Advert
Advert
Advert

ÇAMLICA, YÖRÜKLERLE ŞENLENDİ…

ÇAMLICA, YÖRÜKLERLE ŞENLENDİ…
Bu içerik 1435 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Yörük Obaları Derneği ve Çamlıca Mahalle Muhtarlığı’nca ortak düzenlenen ilk kez düzenlenen ‘Yörük Şenliği’ renkli geçti… Kurulan kıl çadırlar, köy meydanında dolaşan develer, yayıklarda dövülen ayran ve davul-zurna sesi, şenlik alanındaki konuklara unutulmaz bir gün yaşattı…

Gündüz saatlerinde davul-zurna eşliğinde Çamlıca Mahalle sakinleri ve çevre mahallelerden gelenlerin katılımıyla başlayan kortej yürüyüşünün ardından şenlik alanında toplanan kalabalık, Saygı duruşunun ardından hep bir ağızdan İstiklâl Marşımızı seslendirdiler.

Çamlıca Mahalle Muhtarı Süleyman Öz, etkinliğe katılanlara ‘hoş geldiniz’ dedikten sonra şenliğin açılış konuşmasını yapan Milas Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut, bilinen en eski yaşam tarzlarından biri olan Yörük-Türkmen geleneğinin izlerini, bugün hala dünyanın dört bir tarafında yaşayan Yörük-Türkmenlerin sürdürdüğüne dikkat çekerek; “Bu geleneğin bir parçası olmaktan ve günümüz koşullarında sürdürmeye çalışmaktan son derece mutluyuz. Bu geleneği belki bugünkü yaşayan nesil olarak bizler tam anlamıyla yaşamadık ancak atalarımızdan gördüklerimizi ve öğrendiklerimizi gelecek kuşaklara aktarmayı kendimize bir görev bildik. Milas Yörük Obaları Derneği’nin kuruluşunun asıl amacı da budur.

Bugün ilçemize bağlı Çamlıca Mahallemizde ilk kez bir şenlik düzenleniyoruz. Bu etkinliğin geleneksel hale dönüşmesi, sadece yöremizden değil ülkemizin dört bir tarafından gelecek Yörük-Türkmenlerle ve her yıl oluşacak daha büyük kalabalıklarla sürmesini istiyoruz” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Milas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, dernek üyesi gazilerin yanı sıra ilçemize bağlı birçok mahalle muhtarı ve çevre mahallelerden katılan konuklar, Bodrum, Mumcular Karaova’dan gelen yörüklerin kurduğu kıl çadırları gezerek, adeta geçmişe yolculuk yaptılar.

Şenlik alanındaki konuklara yayıkta dövülen ayran ve pilav ikram edilirken, şenlikte sahne alan yöresel sanatçılar da etkinliğe renk katarak, konuklara unutulmaz bir gün yaşattılar.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500