Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

CUMHURİYET KADINLARI OLARAK BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ…

CUMHURİYET KADINLARI OLARAK BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ…
Bu içerik 2992 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi tarafından yazılı açıklama yapılarak ‘Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi’ eleştirildi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu tarafından iletilen yazılı açıklama şöyle;

“Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Tasarısı kapsamında, ‘Müftülere nikâh kıyma yetkisi’, TBMM alt komisyonunda 4 kabul 3 ret oyu ile kabul edilerek İçişleri Komisyonuna gönderildi. Öyle görünüyor ki tasarı hızla Meclis Genel Kuruluna gönderilecek.

Daha önce CKD olarak, 25 Temmuz 2017’de iktidar partisi tarafından meclise sunulan tasarıya karşı defalarca itiraz etmemize, uyarmamıza rağmen bu acelenin nedenini anlamak mümkün değil. Ankara'da Ekim ayı boyunca her türlü Eylem yasağı kararının gerekçesini de böylece anlamış bulunuyoruz.

Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde olması gereken bu zor zamanlarda bu ayrıştırıcı tasarı vahim bir hatadır. Umuyoruz ki mecliste aklıselim galip gelir ve tasarı reddedilir.

İtirazlarımızı uyarımızı tekrarlıyoruz

-Tasarı yürürlükteki Medeni Kanuna ve Anayasaya aykırıdır.

-Laik Cumhuriyet Rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir.

-Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikâh kıyma işlemlerinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır.

-Ülkemizde isteyen herkes, inancına göre dini nikâh yapabilmektedir.

-Bu şartlarda tasarının hiçbir haklı gerekçesi yoktur.

-Gizli amacın Cumhuriyet Rejimini yıkmak olduğu açıkça görülmektedir.

Cumhuriyet Kadınları olarak buna izin vermeyeceğiz.

Atatürk'ün kurduğu ve hepimizin yaşatmakla yükümlü olduğu laik Cumhuriyet rejiminin yıkılmasına, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın ve çocuk hakları ihlallerine, mer'i kanunlarımız ve Anayasamızın yok sayılmasına seyirci kalmayacağımızı, tüm yasal ve demokratik direnme haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz. Laik Cumhuriyetten, kadın ve çocuk haklarından yana olan tüm vatandaşlarımızı da birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500