Advert
Advert
Advert

“AMACIMIZ İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMEKTİR!”

“AMACIMIZ İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMEKTİR!”
Bu içerik 1403 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

2015-2017 yılları arasında Şırnak’ın Cizre ilçesinde görev yaptıktan sonra SGK Yatağan Merkez Müdürlüğüne atanan Vildan Yüce, görevine hızlı başladı ve Yatağan-Kavaklıdere bölgesindeki işyerlerini ziyaret ederek, işçi ve işverenlerin sorunlarını dinledi…

20 Haziran 2017 tarihinde SGK Yatağan Merkez Müdürlüğüne atandığını, bu süre içinde bölgedeki işyerlerini ziyaret ederek bölgeyi tanımaya çalıştığını belirten Yüce şunlar söyledi: “Bölgemizde çok tehlikeli sınıfta yer alan termik santral, maden işletmesi, mermer ocak ve fabrikaları olmak üzere çok sayıda işletme bulunmaktadır. Bölgemiz, çalışanlar açısından riskli bir bölge. Bize bağlı olan Kavaklıdere ilçesiyle birlikte merkez müdürlüğümüzde 3165 işyeri dosyası bulunmaktadır. İlimizdeki toplam işyeri sayısı 33400 ve sigortalı işçi sayısı 293 bindir. Sorumluluk alanımızda yaklaşık 20 bin çalışan bulunmaktadır. Kurum olarak, işçi ve işverenlerimizle iyi diyaloglar kurarak iş kazalarının azaltılmasını, toplumda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasını amaçlıyoruz.”

SGK Yatağan Merkez müdürü Yüce, işveren ziyaretlerinin yanısıra emekli ziyaretleri de yaptıklarını ve ziyaretlerin amacının sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi olduğunu açıkladı.

Yatağan Merkez Müdürlüğü olarak Kavaklıdere ilçesinin Bağ-Kur ve işveren dosyalarının tüm işlerini de yerine getirdiklerini anlatan Merkez Müdürü Vildan Yüce, Yatağan ve Kavaklıdere bölgesinde iş kazalarının olmaması için işverenlerin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bölgemiz, çok tehlikeli sınıftaki işlerin yoğun olduğu bir bölge. İşverenlerimiz, iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların eğitimlerini ihmal etmemeli, güvenli çalışma ortamını yaratmalıdırlar. Güvenli çalışma ortamı hem çalışanın iş güvenliği için hem de işverenin SGK açısından büyük maddi kayıplara uğramaması için gereklidir. İşverenlerimiz buna özen göstermelidirler. Bizler çalışan hiçbir işçimizin burnunun kanamamasını isteriz.”

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü İş Güvenliği uzmanları Fatih Keçeli ve Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin ziyaretinde, iş güvenliğinin önemine değinen Yüce, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben de bir iş güvenliği uzmanıyım. İş güvenliği uzmanları, çalışanların sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışmasını sağlamak için çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarıyla birlikte, bölgemizdeki iş kazaları ve meslek hastalıklarının nedenlerinin ortadan kaldırılması için mücadele etmeliyiz. Kurum olarak bunu üzerinde önemle diyoruz. Kayıt dışı işçi çalıştırılmamalıdır. Çalışanlar, sigortalı olma haklarından mahrum olmamalıdır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının, SGK’ya bildirimleri zamanında yapılmalı ve aksatılmamalıdır.”

Habe:r Nevzat Çağlar Tüfekçi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500