Advert
Advert
Advert

ZEYTİNYAĞINDA VE ZEYTİNDE DESTEK TALEBİ…

ZEYTİNYAĞINDA VE ZEYTİNDE DESTEK TALEBİ…
Bu içerik 900 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yıllık 15 milyar liralık ekonomik büyüklüğe ulaşan Zeytincilik Sektörü, son 15 yılda dikilen ağaçlarla birlikte 177 milyon ağaç varlığına ulaştı… Yeni ağaçlar meyve vermeye başladı… Zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, rekoltenin katma değere dönüşmesi ve ihracatı arttırmak için ihracat desteklerinde 2013 yılı öncesine dönülmesini istiyor…

Zeytin ve zeytinyağı ihracat desteklerinin 2013 yılına kadar dolar bazında verildiği bilgisini veren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi M. Kadri Gündeş, “2013 öncesinde ambalajlı zeytinyağına tonda 650 dolar, sofralık zeytinde ise 260 dolar teşvik veriliyordu. Bugün ise; ihracat destekleri yüzde 50 gerilemiş durumda. Tarihi bir rekoltenin gerçekleştiği 2017/18 sezonunda Türk zeytin ve zeytinyağı sektöründe ihracat çok daha önemli hale geldi. Zeytin ve zeytinyağı ihracatında ihracat desteklerinin yüzde 100 arttırılmasını istiyoruz” dedi.

2013 yılında ihracatımız rekor kırmıştı…

Ege İhracatçı Birlikleri Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, zeytinyağı ve zeytin ihracat desteklerinin dolar bazında verildiği 2013 yılında 92 bin ton zeytinyağı, 77 bin ton sofralık zeytin ihracatı yaparak Türkiye'ye 424 milyon dolar döviz kazandırdıklarının altını çizen Gündeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracat teşviklerinin düşmesi sonrasında o ihracat rakamlarına bir daha ulaşamadık. 2017/18 sezonunda rekoltenin de yüksek olması nedeniyle ihracatı arttırmamız için uygun bir zemin var. İhracat destekleri de 2013 yılındaki seviyelere çıkarsa zeytin ve zeytinyağı ihracatımız ciddi bir ivme kazanır, üreticimizin de yüzü güler.”

Sofralık zeytinde üreticiye 1 TL prim verilmeli…

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe ihracatçıya verilen desteklerin arttırılması yanında, zeytin üreticisine de prim talepleri olduğunu söyleyen Kadri Gündeş, zeytincilik sektöründe hasat sezonunun başlaması ile birlikte zeytinci yörelerde düzenlenen Zeytin Hasat Şenliklerine katılan siyasilerden zeytine prim verilmesi, zeytinyağına verilen 80 kuruş primin ise 2.5 TL'ye çıkarılması talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Avrupalı üretici 6 TL prim alıyor, biz 2.5 TL'ye razıyız…

Türkiye'nin son 15 yılda diktiği zeytin ağaçlarının meyve vermeye başlaması ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hesaplamalarına göre zeytinyağında 650 bin ton, sofralık zeytinde ise 1 milyon 200 bin ton rekolteye ulaşılacağı bilgisini paylaşan Gündeş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu rekoltenin tüketilmesi için güçlü bir iç piyasa ve güçlü bir ihracata ihtiyaç var. Avrupalı zeytinyağı üreticisine kilogramda 1.32 Avro destek veriliyor. Bu da 6 TL'ye ulaşıyor. Türk zeytin ve zeytinyağına Avrupa ülkelerindeki oranlarda olmasa bile en azından zeytinyağında 2.5 TL, zeytinde ise 1 TL destek verilmesini talep ediyoruz. Bu talebimize olumlu yaklaşımı nedeniyle Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber'e teşekkür ediyoruz.”

Akhisar’da ‘Dünya Zeytincilik Günü’ etkinlikleri…

14 milyon zeytin ağacı varlığı ile Türkiye'nin sofralık zeytin başkenti Akhisar'da düzenlenen ‘Dünya Zeytincilik Günü’ etkinliklerinde zeytine prim en çok konuşulan konuların başında geldi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Kadri Gündeş ve Mustafa Yıldırım, AKP Manisa Milletvekili Recai Berber'den zeytine prim verilmesi ve zeytinyağına verilen primlerin arttırılması konusunda destek istediler.

İhracatçıların zeytin üreticisine 1 TL prim verilmesi talebini desteklediğini belirten Berber, Ankara'da hükümet nezdinde yürütülecek çalışmalarda zeytin üreticileri ile birlikte hareket edeceğini dile getirerek, “Zeytinyağına prim verip onun anası zeytine prim vermemek olmaz” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500