Advert
Advert
Advert

AVA, EMNİYETİN ÇALIŞMALARINI BASINA AKTARILDI…

AVA, EMNİYETİN ÇALIŞMALARINI BASINA AKTARILDI…
Bu içerik 2126 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğünce ilçede görev yapan basın mensuplarına, emniyet müdürlüğüne ait lokalde bir kahvaltı verdi… Kahvaltıda, 1 Ocak 2017 ila 31 Eylül 2017 tarihleri arasında; genel asayiş, trafik ve emniyet müdürlüğünce yürütülen diğer konularda ilçemizin genel anlamdaki güvenlik konusu ele alındı…

Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, İlçe Emniyet Müdür Yardımcıları Selçuk Tomakin ve Kor Barbaros Kızılışık, emniyet birim amirleri ve basın mensupları kahvaltıda bir araya gelerek, kentin güvenlik konusunu ele aldılar.

Tescilli araç sayısında artış var…

Özellikle kent trafiğinin son dönemlerde sıkça gündeme geldiğine dikkat çeken İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava; “2016 yılının ilk dokuz ayında; tescilli araç sayısı 2794 iken, 2017 yılının ilk dokuz ayında, yüzde 4,5 oranında artış göstererek 3132’ye çıkmıştır. 2016 yılında kontrol edilen araç sayısı 5408 iken, 2017 yılının aynı döneminde yüzde 12.6 oranında bir artışla 7447 araç kontrol edildi.

2016 yılının ilk dokuz ayında kontrol edilerek ceza yazılan araç sayısı 3202 iken, 2017 yılının aynı döneminde yüzde 94.6’lık bir artışla 7190 araca çeşitli ihlaller nedeniyle ceza yazılmıştır.

2016 yılı ilk dokuz ayında yazılan ceza miktarı 763.937 lira iken, yeni yılın aynı döneminde yüzde 20.2’lik bir artış göstermiş ve kesilen ceza miktarı 1.041lira olmuştur.

Alkolden geri alınan sürücü belgesi sayısı 2016 yılı ilk dokuz ayında 78 iken, 2017 yılının aynı döneminde 91 sürücü belgesi geri alınmış. 2016 yılında trafikten men edilen araç sayısı 380 iken, 2017 yılının aynı döneminde bu sayı 360 olarak gerçekleşmiştir.

Bugün itibariyle ilçemizde 57.483 kayıtlı araç bulunurken, sürücü belgesi olan kişi sayısı ise 43 bin civarındadır.

Bütün bu rakamlar gösteriyor ki, ilçemiz her geçen büyüyor ve gelişiyor. Buna bağlı olarak da trafikteki araç sayısı da aynı oranda artıyor. Emniyet Müdürlüğümüzün trafik kısmında görevli personelimizin sayısı da belli… Personel sayımız yetersiz olmasına rağmen arkadaşlarımız büyük bir özveriyle ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

Genel asayiş işlemlerinde de artış var…

Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, trafik konusunda yaşanan artış oranlarının, genel asayiş konularında da benzer artışlar gösterdiğini belirterek; “2017 yılı başlangıcından bugüne kadar; asayiş büro ve polis merkezi amirliğinde 2068, KOM grup amirliğinde 168, Narkotik işlemleri 48, TEM büro amirliğinde 50, güvenlik olayları 22, bilişim suçlarıyla ilgili 10 olay meydana gelmiş ve bunlarla ilgili yakalanan 100 şahıs tutuklanarak cezaevine sevk edilmiştir.

Bununla birlikte pasaport büro amirliğinde umuma mahsus pasaport işlem sayısı 1231, gemi adamı cüzdanı onay işlemi 46, Suriye uyruklu şahıs ön kayıt işlemleri de 339 olarak gerçekleşirken, evrak arşiv büro amirliğinde ise 13555 işlem yapılmıştır.

Meydana gelen 2068 asayiş olaylarında 1850 şüpheli şahıstan 187’si firari durumda olup, tahkikat neticesinde yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilen 27 şahıs tevkif edilmiş, 1823 şahıs ise serbest kalmıştır.

Kişilere karşı işlenen 1329 olay meydana gelmiş, bunlardan 5’i cinsel saldırı, 4’ü çocuklara cinsel istismar, 11’i cinsel taciz olarak kayıtlara geçerken, kasten adam yaralama, taksirle yaralama, tehdit, hakaret vb. suçlar daha çok görülmektedir” dedi.

Mal varlığına karşı işlenen suçlara da değinen Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, bu konuda da şunları söyledi: “Evden hırsızlık vakası 39 (faili belli), 23 (faili meçhul), diğer hırsızlık 33 (faili belli), 44 (faili meçhul), 5 yağma olayı ve 39 da dolandırıcılık olayı meydana gelmiştir.

İlçemiz sorumluluk alanında genel güvenlik, asayiş ve huzur ortamının sağlanması amacıyla motorize devriye ekiplerimiz tarafından kontrollerimiz devam etmektedir.”

Dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karşı uyarı…

Milas ilçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, yaptığı açıklamanın son bölümünde ise özellikle hırsızlık ve dolandırıcılık konusunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. İlçe Müdürü Ava; “Evden hırsızlık olaylarında vatandaşlarımız evden çıkarken mutlaka kapı ve pencerelerini kilitlemeliler. Bina önü veya içerisinde yabancı bir şahıs görmeleri halinde mutlaka kime geldiklerini sormaları, evde değerli eşya ve fazla miktarda para bulundurmamalıdırlar. Uzun süreli evden ayrılacaklarsa mutlaka evde bir ışık yanık tutulmalı ve komşularına giderken evde olmadıklarını haber vermelidirler.

Dolandırıcılık vesilesiyle vatandaşlarımızın sahte para, altın dolandırıcılığı ya da kendisini polis veya savcı olarak tanıtan, herhangi bir bahane ile para ya da yardım talep eden kişilere itibar etmemeliler. Bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı daha dikkatli ve duyarlı olmalılar ve bu tür durumlarla karşılaşmaları halinde 112 bağlantılı Polis İmdat hattını aramalılar” dedi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına verilen kahvaltının son bölümünde ise Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500