Advert
Advert
Advert

CUMHURİYET HALK PARTİLİLER BAYRAMLAŞTI…

CUMHURİYET HALK PARTİLİLER BAYRAMLAŞTI…
Bu içerik 777 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Örgütü, Kurban Bayramı’nın ikinci günü, parti binasının bulunduğu Arasta Park’ta partililerle bir araya geldi... CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, eski dönem milletvekili ve Milas Belediye Başkanlığı yapan Fevzi Topuz ve Tolga Çandar’ın yanı sıra Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın katıldığı bayramlaşmaya, Çanakkale’de gerçekleştirilen ‘adalet kurultayı’ damgasını vurdu...

Arasta Park’ta gerçekleşen bayramlaşma törenine; CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, eski dönem milletvekili ve Milas Belediye Başkanlığı yapan Fevzi Topuz ve Tolga Çandar’ın yanı sıra Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Belediye Meclis Üyeleri Aysun Karatoprak, Ahmet Kılbey, Av. Şakir Özdemir, İlçe Kadın Kolları Başkanı Berin Naz, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Akansu Özgül, ilçe yönetim kurulu üyeleri, partililer, bazı mahalle muhtarları ile Milas Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özay Sabancı katıldı.

Gerçekleşen bayramlaşma töreninde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Kurban Bayramı’nın 30 Ağustos ve 1 Eylül Dünya Barış Günü ile bir arada kutlandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bayramları, bayram gibi yaşamak, bayramların özünde barındığı güzel, iyiliklerle dolu, barış-kardeşlik, karşılıklı yardımlaşma ve hoşgörü duyguları içerisinde planlandığı ve düşünüldüğü şekliyle yaşamak en büyük idealimiz. Ne mutlu bizlere ki bu bayramı, başka özel günlerinde birleşimiyle çok farklı duygularla geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi 30 Ağustos Zafer Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutladık. Gündüz ve akşam programlarıyla ilçemizde en güzel şekliyle o büyük zaferi kutlarken, Ören ve Güllük mahallelerimizde de düzenlenen etkinlikler, büyük coşkuya anlam kattı.

Geçmiş yıllara nazaran bu sene, daha fazla katılımın yaşandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının akşam bölümündeki Fener Alayı ve Grup Pusula konseri, gerçekten çok büyük bir coşkuyu bu ilçeye yaşatmıştır. Bu süreçte bedenen ve fikren katkıda bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Bayramın birinci günü akşam Ören’de de gerçekten son yıllarda gördüğüm, katıldığım en güzel programlardan biri gerçekleşti. Belediye Meclis Üyemiz Sayın Mehmet Yılmaz ve Mahalle muhtarımız tarafından organize edilen, bütün Ören halkının da destek verdiği programa ayrı bir renk katan ise, ‘Keromos Ateşi’ adı ile tamamen Örenli gönüllülerden oluşan ve sevgili kardeşim Süleyman Kıymık tarafından çalıştırılmış bir folklor ekibinin o gece hepimizin beğenisini kazanan bir gösteriyi sunmaları oldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı akşamında Milaslılara güzel bir konser sunan Grup Pusula, bu kez Ören’de harika bir konser verdi. Konser boyunca bizler dahil hiç kimse yerinde oturmadı. Böylesine güzel bir geceyi yaşatan Grup Pusula üyelerine de buradan teşekkür ediyorum.”

“BU ÜLKEYİ TANIMAK İÇİN ÇANAKKALE’Yİ GÖRMEK VE ANLAMAK GEREK”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, parti ilçe teşkilatı olarak Çanakkale’de düzenlenen ‘adalet kurultayı’na katıldıklarını belirterek şöyle devam etti: “Kurultayın düzenlendiği alandaki bazı hizmetlerin sınırlı olması nedeniyle, gelen talep üzerine ancak bir otobüsü dolduracak kadar partililerimizle oraya katıldık. Sabahtan öğleye kadar kurultay alanında sunumları izledik, öğle yemeğinin ardından buradan giden arkadaşlarımızla birlikte şehitliği gezme fırsatı yakaladık. Ben daha önce defalarca Çanakkale’ye gittim ve şehitliği görmüştüm ancak bu kez bir rehberle birlikte gezip-dolaştık. İnanın rehberin anlattıkları kimi zaman hepimizi ağlattı. Ve o geziden aklımda kalan en güzel bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum: Rehberimiz, ‘Bu ülkede milletvekili olacaklar mecliste yemin etmeden gelip burayı görmeliler, burada yaşanılan o günleri gerçek manasıyla kavramalılar ve sonra gidip yemin etmeliler’ dedi. Son derece doğru bir tespit olduğunu düşünüyorum. Yüreğinde biraz vicdan, biraz vatan sevgisi, millet sevgisi olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının mutlaka Çanakkale’yi görmesi ve geçmişte orada yaşanılanları tam manasıyla anlaması gerekiyor. Son dönemlerde kesilen bazı ahkamlar, bazı raconlara bakmayın. Orayı bir görüp, ahkam neymiş, racon neymiş anlamak lazım.

Adalet kurultayı bence çok yerinde, çok başarılı bir çalışmaydı. Son dönemlerde ben, genel başkanımızın, ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunlara çare arayışlarında, particiliği-partizanlığı birinci plana almadan, tamamen ülkeyi ön planda tutan organizasyonlarla, emek ve sorumluluklar üstlenip, değişik kesimleri de işin içine katarak ortak bir sonuç yaratma gayretini takdirle karşılıyorum. İşte adalet kurultayı da böyle bir şeydi.

Değişik görüşlerden, değişik konularda uzman olan kişilerin aynı ortamda ve aynı kitleye karşı düşüncelerini ve çözüm önerilerini belli bir başlık altında sunmaları gerçekten son derece yerindeydi. Panellerin yanı sıra arka planda 10-12 ayrı atölyede; gençlik, kadın, çiftçi, spor gibi ayrı konularda çalışmalar yapıldı. Karşılıklı interaktif bir şekilde sorular ve cevaplarla, karşılıklı görüşlerle ortaya konulan sorunlara çözüm arayışında bulunuldu.”

“BİZLER HEP ZOR SÜREÇLER GÖRDÜK”

Konuşmasına; “Yıllardır söylenen bir söz vardır. Denilir ki, ‘Türkiye zor bir süreçten geçiyor.’ diyen Başkan Tokat; “Biz gençliğimizden beri bu ülkede hep zor süreçleri yaşadık. İçeride ve dışarıda, hâkim olan irade farklı bir empoze gayreti içinde olsa da, ülkenin dibe vurduğu bir dönemde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konuda belki de en çarpıcı görüş, Fransa Cumhurbaşkanından geldi. Kendisine yaptığı görevin niteliği ve zorluğu ile ilgili sorulan bir soruda; ‘Elbette zor bir görevi yapıyorum. Haftada en az 2-3 kere Erdoğan ile görüşmek zorunda kalıyorum’ diyor. İç ve dış basını takip ettiğimizde ülkenin içinde bulunduğu durumun hiç de öyle iktidar partisi temsilcilerinin anlattığı gibi olmadığını görüyoruz. Ekonomik göstereler gerçekten dibe vurmuş durumda. Başta AB olmak üzere ilişkilerimizde gelişme olması gerekirken, birçok konuda yaptırımlarla karşı karşıyayız. Her anlamda Türkiye, tarihinin en ciddi krizini yaşıyor. Önümüzdeki süreçte Olağanüstü Hal, Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetilen Türkiye için ciddi kaygılar taşıyoruz.

Her şeye rağmen Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Hiçbir zaman mücadele azminden vazgeçmedik, umutsuzluğa düşmedik. Bugün de düşmeyeceğiz. Bizler ideallerimiz uğruna, menfaat ve çıkarlarımızı öne çıkarmadık, ülkemizi ve milletimiz satmadık. Böyle bir bayram gününde hala bu kararlılığımızı ve umudumuzu yaşatmaya çalışıyoruz. Bu ülke bize atalarımızdan miras kaldı, bizim de gelecek nesillere aktarmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Onlar için çalışıyoruz. Çünkü bu vatanı, bu bayrağı, bu milleti her şeyin üstünde tutuyor ve çok seviyoruz” diyerek, bayramlaşma programına katılanların ve tüm Milas halkının Kurban Bayramı’nı bir kez daha kutladı. 

“İLÇE DELEGE SEÇİMLERİ 10 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın ardından partililere seslenen CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ise, hem adalet kurultayına değindi, hem de bu tür organizasyonların göstergesi olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’yi yönetecek tek parti olduğuna dikkat çekti.

İlçe Başkanı Özcan şöyle konuştu: “Bizzat katılarak hem gördük, hem de gururlandık. Hem duygulandık, hem de umutlandık. Partimiz liderliğinde halkımızın bir araya geldiğinde ülkemiz için, geleceğimiz için çok önemli adımlar atabileceğini gördük. Bunu, Çanakkale’de bizzat yaşayarak gördük. Hepimizin geleceğe umutla bakması gerekiyor. Tarih bilincimiz, arşivlerimiz bize gösteriyor ki şu ana kadar böyle bir kurultay yapılmış değil. Belki de dünyada yapılmış değil. Partimiz açısından bu kadar iddialı ama partiyi ön plana çıkarmadan yapılan çok büyük bir çalışma…

Adaleti her alanda hissettiğimiz, hissedilen yönleriyle uzmanlar ve mağdurlar tarafından anlatılmış olması ve bu konuda sadece sorunların saptanışı değil, aynı zamanda çözümlerin de, çözüm önerilerinin de ortaya konulmuş olması, ayrıca da böyle bir organizasyonu gerçekleştirmenin çok kolay olmadığını da söylemek gerekir.

Çok geniş bir alanda, ne kadar katılımcının olduğunu bilemiyorum ama gördüğümüz kadarıyla çok büyük bir alanda aklınıza gelebilecek her türlü etkinlik yapıldı.

Gündüz paneller, atölye çalışmaları, geceleyin çeşitli etkinlikler… Hem Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir organizasyonu, hem de Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin bu tür işlerin üstesinden gelebileceğini görmüş olduk. Çevre temizliği, yemek organizasyonu hatta tuvaletlerine kadar düşünülmüş başarılı bir organizasyon. Bu kurultaydan çıkarılan dersler önemli. Bu organizasyon gösteriyor ki, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkeyi çok başarılı bir şekilde yönetebilir. Artık bunu konuşmalıyız. Çünkü her 10 yılda bir ihtilallar, darbeler, söylendiği şekliyle ABD’nin yeni ortaya koyduğu partiler ama Cumhuriyet Halk Partisi’ne gelince, ‘ülkeyi yönetemez’ anlayışı-algısı yaratıldı bugüne kadar. Bizler, bugünden sonra ülkemizin her yerinde Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkeyi yönetir demeliyiz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurucu partisi... Kurultay sebebiyle gittiğimiz Çanakkale gösteriyor ki, bu ülke öyle kolay kurulmadı. Orada ve bu ülkenin hemen her karış toprağında yatan şehitlerin kanlarıyla kuruldu. Ne için? Bağımsızlık için… Özgürce yaşayabilmek için… İşgal altındaki topraklardan düşmanı kovmak için… Bunun üzerine kurulmuş cumhuriyetimizi yaşatma adına her türlü özveriyi, her türlü çalışmayı yapmaya, sizlerle beraber, desteklerinizle hazırız. Çanakkale’yi gezip-gören, bu durguların dışında başka bir duyguya giremez. Özellikle ben de diyorum ki çocuklarımız mutlaka orayı görmeli… Vatan sevgisini, ülke sevgisini orada kavramalı.

Hem 30 Ağustos’u, hem 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü, hem de Kurban Bayramı’nı birlikte yaşadık, yaşıyoruz. İlçemizde, çelenk sunma programını biz biraz daha geliştirdik. Çünkü birkaç yıl önce biz buna zorlandık. Bayramların içi boşaltılıp, şekilsel bir şeyin ortaya çıkması nedeniyle biz de bayram kutlamalarını biraz değiştirmek ve geliştirmek zorunda kaldık. Aslında sadece burada değil, ülkemizin her yerinde yüreğimizde vatan sevgisi, ülke sevgisi anlayışıyla bayramları kutlamak hedefimizdir. 80 milyonun birlik ve beraberlik içerisinde bayramları kutlaması hedefimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha tüm halkımızın Kurban Bayramı’nı kutluyor; hep birlikte, bir arada daha nice güzel bayramlar geçirmelerini diliyorum.”

KONGRE SÜRECİ 10 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK...

Konuşmasının sonunda partililere bir hatırlatmada bulunan CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan; “Değerli partililerimiz. Bildiğiniz gibi partimizdeki kongre süreci devam ediyor. İlk olarak 6 Eylül’de ilçe kongremizin yapılacağını duyurmuştuk ancak genel merkezden gelen talimat doğrultusunda kongre süreci 10 Eylül’de başlayacak ve bir ay devam edecek. Bu konuda önümüzdeki günlerde daha geniş bir açıklamayı ilçe örgütü olarak yapacağız” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500