Advert
Advert
Advert

“TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAK”

“TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAK”
Bu içerik 1823 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda Değişiklik Tasarısı ile müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmek istenmesine sert bir dille karşı çıkarak; “Tasarı gerekçesi olarak ileri sürülen gerekçelere amiyane tabirle “kargalar bile güler”. Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikâh kıyma hizmetinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır” dedi...

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman tarafından yapılan yazılı açıklama ile 25 Temmuz’da hükümet tarafından meclis genel kuruluna sunulan yasa tasarısına sert bir dille karşı çıkıldı. Genel Başkan Arıtman imzalı yazılı açıklama şöyle:

“CKD olarak 25 Temmuz’da iktidar partisi tarafından TBMM’ye sunulan ve müftülüklere nikâh kıyma yetkisi veren “NÜFÜS HİZMETLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK TASARISI”’nın derhal geri çekilmesini talep ediyor ve bu tasarıyı kabul edilemez buluyoruz. Tasarı, yürürlükteki Medeni Kanunu’na ve Anayasamıza aykırıdır. Laik cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir. Tasarı gerekçesi olarak ileri sürülen gerekçelere amiyane tabirle “kargalar bile güler”. Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikâh kıyma hizmetinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır. Ülkemizde resmi nikâhtan sonra isteyen herkes inancına göre dini nikâh da yapabilmektedir. Bu şartlarda tasarının haklı hiçbir gerekçesi yoktur. Gizli amacın Cumhuriyet rejimini yıkmak olduğu açıkça görülmektedir.  CKD olarak buna izin vermeyeceğiz.  Atatürk’ün kurduğu ve hepimizin yaşatmakla yükümlü olduğumuz laik cumhuriyet rejiminin yıkılmasına, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın ve çocuk hakları ihlaline mer’i yasalarımız ve Anayasamızın yok sayılmasına seyirci kalmayacağımızı, tüm yasal ve demokratik direnme haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz.  Laik cumhuriyetten, kadın ve çocuk haklarından yana olan tüm vatandaşlarımızı da birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.

TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAKTIR!”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500