Advert
Advert
Advert

BENZİN VE MAZOT FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR…

BENZİN VE MAZOT FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR…
Bu içerik 4165 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Son zamanlarda meydana gelen artışla, benzin ve mazot fiyatları Türkiye tarihindeki en üst seviyeye ulaştı. Mazotun litre fiyatı ise tarihte ilk kez 5 liranın üzerinde yer aldı.

Türkiye’de ÖTV ve KDV’den elde edilen gelirlerin yaklaşık dörtte birlik kısmı akaryakıttan sağlanıyor. Bir litre benzinin yüzde 60’lık dilimini vergiler oluştururken, yüzde 30'u ürün ve geriye kalan yüzde 8,6’sı dağıtıcı-bayi, yüzde 1,2’si de toptancının kar marjında oluşuyor.

Türkiye yıllık ortalama 35 milyon ton akaryakıt satışıyla Avrupa ülkeleri arasında 6. sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl akaryakıt dağıtım sektörü vergiler hariç 65 milyar lira ciroya ulaşırken, dolaylı vergiler eklendiğinde bu rakam 140 milyar liraya ulaştı.

Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte ilçemiz Milas'ta1 litre motorinin fiyatı 5.11, ultra force 5.14, kurşunsuz benzinin fiyatı ise 5.66 TL. oldu.  Ajans Press ve ITS Medya’nın incelemesine göre yapılan son zamlar özellikle Kasım ayı içerisinde bin 522 yazılı basın haberiyle konuşulurken, internette 4 bin 891 haber yansıması tespit edildi. Akaryakıta yapılan zamlar, Türkiye’nin Kasım ayında en çok konuştuğu başlıklar arasında yer aldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500