Advert
Advert
Advert

DERNEK BAŞKANINDAN ‘TEHDİT’ GİBİ SÖZLER...

DERNEK BAŞKANINDAN ‘TEHDİT’ GİBİ SÖZLER...
Bu içerik 4875 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi tarafından yapılan ‘Aşure’ etkinliğinde, PSAKD Başkanı Akif Özbilge’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yönelik tehdit gibi sözleri damga vurdu…

‘Yas-ı Matem’ adı verilen ve her yıl Muharrem ayının son günlerinde dernek tarafından yapılan son organizasyon bu kez Milas Kapalı Pazaryeri’nde düzenlendi. Etkinliğe; eski dönem CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, bazı ilçe yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda mahalle muhtarı, Bodrum, Didim ve Güllük Alevi Bektaşi Kültür Derneği başkan ve yöneticileri, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Semah Topluluğu ve bölgedeki Alevi vatandaşlar katılırken, etkinliğin açılış konuşmasını yapan PSAKD Milas Şube Başkanı Akif Özbilge; “Aşk ile, sevgi ile canlar hoş geldiniz. Kerbelâ’dan bugüne kaybettiğimiz canların canına değsin diyerek, birazdan ikram edeceğimiz aşuremiz Hak lokması-Can lokması olsun.

Bodrum ve Güllük’te, Cemevi için başlayan imza kampanyası bugün de ilçemizde devam etmektedir. Katılan tüm canların bu imza kampanyasına katılmasını ve imza atmasını istiyoruz. Çünkü bizler ibadetimizi özgürce yapacağımız cemevlerimizi istiyoruz.

Bugünkü etkinliği böyle bir alanda bize reva görenlere bir kez daha sesleniyorum. Artık bizi oyalamayın, kandırmayın. Yıllardır projesi hazır olan cemevimizi bize çok görmeyin.

‘Biz burada olduğumuz sürece Milas’a cemevi yapılmayacak’ diyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün’e, CHP İl Başkanımız Sayın Mürsel Alban ve Milas Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat’a sizlerin huzurunda bir kez daha cemevi isteğimizi yeniliyor ve bir an önce yapımı için adımların atılmasını bekliyoruz. Talebimizi gözardı eden ve böyle alanları bizlere reva görenler unutmasınlar ki günü geldiğinde bizler de onlara hak ettikleri davranışı reva göreceğiz” dedi.

Aşure etkinliği dua ile başladı…

Dernek Başkanı Akif Özbilge’nin konuşmasının ardından düzenlenen etkinlik, Ahmet Kömürcü Dede’nin duasıyla başladı. Duanın ardından Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Semah Topluluğu gösterisi, başkan Özbilge’nin sitem dolu sözleriyle gerginleşen havayı bir anda değiştirdi. Bodrum’dan etkinliğe katılan Mustafa Eyidoğan Dede’nin deyişleri eşliğinde yapılan semah gösterisi alandaki topluluk tarafından ilgi ile izlenirken, gösterinin ardından yine Didim’den gelen Ahmet Kömürcü Dede’nin duasıyla aşure dağıtımı yapıldı.

Etkinlik, deyiş ve türkülerle sürdü…

Etkinliğin son bölümünde bir yandan aşureler dağıtılırken, bir yandan da çalınıp-söylenen türkü ve deyişlerle ‘yas-ı Matem’ etkinliği Alevi geleneklerine uygun bir şekilde gerçekleştirildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500