Advert
Advert
Advert

İL BAŞKANINDAN PSAKD BAŞKANINA SERT YANIT…

İL BAŞKANINDAN PSAKD BAŞKANINA SERT YANIT…
Bu içerik 1222 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Geçtiğimiz Pazar günü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi tarafından, her yıl olduğu gibi Muharrem ayının son günlerinde yapılan Aşure etkinliğinde, dernek başkanı Akif Özbilge, Cemevi taleplerini yinelemiş, cemevi isteklerinin gözardı edildiğini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a sitem etmişti… Gazetelerde yer alan açıklamaya CHP İl Başkanı Alban’dan sert yanıt geldi…

Milas Ziraat Odası tarafından yapılan yeni hizmet binasında, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Milaslı çiftçilere ücretsiz tohum dağıtımı töreni için ilçemize gelen Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şube Başkanı Akif Özbilge’nin, cemevi konusunda yaptığı açıklamaya ortak bir tepki gösterdiler.

Ortak açıklamayı yapan CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban; “Milas’ta yayınlanan gazetelerde yer alan bir haber üzerine bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk. Milas Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Sayın Akif Özbilge yaptığı açıklamada hem benim adımı, hem Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’ün adını, hem de Milas Belediye Başkanımız Muhammet Tokat’ın adını zikretmiştir.

Dernek Başkanı Özbilge; “Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve CHP İl Başkanı Mürsel Alban’a bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Biz ibadetimizi özgürce yapacağımız cemevimizi istiyoruz. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün, ‘ben burada olduğum sürece Milas’a cemevi yapılmayacak’ gibi tamamen gerçek dışı bir açıklama yapmıştır.

Hem kendi adıma, hem Muhammet Başkanım ve hem de Büyükşehir Belediye Başkanım Dr. Osman Gürün adına buradan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şube Başkanına ve hem de tüm Muğla’daki Alevi yurttaşlarımıza sesleniyorum. Verilen bu demeç tamamen asılsızdır. Tamamen ortalığı karıştırmaktır. Yalan bir beyandır. Eğer dernek başkanı ‘ben böyle bir açıklama yapmadım diyorsa acilen bir açıklama yapmalı ve gazetelerde çıkan bu haberi tekzip etmelidir. Aksi halde hem Büyükşehir Belediye Başkanı, hem Milas Belediye Başkanı, hem de Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı olarak bu açıklamayı yalanlıyor ve ayıplıyoruz.

Öncelikle bizler Muğla il merkezi ve ilçelerinde cemevi yapılmasını en fazla isteyenleriz. Hatta örnek isteniyorsa Datça’daki cemevi Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılmıştır. Ortaca’da ise yine büyükşehir belediyesi tarafından cemevi için başlatılan proje çalışmaları sürüyor. Yapılmayacak denilen Milas’ta, Hacıabdi Mahallesi’nde, 523 Ada, 174 parselde 985 m2 arsa ayrılmış durumda ve plan çalışmaları devam ediyor” dedi.

Başkan cemevini, kendileri için istiyor!..

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Milas’ta yapılacak bir cemevinin, tüm Alevi yurttaşların ibadetine sunulması gerektiğini belirterek; “Anlaşılan o ki dernek başkanı bu cemevini sadece kendi dernekleri için istiyor. Oysa bu ilçede derneğe kayıtlı olmayan Alevi yurttaşlarımız var. Onlar bu cemevine gidemeyecekler mi? Bu nedenle yapılacak cemevi PSAKD şubesine devredilmeyecek. Belki yeni bir yaptırma ve yaşatma derneği kurulur ve cemevi oraya devredilir” dedi.

Alevi, yalan-yanlış konuşmaz…

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Alevilikte hepimizin belleğine yerleşen bir söz vardır: ‘Eline-beline-diline hâkim ol.’ Bu durumda dernek başkanının bu davranışı, inandığı inanışa terstir. Çünkü bir Alevi, yalan-yanlış konuşmaz. Eline-beline olduğu gibi diline de hâkim olur” dedi.

Sitemi bize değil, genel iktidara yapsın…

İl Başkanı Alban; “Herkesin inancı doğrultusunda yaşamasını herkesten daha fazla istiyoruz. Dolayısıyla böyle düşünen bir örgüte ve onun temsilcilerine yönelik bu açıklama son derece talihsizdir. Dernek başkanımız bize sitem edeceğine, bir türlü anayasal düzenlemeyi yapamayan genel iktidara yapsın” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sefam     0000-00-00 Genel iktidar duzenlemesiyle yapilamiyirsa datcada yaptiginiz ve mugla yapacak oldugunuzu nasil yaptiniz o zaman diye sorarlar.
Önemli     2017-10-18 İl başkanı doğru demiş. Belediye başkanlarının çok daha mühim işleri var,çok yoğunlar. Otopark işletmek gibi...