Advert
Advert
Advert

ŞOFÖRLERE STRES REÇETESİ…

ŞOFÖRLERE STRES REÇETESİ…
Bu içerik 1268 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Şoförler Odası işbirliğinde il merkezi ve tüm ilçelerdeki şoförlere 2 günlük bir eğitim veriliyor… Öfke kontrolü ve çağımızın hastalığı stres ile baş etme yollarının anlatıldığı eğitimlerde, hijyen, müşteri memnuniyeti ve kişisel imaj konuları eğlenceli bir dille aktarılıyor…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Akçetin, Öğr. Gör. Dr. Deniz Şarlak ve Öğr. Gör. Mahmut Beler tarafından verilen; ‘Öfke ve Stres Yönetimi’, ‘Kurum Kültürü ve Müşteri Memnuniyeti’ ile ‘Kişisel İmaj ve Kişisel Hijyen’ konuları, eğlenceli bir dille anlatıldı.

Yoğun bir katılım sağlandığı ve iki gün boyunca Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda devam eden eğitim çalışmasına, Oda Başkanı Nurol Paskal, oda yönetim kurulu üyeleri ve ilçe genelindeki şoförler katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde ulaşım hizmeti sunan özel toplu taşıma şoförlerine yönelik eğitimde; yolcu-sürücü ilişkileri, sürücünün kişisel davranışları, toplumsal kurallar örneklerle anlatıldı.

Toplum mutlu ise sizler de mutlusunuz…

Eğitim çalışmasını veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde görevli hocalar, farklı konuları anlatsa da, gün boyu toplumun her kesiminden insanın bindiği toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlerin, bu toplumun önemli bir parçası olduğuna vurgu yaparak; “Aslında sizler, bir anlamda toplumun yansımalarısınız. Toplum mutlu ise sizler de mutlusunuz. Toplumda bir huzursuzluk, bir gerginlik varsa doğal olarak bu sizlere de yansıyor. Çünkü kullanmış olduğunuz toplu taşıma araçlarına, ilkokuldan üniversite mezununa, işçisinden köylüsüne, memurundan emeklisine, erkek-kadın-çocuk gibi toplumu oluşturan tüm katmanlar binip-iniyor ve bu döngü gün boyu devam ediyor. Bu nedenle ilk izlenim çok önemli…

Aracınıza binen bir yolcunun sizi gördüğü zaman dilimi birkaç saniyedir. Sonrasında o yolcu yola bakar, yanındaki yolcu ile ilgilenir, çevreye bakar. Yani sizi bir daha görmez. Dolayısıyla sizi gördüğü o ilk andaki izlenimi sürücü ve araçla ilgilidir. Sürücü kılık-kıyafetiyle, dış görünüşü ile düzgün bir görüntü veriyorsa, o sürücünün aracı da temiz ve bakımlıdır demektir” diyerek, kişisel imajın insanların yaptığı işe de yansıdığı noktasında ortak görüşü aktardılar.

Stresten kurtulmak için öfkenizi yenmeniz gerekli…

Şoför esnafının çok zor bir işi yaptığını belirten Öğr. Gör. Dr. Deniz Şarlak; “Karşılaştığınız her zorluk, yaşadığınız her olumsuzluk sizlerde bir gerginlik, bir strese neden oluyor. Bu da doğal olarak sizleri daha da öfkeli bir insana dönüştürüyor. Böyle bir durumda işinizi sağlıklı bir şekilde yapamazsınız. Dolayısıyla işinizdeki mutsuzluk, size-ailenize-çevrenize yansır. Bunu önlemenin bir tek yolu var. Öfkenize hâkim olmak. Öfkenizi kontrol etmenizin birkaç yolu var. Bunlardan biri, içinizden 10’a kadar saymak. Derin bir nefes almak. Birkaç saniye içinde de olsa işinizi, kendinizi ve ailenizi düşünmek” diyerek, öfke kontrolünün nasıl sağlanacağını ve çağımızın hastalığı olarak kabul edilen stresten nasıl kurtulacağını eğlenceli bir dil ve ilginç örneklerle anlattı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500