Advert
Advert
Advert

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR…

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR…
Bu içerik 1384 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

11 Eylül 2017 Pazartesi günü 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk ders zili çalacak... İlçemiz genelindeki tüm devlet ve özel okullarda 1.743 öğretmen ve 21.730 öğrenciyi şimdiden yeni ders yılı heyecanı sardı...

Yeni eğitim-öğretim yılı başlarken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tüm hazırlıkları tamamladı. Yeni yılda ders müfredatı büyük ölçüde değişirken, ‘akıllı tahta’ uygulaması ilçe genelindeki tüm okullarda yaygın hale getirilecek.

Yeni ders yılında ilçemizde 2 bin öğrenci özel ve devlet okullarında ‘Okul Öncesi Eğitim’e başlarken; 6.550 öğrenci ilkokul, 6.980 öğrenci ortaokul ve 6.200 öğrenci de liselerde öğrenim görecek.

MÜFREDAT DEĞİŞİYOR, DERS YÜKÜ AZALIYOR…

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, gazetemize yaptığı özel açıklamada, müfredatın büyük bir bölümünün değiştiğini, yeni sistemde ders yükünün azaldığını söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal; “Yeni sistemde, okul müdürlerinin başkanlığında oluşturulacak bir komisyon marifetiyle öğrencilerin özel yetenekleri belirlenecek ve öğrenciler bu alanlara yönlendirilecekler. Önceden olduğu gibi öğrencilerin başarı durumları, sadece sınav sonuçlarıyla değerlendirilmeyecek” dedi.

“ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ YOK”

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, yeni ders yılında ilçe genelindeki tüm okullarda öğretmen açığının olmayacağını belirterek; “Öğretmen kadromuz, okul ve öğrenci sayısına göre yeterlidir. İhtiyaç duyulması halinde takviye yapılacaktır” dedi.

TAŞIMADA YENİ BİR MODEL…

Her yıl yaşanan önemli sorunlardan birinin de öğrenci servisleri konusu olduğunu belirten Bal, ilçeyi 14 bölgeye ayırdıklarını belirterek; “Bu sene ilçemize özel yeni bir model geliştirdik. Geçtiğimiz yıllarda 360 civarında servis aracımız varken, yaptığımız planlama sonrasında bu sayı yaklaşık 200 civarına düştü. Böylelikle hem devletimiz yüzde 40 oranında bir tasarruf sağladı, hem de servislerin denetimi kolaylaştırıldı.

Örneğin; Bafa bölgesindeki tüm mahallelerdeki öğrenciler tek servisle Bafa’daki okula gelecekler, oradan ilk-orta ve lise öğrencileri hangi okula gidecekse o servise binecekler. Böylece o bölgeden kent merkezine gelecek servis sayısı bir olacak. Böylelikle kent trafiği yükü de azaltılmış olacak. Öte yandan her bölgeden sorumlu bir okul müdürlüğü olacak ve servis denetimleri bu yolla sağlanacak. Hareket saati ile varılacak nokta arasındaki mesafe hesaplandı ve kaç dakikada ulaşacağı belirlendi. Süre konusunda da araçlar denetime tabi tutulacaklar. Zaten uydu aracılığıyla servisler, hareket halendeyken takip edilecekler” dedi.

ŞOFÖRLER TEK TİP GİYİNECEK…

Servis şoförleri için ilk kez bu sene farklı bir uygulamaya geçildiğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Tek tip gömlek giyecekler ve yaka kartları sürekli takılı olacak. Bununla birlikte araç camında şoförün fotoğraflı bir şekilde adının ve soyadının yazılı olduğu tanıtım kartı ve taşınacak öğrencilerin isim listeleri asılı olacak.

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu sene özellikle servis şoförleriyle ilgili sıkı bir araştırma yapıldığını ifade eden Bal, şunları söyledi: “Çocuklarımızı emanet edeceğimiz insanların kim olduğunu hem bizler, hem de velilerimiz bilmek durumunda. Dolayısıyla tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünüldü ve uygulamaya konulacak. Elbette işi baştan sıkı tutacağız. İlçe jandarma, ilçe emniyet, zabıta ve şoförler odası ile birlikte denetimler, bu sene daha sıklıkta yapılacak. Görülen aksaklığın hemen giderilmesi konusunda azami gayret göstereceğiz.”

“SORUNSUZ VE BAŞARILI BİR YIL DİLİYORUZ”

Hemen her konuda gereken tedbirlerin alındığına dikkat çeken Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere yeni eğitim-öğretim yılı sürecinde görev alan herkese şimdiden başarılar diliyorum. Sorunsuz ve başarılı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Okul ve aile işbirliğine geçmiş yıllardan daha fazla önem vereceğiz ve ilçemizi eğitim konusunda, bulunduğu noktadan daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500