Advert
Advert
Advert

‘ŞEYH DEDESİ’ TÜRBESİ İLGİ BEKLİYOR…

‘ŞEYH DEDESİ’ TÜRBESİ İLGİ BEKLİYOR…
Bu içerik 2097 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizin önemli dini motiflerinden biri olan ve özellikle yaz aylarında yöre halkının sıkça ziyaret ettiği Şeyh Dedesi Türbesi çevresindeki piknikçilerden geriye kalanlar oldukça üzücü bir manzaraya neden olmuş durumda…

Yıllardır Milas halkının yoğun olarak piknik alanı olarak kullandığı, okutulan birçok mevlid-i şerif’e evsahipliği yapan Şeyh Dedesi Türbesi, bugünlerde kaderine terk edilmiş bir görüntü içerisinde…

Yaz aylarında hafta sonunu piknik yaparak değerlendirmek isteyenlerin uğrak yerlerinden bir olan türbe ve alanın temizliği Milas Belediyesi tarafından yapılırken, vatandaşın piknik sonrası geride bıraktıkları hem orada bulunan türbeye saygısızlık, hem de oluşan çevre kirliliği kente yakışmayan bir boyutta…

Çevrenin temiz tutulması adına konulmuş tabelalara aldırış edilmeden gelişigüzel atılmış şişeler ve diğer çöplerin yanı sıra vatandaşın kullanımına sunulmuş iki adet tuvalet de oldukça kötü durumda.

Geçmişten günümüze kadar uzanmış ve bugünkü nesillere miras olarak bırakılmış, gelecek nesillere de aktarılması gereken bu tür özel mekanların daha çok korunması, bu konuda gösterilmesi gereken hassasiyetin en üst noktası olması gerekirken, kimi yurttaşların bu ilgisizliği yürekleri sızlatıyor.

Oluşan kötü manzara, bölgedeki zeytinlik alanların sahiplerini de rahatsız ederken, ana yoldan türbeye ulaşan yolun belirli bölümlerindeki bozulmalar da rahatsız yaratan bir başka sorun.

Milas Belediyesi’ne bağlı ekiplerin belirli periyotlarla çevre temizliği yaptığını ileri süren bölge sakinleri, vatandaşın da bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini istiyor.

Türbeye ziyarete gelen vatandaşlar için yapılan bölümünün içi de içler acısı. Toz, pislik ve atıklar yüzünden çok kötü bir görüntünün oluştuğu binanın da bir an önce tadilattan geçirilerek, gerçek kullanım alanına dönüştürülmesi gerekiyor. Şeyh Dedesi Türbesi ve Milas'a hiç mi hiç yakışmayan, harabeyi andıran binanın içindeki eşyaların yenilenerek, temizliğinin biran önce yapılması gerekiyor. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500