazı duyarlı Hıristiyanları/Yahudileri görmüş ve bu engelleri devre dışı bırakmak için şiddet, hile gibi olmadık yollara başvurmuştur. Tarih ve tüm gelişmeler göstermektedir ki, Kudüs tekrar Müslümanların rengini alacak, Müslümanların öncülüğünde adaletin sembolü olacaktır. Bunu engellemeye çalışanlar arkalarına ABD gibi küresel güçleri almaya çalışsalar da muvaffak olamayacaklardır. Bizler duyarlı davrandıkça bu hamleyi yapanlar yaptıklarına pişman olacaklardır. Bu açıklamalarıyla küresel işgalci güçler sözü tüketmiş ve karşılarına Müslümanlığı ve insanlığı almışlardır. Yok hükmünde olan bir karar alınmış ve en hassas alanımıza dokunulmuştur. Kudüs meselesi bundan sonra dokunanları yakacak ve yaptıklarına pişman edecektir. Tüm gönüllülerimizi, sivil toplum kuruluşlarını ve vatandaşlarımızı bu konuda duyarlılığa ve seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. Ülkemizin, İslam dünyasının ve dünyanın, insanlığını yitirmemiş her ferdini Kudüs ortak paydasında buluşmaya davet ediyoruz. Kudüs işgalcilerin ve emperyalistlerin değil, bizimdir. Kudüs hepimizindir.”

Yapılan açıklamaların ardından ‘Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail’ şeklinde sloganlar atılırken, toplantı yapılan dua ile son buldu. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500