Advert
Advert
Advert

ADİL YARGILANMA HERKESİN HAKKIDIR...

ADİL YARGILANMA HERKESİN HAKKIDIR...
Bu içerik 1254 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yeni Adli Yıl’ın başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatma Nur Selam; “Gerçeğin gerçek olmayandan, suçlunun suçsuzdan, haklının haksızdan adilce ayrıldığı bir adli yıl istiyorum” dedi...

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle ilçemizde görev yapan hakim ve savcılar ile avukatlar, Atapark’ta düzenlenen törende bir araya geldiler. Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş’ün yanı sıra Milas Adliyesi’nde görev yapan hakim ve savcılarla birlikte avukatların katıldığı tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve akabinde seslendirilen İstiklal Marşımız ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise, baronun Milas temsilcisi Av. Fatma Nur Selam tarafından yapıldı. Selam şunları söyledi:

“Doğru ve güvenli yargılanma hakkı yurttaşların en temel hakkıdır. Bu hak, kaliteli hizmet ile gerçekleşir. Adalet bekleyen yurttaşın doğru ve güvenli yargılanma hakkının sağlanması, Adalet Emekçileri olan biz avukat, hakim, savcı ve diğer yargı mensuplarının görev-yetki ve sorumluluğundadır.

Elbette doğru ve köklü bir yargı sistemi de adalet için vazgeçilmezdir. Ancak en doğru kural, en doğru sistem yetersiz/liyakatsiz uygulayıcıların elinde berhava olmaya mahkumdur.

Değerli adalet emekçileri... Bizlere düşen sorumluluğun farkında olarak en adil, en hızlı, en doğru, en güvenilir adalet hizmeti vermek boynumuzun borcudur. Borcumuzu ödeyeceğimiz bir adli yıl istiyorum.

Gerçeğin gerçek olmayandan, suçlunun suçsuzdan, haklının haksızdan adilce ayrıldığı bir adli yıl istiyorum.

Hak sahibinin hakkına kavuştuğu bir adli yıl istiyorum.

Avukatların ve diğer yargı mensuplarının görevlerini yaparken fiziksel/psikolojik şiddet ve baskı görmediği, hakim ve savcıların bağımsızlık ve tarafsızlığının teminatının tam olarak sağlandığı, tüm yurttaşların adalete ve adli sisteme tam olarak güvendiği bir adli yıl istiyorum.

Gerçekleşeceğini biliyorum. Çünkü kadim tarihime, toprağıma, ülkeme, en önemlisi de insanıma güveniyorum. Hak’dan, hakkaniyetten yana adalet dolu bir yıl dileğiyle saygılarımı sunuyorum.”

Baro Temsilcisi Fatma Nur Selam’ın ardından törene katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ ise konuşmasına, geçtiğimiz hafta sonu kaybettiğimiz Av. Doğan Kaynak’ı rahmetle anarak başladı ve şöyle devam etti:

“Eğer bir ülkede hukuk tesis edilememişse o ülkede güçlülerin hukuku işler. Demokrasi ve hukuk sisteminin çalışmadığı hiçbir ülkede; gelişmişlikten, kalkınmadan, hak ve adaletten söz edilemez.

Yeni adli yılda, şu anda yürürlükte olan OHAL’in bir an önce sonlandırılması, hukuk sisteminin tüm yönleriyle yeniden ülkemizde tesis edilmesi dileklerimle, tüm yargı mensuplarının, avukatlarımızın ve adliye çalışanlarının yeni adli yılını kutluyorum.”

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle düzenlenen tören, Atatürk Anıtı önünde toplu çekilen fotoğrafla son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500