Advert
Advert
Advert

MUĞLA SATILIYOR…

MUĞLA SATILIYOR…
Bu içerik 5531 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, ormanlar, koylar, kıyılar ve milli park ve tabiat parklarının satışına ilişkin torba yasa düzenlemesine ilişkin basın açıklaması yaptı...

Vekil Uyardı... İktidar Muğla'yı satıyor...

Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ; "AKP'nin yaptığı bu düzenleme ile kamu taşınmazları, kıyılar, koylar, ormanlar, milli parklar ve tabiat parkları tamamen satışa sunularak kamunun elinden alınmış olacaktır" dedi.

Üstündağ'ın yaptığı açıklama şöyle; “AKP iktidarı bütçe açığını ve ekonomideki kötü gidişi durdurmak için ülkenin doğal güzelliklerini satışa çıkarmış durumda. 502 sayılı Torba yasada gizledikleri bir madde ile Turizm yatırımı gerçekleştirmek amacıyla yatırımcı ve işletmecilere tahsis edilen, irtifak ve kullanma hakkı verilen Kamu taşınmazlarının tahsis süresi hem 49 yıla çıkarılmış hem de satışının önü açılmıştır.

AKP’nin vermiş olduğu önerge ile de bu taşınmazlara kıyı yapıları da dahil edilmiştir. Bu düzenleme ile dünyanın gözbebeği Muğla kıyıları, koyları ve ormanları yandaşlara peşkeş çekmenin önü açılmıştır. Şimdiye kadar kamu yararına aykırı olarak buraları kullanmalarından kaynaklanan  işletmeci ve yatırımcılar ödüllendirilmekte ve satış hakkını elde edeceklerdir. Üstelik bu işletmeci ve yatırımcılar yaptıkları yapı ve tesislerin nevi ve miktarı tekrar değerlendirilmeye alınarak kullandıkları inşaat alanı arttırılabilecek ve tahsis amacını aşan yeni tesisler ilave edebileceklerdir. AKP'nin yaptığı bu düzenleme ile kamu taşınmazları, kıyılar, koylar, ormanlar, milli parklar ve tabiat parkları tamamen satışa sunularak kamunun elinden alınmış olacaktır. Bu yasa ile Güvercinlik’teki otellerin içinde bulunduğu ormanlar, Akyaka’daki orman kampları, Bodrum’da ihalesi yapılan koylar ve adalar, Muğla’nın her yerinde kiralaması yapılan sahiller, Akbük, Ölüdeniz’deki sahiller, Marina alanları emi çekek yerleri, limanların bulunduğu alanlar kamunun elinden sonsuza kadar alınmış olacaktır.

Planlı bir talan var...

Orman ve Su işleri Bakanlığının 2018 bütçesinde bu alanların kira ve satışından elde edilecek gelirin de yer aldığı dikkate alındığında AKP nin bu alanların talanını önceden planladığı aşikardır.

Bu yasa ile AKP’nin Muğla’yı bir rant alanı olarak gördüğü açığa çıkmıştır. Memlekette satacak yer bulamayan iktidar Muğla’yı gözden çıkarmış durumdadır. Muğla halkı haklarının elinden alınmasına gereken cevabı mutlaka verecektir.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500