Advert
Advert
Advert

ÜSTÜNDAĞ VE SÖKELİOĞLU’NDAN ZAFER BAYRAMI MESAJI…

ÜSTÜNDAĞ VE SÖKELİOĞLU’NDAN ZAFER BAYRAMI MESAJI…
Bu içerik 927 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ ve CKD Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ’ın mesajı şöyle;

“Her 30 Ağustos’ta tarihte ender görülen bir şekilde bir ulusun küllerinden yeniden doğuşunu, büyük Zaferi kutluyoruz. Sevr anlaşması sonucu Anadolu ve Trakya toprakları düşman kuvvetleri tarafından işgal edilmiş, halk on yıllarca çeşitli cephelerde süren savaşlar sonucu yorgun ve bitik durumdaydı. İstanbul hükümeti herşeyi kabul etmiş, işgal kuvvetlerinin esiri olmuş, sadece kendini düşünüyordu. Normal şartlarda gidişata göre Anadolu’nun orta yerinde sıkışmış, 5-6 il kadar dar bir alanda kalmış bir Türk topluluğu olarak kalacaktık. Ama tarihin akışını değiştirecek bir gelişme yaşandı. Büyük bir askeri deha ortaya çıktı. Anafartalar kahramanı, Çanakkale savaşlarının eşsiz komutanı Mustafa Kemal Atatürk,  İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinden dört gün sonra Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş savaşını başlattı.

Kurtuluş Savaşını verirken Türk Milleti kenetlenmiş, varını yoğunu orduya vermişti. Atatürk, Askeri bir deha olmasının yanında siyasi bir deha olduğu da göstermiş, Anadolu’da birliği sağlamış Osmanlı’dan kalan askerleri ve silahları toplamış, Fransızlar ve İtalyanların çekilirken bıraktığı silahları kullanmıştır. Atatürk kurtuluş savaşını Büyük Millet Meclisini Meclisi kanalıyla yapmıştır. Meclis-i Mebusan’dan  Osmanlı toprakları dışında kalanlar haricindeki mebuslar ve ayrıca eksik olan yerlerde delege seçimleri yaptırarak her ilden 3 temsilci olmak üzere Ankara’da toplamış ve Büyük Millet Meclisini kurmuştur. Kurtuluş Savaşının bütün aşamalarında kararları Büyük Millet Meclisi almış ve uygulatmıştır. Taki Başkomutanlık Meydan Muhaberesine kadar.

Sakarya Meydan Muhaberesinden sonra Ordunun başına Mustafa Kemal Atatürk’ün geçmesini isteyen milletvekillerine tek bir şart olarak ve geçici olarak Meclisin yetkilerini savaş sürecince istemiş ve bu şekilde yaklaşık bir yıl ordunun ihtiyaçlarını sağlayarak taarruza hazır hale getirmiş ve sonra bu yetkilerini Meclise geri iade etmiştir. 

Anadolu topraklarının sonsuza kadar Türk toprakları olarak kalmasının sağlandığı Büyük Taarruz Türk ordusunun top atışlarıyla başlamış ve Başkomutanlık Meydan muharebesi ile başarıya ulaşmıştır. İzmir 9 Eylül’de Yunanlılardan geri alınmış ve 18 Eylülde Anadolu toprakları tamamen düşmandan temizlenmiştir.

Her 30 Ağustos Bir Milletin kendi küllerinden yeniden doğmasının tarihidir.

Her 30 Ağustos Bir Milletin Emperyalizme karşı kazandığı eşsiz zaferin tarihidir.

Her 30 Ağustos Yeni bir devletin, çağdaş bir ulusun kurulma tarihidir.

Geleceğimizi şekillendirmek için geçmişimizi iyi bilmek durumundayız. Geçmişimizi bilerek bu vatanın ne şartlarda, atalarımız tarafından hangi zorluklarla kurtarıldığını bilerek, birlik ve beraberlik içerisinde geleceğimize sahip çıkmak zorundayız.

30 Ağustos Zafer Bayramı Tüm Ulusumuza kutlu olsun.”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu’nun 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı ise şöyle;

"Sömürgeci devletlerin yok etmek istediği Türk yurdunu kurtarmak için, canı pahasına mücadele eden, Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.

Biz kadınlar olarak, vatanımızda özgür ve huzurlu bireyler olarak yaşıyorsak, bunu 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan özgürlük mücadelesine borçluyuz.

Atatürk'e ve Cumhuriyet'e bağlı herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500