Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÜSTÜNDAĞ’DAN, METE’YE TEPKİ…

ÜSTÜNDAĞ’DAN, METE’YE TEPKİ…
Bu içerik 2640 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, AKP İl Başkanı Kadem Mete’nin doğal sit alanlarına yönelik açıklamasına tepki gösterdi.

AKP İl Başkanı Kadem Mete’nin açıklamasını talihsiz olarak nitelendiren CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ; “AKP Muğla İl Başkanı Doğal Sit Alanlarının Derecelerinin değiştirilmesi ile ilgili talihsiz bir açıklama yapmıştır. Üstelik kendisinin bu çalışmayı bizzat talep ettiğini belirterek bu çalışmayı sahiplenmiştir” dedi.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin Muğla’nın kıyılarını, koylarını ve doğal güzelliklerini yok edecek çalışmayı bizzat talep etmesinin son derece düşündürücü olduğunu öne süren Akın Üstündağ; “ Basın açıklaması üstünkörü yapılmış ve içeriğinde yanıltma ve çarpıtmalar olduğu gibi ayrıca basın açıklamamızda yer alan birçok husus açıklanmamıştır. İl Başkanı açıklamasında bizzat kendi ricası ile Çevre ve Şehircilik Baklanı Mehmet Özhaseki’nin talimatı ile Doğal Sit ile ilgili çalışmaların başlatıldığını belirtmiştir. Çarpıtmalardan biri budur. İl Başkanı Kadem Mete’nin Doğal Sit ile ilgili ihalenin yapıldığı tarihte il başkanı olmamasıdır. Kendisi 26.04.2016 tarihinde İl Başkanlığına atanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ekolojik Temelli Doğal Sit Projesini 24.08.2014 tarihinde ihale etmiştir. Üstelik proje Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce döneminde ihale edilmiştir. Kendisi görevde bulunan Mehmet Özhaseki, bakan değildir. Kadem Mete o dönemde bakan olmayan Mehmet Özhaseki’ye proje için talepte bulunmuş olamaz. İl başkanı kendi bakanlarının görev tarihlerini karıştırıyor. Muğla’nın katline yol açacak böylesine vahim bir projeyi sahiplenmeye neden ihtiyaç duydu bilemiyoruz” dedi.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin kamuoyunu yanılttığını öne süren CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, açıklamasını şöyle sürdürdü: “AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete açıklamasında doğal sit alanlarında herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını söylemiştir. Bu tamamen bir yalandır. Doğal Sit çalışmalarının sadece onaylanan Gökova Paftasında 10 bin 714 hektar alan sit dışına çıkartılmış, 15 bin 203 hektar alanın koruma statüsü azaltılmıştır. Bodrum’da 18.10.2017 tarihinde yapılacağı ve davetliler arasında bölge Milletvekillerinin de yer aldığı söylenen toplantıya tarafıma davet gelmemiştir. Diğer hiçbir Milletvekili de Ankara’da meclis çalışmalarında yer almakta olup onlar da toplantıya katılamamıştır. Bu davet niçin yapılmadı, hafta içinde Milletvekillerinin Ankara’daki Meclis gündemini takip ettiği niçin hesap edilmedi. Ayrıca Doğal Sit çalışmasının Gökova paftası onaylandıktan sonra yapılan bu toplantı niçin projeler uygulanmaya başlamadan ve onaylamadan yapılmadı. Projeler onaylandıktan sonra yapılan mezkur toplantı yapılan yanlış ve hatalı çalışmayı dikte ettirmekten başka ne işe yarayacak. Nitekim,  Kültür ve Turizm Bakanlığı da aynı usulü Bodrum kalesi restorasyonu için de uygulamış restorasyon projesi ihale edildikten sonra Bodrum’da toplantı düzenlenmiştir.

DEĞİŞİKLİK YAZLIK SARAY İÇİN YAPILMIŞTIR…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı Ekolojik Temelli Doğal Sit çalışmasının Gökova Paftası içerisinde yer alan Milas, Menteşe, Ula ve Marmaris projeleri Bakanlıkça onaylanmıştır. Neden sadece bu ilçelerdeki çalışmalar onaylanmış, diğer ilçelerdeki çalışmalar onaylanmamıştır. Bu acelenin nedeni Gökova paftası içerisinde 1. Derece Doğal Sit alanı içerindeki Okluk koyunda yer alan Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayın olması mıdır? Cumhurbaşkanı bu Doğal Sitin derecesinin azaltılması için talimat verildiğini niçin gizlemektedir? Bu gerçekleri gizleyerek vatandaşın evi yapılmıyor algısı ve bahanesi ile bu çalışmaların yapıldığını iddia etmek doğru değildir.

İL BAŞKANI KAMUOYUNU YANILTIYOR, SİT ALANLARI KALDIRILIYOR…

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete açıklamasında Doğal Sit alanlarında herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını söylemiştir. Bu tamamen bir yalandır. Doğal Sit çalışmalarının sadece onaylanan Gökova Paftasında 10.714 hektar alan Sit dışına çıkartılmış,  15.203 hektar alanın Koruma statüsü azaltılmıştır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500