Advert
Advert
Advert

MİLLETVEKİLİ ÜSTÜNDAĞ’DAN YENİ ADLİ YIL MESAJI…

MİLLETVEKİLİ ÜSTÜNDAĞ’DAN YENİ ADLİ YIL MESAJI…
Bu içerik 749 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle ilçemizde görev yapan hakim, savcı ve avukatlar, Atapark’ta düzenlenen törende bir araya gelmişti. Törene katılarak bir açıklama yapan Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, yeni adli yılda beklentilerin yüksek olduğunu ifade etti.

Milletvekili Üstündağ’ın açıklaması şöyle;

“Yeni Adli yıl bugün başlıyor ve bu yıl ülkemizin normal bir hukuk düzenine girmesi ve adalet çağrılarına, adalet ihtiyacına kulak verilmesi beklentisi oldukça yüksektir. Suçlunun suçsuzdan ayırt edilmesi, tabii hakim ilkesinin ve suçsuzluk karinesinin tam anlamıyla uygulanması, yargılama kalitesinin ortaya konmasına ihtiyaç var. Kollektif suç yaratılmadan suçun şahsiliği prensibinin ortaya konması gereklidir. 

DENETİMSİZ İKTİDAR OLMAZ
Yargı bağımsızlığının neredeyse ortadan kalktığı, siyaset ve yargının neredeyse içiçe geçtiği bir ortamda adalet beklemek elbette kolay değildir. Hukuk devletinin en önemli dayanağı bağımsız yargı ve etkin yargılamadır. Yürütme, yargının faaliyetlerine karışamadığı gibi, yargı sisteminin yürütmeden ayrı olması, yargı kararlarının yürütmeyi bağlaması ve buna saygı duyulması son derece önemlidir. Denetlenemeyen iktidar demokratik bir iktidar değildir.
OHAL UYGULAMALARI ADALETSİZLİKLERİN TEMELİ OLMUŞTUR…

Yeni yılda OHAL'in kaldırılarak normal bir hukuk düzenine geçilmesi, yürütmenin her türlü işleminin hukuk süzgecinden geçebildiği bir hale dönülmelidir. İktidarın, darbe girişimini bahane ederek kendine avantaj sağladığını, OHAL'in konforundan ve olanaklarından yararlandığını ve bunu bir alışkanlık haline getirdiğini görüyoruz. OHAL Kararnameleri adeta adaletsizliklerin temeli olmuştur.

İktidar, OHAL' i derhal kaldırarak gerçek suçluların yargı önüne çıkmasını sağlamalı, darbenin ve terör örgütünün siyasi ayağını ortaya çıkarmalıdır. Bundan sonra da hiçbir zümre ve cemaate yargı teslim edilmemeli, yargı siyasi hayatta bir sopa olarak kullanılmamalıdır.

Yeni adli yılın hayırlı olmasını diler, bütün yargı mensuplarına ve avukatlara başarılı bir adli yıl dilerim.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500