Advert
Advert
Advert

HAYRETTİN GÖNÜL İLE A’DAN Z’YE ÜLKÜ OCAĞI…

HAYRETTİN GÖNÜL İLE A’DAN Z’YE ÜLKÜ OCAĞI…
Bu içerik 1308 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül 10 Ağustos 2017 Perşembe günü Radyo Gözlem’e konuk oldu… Radyo Gözlem’de saat 12.30’da yayınlanan Ana Haber bültenine konuk olan Başkan Gönül, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi…

Yaklaşık bir yıl önce göreve atanan ve atandığı günden itibaren birçok farklı projeye imza atan Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül radyo programında ilk olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Ocak Kart ve Turan Kart projeleri hakkında bilgi verdi.

Geçen yıl okul öncesinde Ocak Kart altyapı çalışmasını yaptıklarını söyleyen Başkan Hayrettin Gönül; “Maddi imkanlarımızın kısıtlı olması sebebiyle maddi anlamda çok fazla çalışmamız olmadı ancak esnafımızla ele ele - gönül gönüle - omuz omuza, onların da destekleriyle beraber geçen yıl bir çok öğrenci kardeşimize giyim, ayakkabı ve kırtasiye üzerine yardımlarda bulunduk. Bu anlamda katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Ocak Kart ve Turan Kart, Türkiye genelinde Ülkü Ocakları tarafından yapılan projelerden biriydi. Daha sonra diğer Ülkü Ocakları il ve ilçe başkanlıkları bizim yaptığımız çalışmayı model alarak hayata geçirdiler. Bizler de diğer Ülkü Ocaklarıyla altyapı birikimlerimizi seve seve paylaştık. 21 esnafımızla el ele vererek uyguladığımız Ocak kart ile ilçemizdeki ihtiyaç sahibi ailelerimiz, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz indirimli alışveriş yapabiliyorlar. Projemizi geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Turan Kart ise Ülkü Ocaklarına gelen genç kardeşlerimizin kullanabileceği bir kart… Yine esnaflarımızla tek tek bu konuda da görüştük. Esnaflarımız kendilerine gelen çocuklarımızla birebir ilgilenerek deneyimlerini paylaşacaklar. Çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak tutmak üzere geliştirdiğimiz Turan Kartın başarılı olacağına da inanıyoruz” dedi.

Vakıf olarak uyuşturucu ile mücadele konusunda bir rapor çalışması yatıklarını söyleyen Başkan Gönül; “Türk gençliğinin şu anda en büyük düşmanlarından biri madde bağımlılığıdır. Son zamanlarda Milas ve Muğla’da emniyet güçlerimizin de bu konuda çalışmaları var. Madde bağımlılığıyla mücadele konusunda titizlikle çalışmalarını sürdürüyorlar. Arge birimimizin 2016 yılı sonuna doğru hazırladığı alkol ve madde bağımlılığıyla ilgili raporumuz hem Türkiye genelini hem de Milas’ı kapsıyor. Raporumuza göre madde bağımlılığı birçok ülkeyle kıyaslandığında aslında çok fazla yok. Ancak gençlik nüfusu olarak bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti’nin gençlik nüfusu hem doğu hem de batı ülkelerine oranla daha fazla ve bu yüzden gençlerimizin üzerine bir oyun oynanıyor. Gençlerimizin yarınlarını karartabilmek adına profesyonel çalışmalar yapılıyor. Araştırmalara baktığımızda geçen yılın verilerine göre yaşam boyu en az bir kez alkol kullanımı %35 ile 45 arası, esrar kullanımında %4, uçucu madde kullanımında %4 olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun yıl yıl arttığını gözlemliyoruz. Gençlerimizin bunları niye kullandıklarını ele alırsak ilk karşımıza merak çıkıyor. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ düşüncesiyle bir başlangıç oluyor. Özellikle tam gençlik çağının vermiş olduğu ergenlik çağında bu merakı gidermeye çalıştığında bir daha kopamaz hale geliyor. Merakın dışında geçlerin kendini ispatlamak için arkadaşlarının ısrarlarıyla da bu eylemlere yenik düşüyorlar. Emniyet güçlerimizin ortaya çıkardığı bir tablo var. Uyuşturucu olayını yapan hainler, ticari kazanç sağlamak için artık bonzainin içine çamaşırsuyu, fare zehri, sinek ilacı ve bir ot çeşidi karıştırarak 2 liraya, 3 liraya pazarlamaya çalışıyorlar ve gençlerimizi ölüme götürüyorlar. Ailelerimizi bu konuda bir kez daha uyarmak istiyorum. Çocuklarımızı sevgi ve şefkatle büyüterek ilgilenelim. Çocuklarımızı basite alarak yani bir şey olmaz yaklaşımından uzak duralım. Tutarlı, adaletli ve disiplinli bir şeklide evlatlarımızı yetiştirelim. Çocukların düşüncelerini ve hislerini ifade etmelerine fırsat ve ortam sağlayalım. Gençlerin hatalarına karşı toleranslı olmak, çocukların ve gençlerin arkadaş çevrelerini yakından izlemek; spor, edebiyat ve gönüllü kuruluşlarda çalışmak gibi hobiler edinmeleri için destek olalım.

Çocuklarımızın uyuşturucuya başlama yaşı maalesef 12’ye kadar düşmüş durumda. Bir ailenin madde kullanan çocuğunu fark etmesi en az iki yıl sürüyor. Bu da felaket demektir. Çünkü 2 yıl sonrasında çocuklarımızı o yoldan döndürmek çok daha güç hale geliyor. Biz bu raporu o dönemin kaymakamı, ilçe emniyet müdürü, milli eğitim müdürü ile paylaştık. Eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birlikte de tekrar yetkililerimize ziyaretlerimiz olacak. Bu konuda ortak çalışmaların yapılabileceğini gerekirse bu çalışmaların saha yükünü Ülkü Ocakları olarak kendimizin çekebileceğimizi kendilerine beyan edeceğiz” dedi.

Vakıf binası hakkında da bilgi veren Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül; “Hizmet binamızı Temmuz’un 27’sinde atamamız yapıldıktan sonra düzenlemeye aldık. Özler İş Merkezi’nde yer alan hizmet binamızda 9 odamız var. İki kattan oluşan hizmet binamızın birinci katında bir kültür evimiz var. Buraya ahde vefamızın örneği olarak rahmetli güreşçimiz Ahmet Kozak’ın ismini verdik. Yine aynı katta bir bayanlar birimimiz var. Bayanlar birimini şuan tam aktif kullanmıyoruz. Çünkü orada geçici olarak bir el sanatları atölyesi kurduk. El sanatları çalışmalarımızı orada gerçekleştiriyoruz. Nasip olursa önümüzdeki günlerde de Fethi Sekin Sanat Atölyemizi hayata geçireceğiz. Bunun çalışmalarına başladık. Bir üst katta ise yönetim odamız, mutfağımız, başkan odası ve öğrenci kardeşlerimizin ders aldığı, toplantıların, sohbetlerin gerçekleştirildiği odamız var.  Oraya da Şehit Polisimiz Yaşar Özlem ismini verdik. Yine aynı katta nasip olursa 22 Ağustos 2017 Salı günü saat 15’te açılışını gerçekleştireceğimiz Ali Metin Tokdemir öğrenci misafirhanesi yer alıyor. 22 Ağustos 2017 Salı günü saat 15’te gerçekleştireceğimiz Ali Metin Tokdemir öğrenci misafirhanesi açılışımıza tüm vatandaşlarımızı bekliyorum. Misafirhanemiz 10 misafir kapasiteli olarak düzenlendi. Burada başta şehit yakınları, gazi yakınları olmak üzere ve ihtiyaç sahibi öğrenci kardeşlerimizi ağırlamaya çalışacağız. Tabii ki sadece öğrenciler üzerinden değil gidecek yeri olmayan hastalarımız, hasta yakınlarımızı da ağırlamaya çalışacağız. Dışarıdan gelen misafirlerimize de kapımızı her zaman açacağız. Bu konudaki desteklerinden dolayı Sayın Özer Özler’e de bize yer tahsisi yaptığı için çok teşekkür ediyorum. Bizlere yardımcı olan herkesten Allah razı olsun” dedi.

18 Ağustos 2017 Cuma günü Amfi Tiyatro’da saat 20’de düzenlenecek Yaren Gecesi hakkında da bilgi veren Milas Ülkü Ocakları Başkanı Hayrettin Gönül etkinliğin ücretsiz yapılacağını belirterek; “Etkinliğimizin en önemli noktası vermiş olduğumuz isimdir. Asıl verilmek istenen mesaj yarenlik kültürüdür. Türk milletinin özü kültürlerle beraber kaynaşarak, yaşayarak büyümüş ve gelişmiştir. Bu birliktelik sayesinde de biz her zaman dirliğimizi korumuşuzdur. Yarenlik kültürü de aynı şekilde. Tarihsel bağlamda baktığımızda Anadolu’da Yaren Meclisleri var. Yarenlik demek yardım demek, destek demek, kültürü yaşatmak demek. Normalde yaren meclisleri 24 kişiden oluşur. Bu da 24 Oğuz Boyundan esinlenerek temsili bir rakamdır. Bu da bizim özümüzü gösteriyor. Yaren kültürünün tekrar gelişebilmesi adına önümüzdeki dönemlerde de çalışmalarımız olacak. Bu etkinlik bizim için bir başlangıç olacak. Etkinliğimizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımızın halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer alacak. Ardından da 50. sanat yılını kutlayan Ozan Nihat konseri yer alacak ve hep beraber O’nun 50. sanat yılını kutlayacağız. Konserle birlikte bizlere yaren kültürünü anlatacak. Bütün vatandaşlarımızı 18 Ağustos 2017 Cuma günü Amfi Tiyatro’da saat 20’de düzenlenecek olduğumuz Yaren Gecemize bekliyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500