Advert
Advert
Advert

AFAD VE AKUT ELELE…

AFAD VE AKUT ELELE…
Bu içerik 3597 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Arama Kurtarma Derneği AKUT arasında yapılan protokol ile iki ayrı çalışma grubu tek çatı altında toplandı…

1990’lı yılların başında, ülkemizde meydana gelen doğal afet sonrasında arama-kurtarma çalışmalarının daha bilinçli ve profesyoneller tarafından yapılması konusunda alınan bir karar sonrası kurulan, o tarihten bugüne birçok doğal afet sonrasında olay yerine ulaşarak afetzedelere yardım eli uzatan AKUT ve Başbakanlığa bağlı AFAD, yapılan bir protokol ile tek çatı altında birleştiler.

AFAD Genel Merkezi’nde yapılan protokol sonrası konuya ilişkin bir açıklama yapan AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, afetlere müdahale ve sonrasındaki iyileştirme çalışmalarıyla afetlere karşı farkındalığın arttırılması adına imzalanan protokolün çok önemli olduğunu belirterek; “Şu anda AFAD da 2 binin üzerinde kadrolu arama-kurtarma personeli var. Bu sayıya birlikte çalışılan itfaiye personelini de eklediğinizde, ortalama olarak kamuda 22 bin kadrolu personel bulunuyor.

Bununla birlikte AKUT gibi birçok gönüllü kuruluşlar da bu arama kurtarma çalışmalarında çok önemli bir işlevi yerine getiriyorlar. Bu protokol ile birlikte AKUT da sistemin bir parçası haline getiriliyor” dedi.

Güllüoğlu, Türkiye’nin tüm bu ekiplere karşın, iyi yetişmiş, sertifika sahibi ve belli beceriler kazanmış bir gönüllü ordusuna ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, sivil toplumdan bu konuda daha fazla katılım sağlamasını beklediklerini söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500