Advert
Advert
Advert

BİR ZAMANLAR MİLAS'IN 'İÇME SUYU'NU KARŞILIYORDU…

BİR ZAMANLAR MİLAS'IN 'İÇME SUYU'NU KARŞILIYORDU…
Bu içerik 4956 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yıllarca Milas Belediyesi’ne ait Labranda tesisleri olarak hizmet veren, ücretsiz halk çeşmesiyle bir dönem Milaslıların yaz aylarında yoğun olarak kullandığı tesisler, ne yazık ki ‘mezbeleliğe’ dönmüş durumda…

Sebze-Meyve Hali olarak istenmişti…

Sözü edilen tesis, yıllarca hizmet sunduğu binadan yeni yerine taşındı ve ardından da ilimizin Büyükşehir’e dönüşmesiyle kullanım hakkı ve yetkisi, Milas Belediyesi’nden Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Tesisin boşaltıldığı günlerde Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin ve oda yönetimi tarafından tesisin, yaş sebze-meyve haline dönüştürülmesi girişiminde bulunuldu ancak bir sonuç alınamamıştı. Yeni çıkan ‘Hal Yasası’na göre zaten bu tesisin hal olarak kullanılması da imkânsızlaştı.

Bir dönem tesisin önündeki ücretsiz ve (isteyene) ücretli halk çeşmesiyle 7/24 halka hizmet veren tesis ne yazık ki yıllardır değerlendirmeyi bekliyor. Harabeye dönen tesisin içi ve çevresinde oluşan görüntü ise, çevre sakinlerini tedirgin eder boyutta.

Tesis mezbeleliğe dönüşmüş durumda…

Terkedilen binanın içerisine atılan ‘evsel’ atıklar, bakımsızlık nedeniyle kurumaya yüz tutmuş ağaçlar, kırılan kapı ve pencereler, hatta yıllar önce bırakılan ve çürümeye yüz tutmuş araçların oluşturduğu görüntü, tesisi mezbeleliğe dönüştürürken, çevre sakinleri tesisin birileri tarafından kimi zaman da ‘farklı amaçlar’ için kullanıldığını öne sürerek, çocukları adına tedirgin olduklarını belirtiyorlar.

Milas’a kazandırılmalı…

Tesisin, konum itibariyle çok uygun ve birçok toplumsal hizmetin sunulacağı projelerin uygulanabileceği bir alan olduğunu belirten yurttaşlar; sanat, spor, sosyal ve kültürel alanda hizmet verilecek birçok tesisin atıl durumdaki alanda inşa edilerek, Milas’a kazandırılabileceği görüşünde ve tesisin kullanma yetkisinin bulunduğu Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce harekete geçmesini istiyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ercan KAYA     2017-11-21 Konum itibarı ile tam bir ilkokul bölgesi . Çevredeki çocukların gittiği okulda ikili öğretim yapılmakta ve acilen bu bölgede bir ilkokul ihtiyacı var zaten. Bu şekilde değerlendirilirse iyi olur bence .