Advert
Advert
Advert

“ALEVİLİK, YOL VE ERKANLARI” ANLATILDI…

“ALEVİLİK, YOL VE ERKANLARI” ANLATILDI…
Bu içerik 729 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Dünyanın dört bir tarafında verdiği konferanslarla tanınan Mehmet Turan (dede), ilçemize bağlı Güllük Mahallesi’nde ve ardında da Bodrum’da “Alevilik, Yol ve Erkanları” konulu bir konferans verdi.

Muğla genelindeki Alevi Kültür dernekleri tarafından alınan ortak çalışma kararı doğrultusunda önce ilçemize bağlı Güllük Mahallesi’nde, ardından da Bodrum’da, “Alevilik, Yol ve Erkanları” konusunda bilge kabul edilen, dünyanın dört bir tarafında verdiği konferanslar ile Aleviliği anlatan Mehmet Turan (dede) tarafından verilen konferans, il genelindeki Alevilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

16 Kasım 2017 Perşembe günü ilçemize bağlı Güllük Mahallesi’nde ilki gerçekleşen konferansa Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şube Başkanı Akif Özbilge, dernek yöneticileri ve kalabalık bir Alevi yurttaşımızın katılım sağladığı konferans, Güllük Alevi Kültür Derneği tarafından düzenlendi.

Güllük Alevi Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Alevilik, Yol ve Erkanları” konulu konferansın konuğu, dünyanın dört bin yanında verdiği konferanslar ile tanınan Mehmet Turan (dede) oldu.

Konferans öncesi halk ozanı İlhan Özçelik katılımcılara sazı ve sözü ile hitap ederken, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği semah kursiyerleri de semah döndü.

Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde…

Güllük’teki konferansın ardından bu kez 17 Kasım Cuma günü akşam Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinlik, Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Güllük’te olduğu gibi etkinliğin başlangıcında halk ozanı İlhan Özçelik katılımcılara sazı ve sözü ile hitap ederken, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği semah kursiyerleri de semah döndü.

Ardından yine Bodrum’da çok bilinen ve kendini dağlara vuran bilge insan Hıdır Çam ile Güllük Alevi Kültür Derneği Başkanı Tahsin Piliç kendilerine ait şiirlerini katılımcılar ile paylaştı.

“Alevilik sevgi temeli üzerine kurulmuştur”

“Alevilik, Yol ve Erkanları” konulu konferansına Aleviliğin tarifi ile başlayan Mehmet Turan; “Alevilik, Ali’nin düşündüğü gibi inancını mantığın yanına koyarak dengelemiş, teraziye koymuş ve o şekilde kabullenmiş insanların inancıdır. Aleviliği tarif ederken, şu şartlar olduğunda Alevi olunur ve Alevilik şudur demek, Aleviliği hem küçültür, hem de eksiltir. Hele hele binlerce yıllık Alevi tarihinin anlayışını bin 400 yıla sığdırmak Aleviliğe hakarettir” dedi. Aleviliği binlerce yıllık geçmişine giderek anlamak ve öğrenmek gerektiğini vurgulayan Mehmet Turan (Dede), “Aleviliğin ibadeti insanın kendisini eğitmesi ve yetiştirmesidir. Buradan yola çıkarsak, Alevilik sevgi temelli bir topluluğun örgütlenmesidir. Sevgi temeli üzerine kurulmuştur ve bir sırlar öğretisidir. Alevi yaşamlarının bütün alanlarını sevgi ve barış temelli biçimlendiren, geniş tabanlı bir örgütlenmedir. Alevi erkânı, bünyesinde sırlar saklayan ve bu sırları kendi kurumsal yapısı içinde yetiştirdiği İnsan-ı Kamil yani olgun insanlar vasıtası ile sonraki kuşaklara aktaran bir gizem okuludur. Muhabbetinde, Ceminde, sohbetinde eğitmek vardır. Eğitmek için de önce kendisinin eğitilmesi gereklidir. Alevi erkânının bu yolda iki amacı vardır. Bunlardan birincisi sırlar öğretisi, dört kapı, kırk makam ve kardeşlik örgütlenmesi anlayışıdır…” dedi.  

Yaklaşık iki saat kesintisiz bir şekilde süren Mehmet Turan (dede) konferansında “Alevilik, Yol ve Erkanları” konularında oldukça detaylı bilgiler vererek günümüze uyarlanmış felsefesini katılımcılar ile paylaştı. Arada sazı ve sözü ile deyişler söyleyen Mehmet Turan (dede) konferansının sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

Mehmet Turan (dede) tarafından sunulan konferans sonunda Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın Bodrum Sağlık Vakfı engelli öğrencileri tarafından üretilen plaketlerden takdim edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500