Advert
Advert
Advert

AKÇA’DAN BAL FESTİVALİ ÖNERİSİ…

AKÇA’DAN BAL FESTİVALİ ÖNERİSİ…
Bu içerik 571 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça, Menteşe’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kültür ve Sanat Şenliği ve kortej yürüyüşüne yönelik eleştirilerde bulundu…

Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça, Menteşe Belediyesince bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kültür ve Sanat Şenliği ve kortej yürüyüşüne yönelik eleştirilerde bulundu.

Akça yaptığı yazılı açıklamada,  Menteşe Belediyesince bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kültür ve Sanat Şenliğinin bir şeyi yapmış olmak için yapılmış bir şenlik olduğuna işaret ederek;  “Maalesef Menteşe Belediyesince yapılan şenlik de bu bağlamda yapılan bir şenlikten ileriye gidememektedir.

Dünyanın farklı bölgelerinde ve Türkiye’de yapılan festivallere bakıldığında meşhur sanatçıların konserleri dışında o yöreye özgü ürünlerinde ön plana çıkartıldığını ve bölgeye has ürünlerin tanıtıldığını görüyoruz.

Festivaller aynı zamanda yöreye ekonomik bir katkı da sunuyorlar. Oysa Menteşe Kültür ve Sanat Şenliğinin bu açıdan yetersiz kaldığını maalesef görmekteyiz. Festival kapsamında yapılan birkaç etkinlik bölgenin tanıtımı ve ekonomik hareketlilik için yeterli değil” dedi.

Çam Balı da tanıtılsın önerisi…

Avukat Gültekin Akça, Menteşe ilçesinin sınırları içindeki Yerkesik bölgesinde dünyaca ünlü çam balı ve ilçe merkezinde ise yayla kavunu bulunduğunu anlatarak; “Türkiye Arıcılar Birliği Başkanının da Muğlalı olması sebebi ile şenliğin yöremize özgü çam balının tanıtımı için fırsat olarak görülerek Muğla Arıcılar Birliği ile yapılacak işbirliği içerisinde Muğla çam balına daha fazla tanıtım imkanı sağlanabilirdi. Hatta şenliğin adı , “Kültür, Sanat ve Çam Balı Şenliği” de yapıla bilinirdi.

Her sene yayla kavunu şenlik içerisinde yer almasına ve yarışmalar yapılmasına rağmen bu ürün her yıl daha az üretilir duruma geldi. Bundan sonraki şenliklerde yayla kavununu bir başka yerden getirerek şenlikte sunmak durumunda kalacağız” dedi.

Yürüyüş düzenini eleştirdi…

Menteşe Belediyesince bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kültür ve Sanat Şenliği ve kortej yürüyüşüne yönelik eleştirilerde bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça, kortej yürüyüşü esnasında gazilerin bir grup dansçının arkasından yürütülmesine vatandaşların sosyal medya üzerinden yoğun tepki gösterdiğine işaret ederek; “Vatandaşlarımızın bu tepkileri haklı buluyorum. Bu tür etkinliklerde yürüyüş düzenine biraz daha fazla özen gösterilmeli.

Bundan sonraki şenliklerde hatırda kalanın o yılın meşhur sanatçısının konseri olmaması en büyük dileğimizdir.

Artık Menteşe Belediyesi Menteşe’yi eski Muğla merkez olmaktan çıkartıp tüm Menteşe’yi içine alan bir perspektifle şenlik ya da festival düzenlemelidir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500