Advert
Advert
Advert

ÜLKÜCÜLER YAREN GECESİNDE BULUŞTU…

ÜLKÜCÜLER YAREN GECESİNDE BULUŞTU…
Bu içerik 1681 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ‘Yaren Gecesi’nde, Türkün örf ve adetlerinde önemli bir yer tutan yarenlik işlendi. Sanat hayatının 50’nci yılını kutlayan Ozan Nihat ise, hem türkü söyledi, hem de Milaslılara yarenlik kültürünü anlattı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde (Amfi Tiyatro) gerçekleşen etkinliğe; Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Başkanı Hayrettin Gönül, MHP Milas Belediye Meclis Üyesi İlhan Şimşek, MHP ilçe yönetim kurulu üyeleri, Menteş Mahalle Muhtarı Bayram Arıcı, ocak temsilcileri ve Milaslılar katıldı.

Elif Buse Çınar’ın sunumunu yaptığı gece, geçmişten günümüze bu ülkenin birliği, beraberliği, bölünmez bütünlüğü için toprağa düşmüş tüm şehitler ve 17 Ağustos 1999’da Gölcük’te meydana gelen depremde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşımız ile başlayan gece, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Milas Halk Eğitim Merkezi çocuk halk oyunları ekibinin gösterileri büyük alkış alırken, MHP Milas Belediye Meclis Üyesi İlhan Şimşek ve yeğenlerinin sunduğu zeybek gösterisi de beğeni topladı.

Geceye katılanlara bir teşekkür konuşması yapan Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, kültürümüzün önemli bir parçası olan yarenliği bir kez daha hatırlamak/hatırlatmak, gelecek nesillere aktarmak adına düzenlenen geceye katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belki bizim yaş grubumuz, yetişen yeni nesil gençlerimiz Türkün örf ve adetlerinde önemli bir yer tutan yarenliği görmemiş, yaşamamış olabilir ancak binlerce yıldır bu topraklarda bu kültür yaşamış ve yaşatılmıştır. Milas Ülkü Ocakları olarak istedik ki bu güzel geleneğimiz yaşasın, yeniden hatırlansın, bugünün gençlerine hatırlatılsın ve gelecek kuşaklara aktarılsın.

Bu geleneğin yaşayan ve yaşatmaya çalışan önemli bir ismi de bu akşam sizlerle buluşturmak istedik. Sanat hayatının 50’nci yıldönümünü kutlayan büyük usta Ozan Nihat, eminim sizlerin keyifli bir akşam geçirmesini sağlayacak.

Öte yandan bundan 18 yıl önce yaşadığımız, binlerce insanımızı kaybettiğimiz o büyük felaketin sene-i devriyesindeyiz. Başta Gölcük depreminde kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, yakınlarına ve milletimize bir kez daha baş sağlığı diliyorum. Yüce rabbim bir daha bu ülkeye böyle felaketler yaşatmasın.

Yine ülkemizin bölünmez bütünlüğü, şanlı bayrağımızın ülke semalarında dalgalanması, milletimizin birlik ve beraberliği için başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, bu cennet vatan için genç yaşında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi de bir kez daha minnet ve saygı ile yâd ediyoruz. Geçmiş yıllarda içinde bulunduğumuz Ağustos ayında, şehitlik mertebesine ulaşan Milaslı hemşehrilerimizi de unutmadık. Onlara da Allah’tan rahmet dilerken, ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz.”

Başkan Gönül’ün konuşmasının ardından, vakıf çalışmalarına katkıda bulunanlara birer teşekkür plaketi verilirken, gecenin son bölümünde Ozan Nihat sahne aldı.

Okuduğu şiir ve türkülerin yanı sıra Türkün örf ve adetlerinde binlerce yıldır var olan yarenlik geleneğini esprili bir dille anlatan Ozan Nihat, izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500