Advert
Advert
Advert

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI…

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI…
Bu içerik 1061 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yakın tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan, Kurtuluş Savaşı’nın tarihe altın harflerle yazılmasını sağlayan ve aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetler Günü olarak anılan 30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlandı...

Atatürk Anıtı önünde sabah saat: 09.00’da çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, ardından Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gazilerimiz ve diğer ilçe protokol üyelerinin yerini almasıyla başlayan kutlama programında bir kez daha saygı duruşunda bulundu ve İstiklâl Marşımızın okundu.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın törene katılanların bayramını kutlamasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okunurken, günün anlam ve önemini belirten konuşma, Milas Garnizon Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç tarafından yapıldı.

Albay Erataç; “Mazisi şan, şeref ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin; cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlılığın en önemli göstergelerinden birisi olan, 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos 1922’de Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 95’nci yıldönümünü bir kez daha gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içindeyiz.

Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çağdaş bir devlet olarak inşası sürecinde, ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalar kazındığı ve şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olarak kayda geçen bu büyük zafer, yüce milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur. Bu zafer, yalnız Mehmetçiğin değil, elleri ile ekmek pişiren-çorap ören, cephe gerisinde mermi taşıyan, kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk Milleti’nin destanıdır.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Başkomutan sıfatıyla yönettiği ve askerlik mesleğinin bütün ustalıklarını sergilediği bu destansı zaferin önemini; ’30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferle doludur ama Türk ordusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte, kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı’ diyerek vurgulamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, bu bilinç ve inançla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir. Biri milletin kararı, diğer en ağır ve müşkül şartlar içinde dünyanın takdirine hakkıyla layık olmak niteliği kazanan ordumuzun kahramanlığı’ sözünde ifade ettiği güvenine layık olmak, bağrından çıktığımız yüce Milletimize en güzel şekliyle hizmet vermek için var gücümüzle çalışmaya devam edilecektir.

30 Ağustos gününü bizler için önemli kılan bir diğer hususta, bugünün aynı zamanda ‘Türk Silahlı Kuvvetler Günü’ olmasıdır.

Bu tarihi gün vesilesiyle; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile vatanın bütünlüğü ve şanlı bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum” diyerek, törene katılanların bir kez daha bayramlarını kutladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, tören geçidi ile sona erdi.

  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500