Advert
Advert
Advert

KALEYİ YENİDEN FETHETMEYE ÇALIŞIYORLAR…

KALEYİ YENİDEN FETHETMEYE ÇALIŞIYORLAR…
Bu içerik 1490 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, ‘Bodrum Kalesi’nin ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin aslına uygun olarak korunması gerektiğine dikkat çekerek “restorasyon projesi”ne karşı çıktı…

Üstündağ, geçtiğimiz günlerde büyük tartışma konusu olan ve Bodrum kamuoyunu ayağa kaldıran Bodrum Kalesi’nin iç kısımlarının yıkımına ve yaklaşık iki yıl kapalı kalmasına neden olacak proje ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bodrum’da ibadet alanları ihtiyacı karşılayacak düzeyde ve yeterlidir…

Bodrum Kalesi, Bodrum’un en önemli simgesidir. Bodrum Kalesi aynı zamanda arkeolojik, tarihi ve turistik bir mekandır. İçerisinde UNESCO’nun “Korunması Gerekli Kültür Varlıkları” aday listesine girmiş ve aynı zamanda 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi seçilen Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Bodrum Kalesi’ni, içindeki dünyaca ünlü müzeden ayrı düşünmemek gereklidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan dönüşüm projesi sessiz sedasız uygulanmaya başlanmak isteniyor. Burada bütün hesaplar, kalenin içinde bulunan şapelden çevrilme küçücük bir caminin ibadete açılması ekseninde yapılıyor. Camiyi ibadete açacağız diye bütün kale talan edilmeye çalışılıyor. Sanki bizim olan kaleyi yeniden fethetmeye çalışıyorlar. Bu iktidarın tarihi eserlere bakış açısını birebir gösteriyor. Bodrum’da sahile yapmak istedikleri külliye de aynı bakışın eseridir. Halbuki Bodrum’da ibadet alanları ihtiyacı karşılayacak düzeyde ve yeterlidir.

Yeni bir restorasyon projesi yapılmalı…

Bodrum Kalesi Sit Alanıdır ve burada yıkıma nasıl izin verilir anlaşılır gibi değil. Uygulanacak olan proje ile Kale içindeki tüm tarihi mekanlar yok edilecek, içindeki eserlerle birlikte sergilenen dünyanın en eski batığı da ortadan kaldırılacak. Dünyaca ünlü müze, bir inat uğruna yok edilmeye çalışılıyor. Bodrum Kalesi, tarihi ve arkeolojik önemi de dikkate alınarak kale ile çevresinin tarihi geçmişinden ayrı düşünülemeyecek olan müzenin de korunarak restore edilmesi gerekir. Yeni projenin Bodrum yerel inisiyatiflerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri de alınarak hazırlanması da son derece önemlidir. Mevcut proje bu haliyle uygulanırsa, elimizdeki en önemli değerleri yok etmiş olacağız.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500