Advert
Advert
Advert

ÜNAL TÜRKEŞ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI…

ÜNAL TÜRKEŞ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI…
Bu içerik 1131 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

30 Eylül Cumartesi günü, iki gündür tedavi görmekte olduğu hastanede kalp krizi yüzünden yaşamını yitiren Muğla basınının önemli isimlerinden Muğla Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve Devrim Gazetesi sahibi Gazeteci -Yazar Ünal Türkeş, son yolculuğuna uğurlandı… Türkeş, Menteşe Kurşunlu Camii meydanında gerçekleştirilen törenin ardından kılınan cenaze namazını müteakiben Muğla Şehir Eski Mezarlığına defnedildi…

Türkeş’in cenaze törenine, oğlu Atalay Türkeş, damadı Mahir Ateş, CHP Muğla Milletvekilleri Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir, AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla eski milletvekillerinden Fevzi Topuz, ilçe Belediye Başkanları, kurum yöneticileri, STK temsilcileri ve sevenlerinden oluşan kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Başkan Gürün: “Muğla için gerçekten büyük bir kayıp oldu”

Ünal Türkeş için düzenlenen törende bir konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Ünal Abi, sabah 9’dan akşam 5’e kadar durmadan çalışan, Muğla’nın geçmişi ile ilgili bağını güçlendirmek için uğraşan bir insan, adeta bir öğretmendi. Bize vereceği daha çok şey vardı. Ben kendisinden sürekli bilgilerini kitap haline getirmesini rica ettim. Kendisine tahsis ettiğimiz kütüphanesinde bu bilgilerini kitap haline getiriyordu. 3 ayda 2 kitap yazdığını söylediler. Bizler yazdığı 2 kitabı yayına hazır hale getirip sizlerle buluşturacağız. Muğla için gerçekten büyük bir kayıp oldu. Onu çok arayacağız” dedi.

Prof. Demir: “Muğla’nın en güçlü hafızası”

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ise, “Ünal Amca’ya bir soru sorduğumuzda hemen gazetesinin raflarından bir belge çıkarır ve sorumuzu cevaplardı. Muğla’da hafızası bu kadar güçlü başka birisi yoktur. Muğla’ya aşık bir büyüğümüzü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisinden çok şey öğrendik. Işıklar içinde yatsın” dedi.

İbrahim Türkeş: “Abim, kentin kültür doktoruydu”

Ünal Türkeş’in kardeşi İbrahim Türkeş ise yaptığı duygusal konuşmada, “Muğla halkı gerçekten kendisine verilen değeri iyi biliyor. Bunu bugün görebiliyoruz. Abim Muğla aşığı bir insandı. Hatta kentin kültür doktoruydu. Fakat yanıldığımız bir durum var. Muğla hafızasını kaybetmedi. Muğla’nın hafızası abimin kitaplarında yıllarca kalacak” dedi.

Kaytan: “Fahri doktora verilmeli”

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Ünal Türkeş ile ilgili duygularını ifade ettiği konuşmasında, “Ünal Amcanın ölümü ile Muğla kent hafızasını kaybetti. Türkeş ölmeden önce üniversite tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verilmesini bekliyordu. Ben üniversitenin bu konu ile ilgili bir çalışma yapmasını temenni ediyorum” dedi.

Akbulut: “Bayrağı yukarılara taşıyacağız”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ise, “Muğla ve Anadolu Basını çok önemli bir değeri kaybetti. Bizler Ünal Türkeş’ten aldığımız bayrağı yukarılara taşıyacağız. Kendisinden öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktarmayı görev olarak görüyoruz” dedi.

Ünal Türkeş’e saydı töreninin ardından Kurşunlu Camii’nde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazını müteakiben Ünal Türkeş’in tabutu omuzlarda taşınarak Devrim Gazetesi önüne getirildi. Daha sonra, yıllarca mesai verdiği işyerinden alınan Türkeş’in cenazesi, Muğla Şehir Eski Mezarlığında sevenleri tarafından toprağa verildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500