Advert
Advert
Advert

YİNE BİRİZ, YİNE BİRLİKTEYİZ…

YİNE BİRİZ, YİNE BİRLİKTEYİZ…
Bu içerik 928 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

24 Temmuz, Basında sansürün kaldırılışı ve Basın Bayramı nedeniyle, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, tüm Muğla basına bir kahvaltı verdi… Katılımın oldukça yüksek olduğu kahvaltıda, yerel basınının sorunları farklı bakış açılarıyla ele alınırken Başkan Gürün, basın mensuplarının Muğla ile ilgili haberlerde daha dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yaparak ‘Hedef 1, Muğla 1’ sloganının boşa konulmadığını söyledi…

Muğla’da verilen kahvaltıya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yanı sıra; Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Genel Sekreter Yardımcısı Hacı Koç, Büyükşehir belediyesi daire başkanları, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ve basın mensupları katıldı.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, basında sansürün kaldırılışının 109’ncu yıldönümüyle Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tarafından verilen kahvaltı nedeniyle teşekkür ederek sözlerine başladı ve şöyle devam etti:

“Bugün, basında sansürün kaldırılış yıldönümü diyoruz ama maalesef dolaylı veya dolaysız sansür devam ediyor. Bu konuda meslektaşlarımın içinde bulunduğu zor şartlar ve basın özgürlüğünün engellenişi nedeniyle, içi boşaltılmış bir günü kutluyoruz. Bu günü, kaynaşma-dayanışma günü olarak kutlasak sanırım daha anlamlı olacak.

Demokrasimiz için elbette basın, vazgeçilmez bir unsurdur ve özgür dünyanın da bir anahtarıdır. Bizler basın kuruluşlarının bölünmesini-parçalanmasını birçok platformlarda dile getirdik. Basının bir araç olarak kullanılmasının mesleğe bir ihanet olduğunu bir kez daha açıkça dile getirirken, toplumsal barışının tesisi adına özgür basına her türlü desteğin verilmesi gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Böyle bir destek sağlanırsa bugün sorun olarak gösterilen birçok konu da kendiliğinden gündemden düşecektir.

Sonuç olarak 24 Temmuz’u basında birlik ve dayanışma günü olarak adlandırıyor, bütün meslektaşlarımızı bir araya getirmeniz dolayısıyla da sizlere bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

Akbulut ardından konuşan Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ise, 15 Temmuz’da Muğla basınının çok ciddi bir sınav verdiğini ve her türlü baskıya rağmen bu süreçten başarıyla çıktığını belirterek; “Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlar mutlaka demokratik bir yöntemle çözüme kavuşturulmalıdır. Bu süreçte özgür basına büyük iş düşmektedir. Muğla basını olarak 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde çok ciddi bir sınav verdik. Baskılara aldırış etmedik ve bu süreci başarıyla atlattık. Halkın özgür haber alma hakkını sonuna kadar savunarak, bu hain girişimin engellenmesinde başrolü oynadı.

Demokrasi adına bu süreçten başarıyla çıkan medya mutlaka desteklenmeli, sektörde yaşanan sorunla çözülerek daha özgür bir şekilde görev yapmaları sağlanmalıdır. Her 24 Temmuz’da belirtildiği gibi sansür, 1908 yılında verilen mücadele ile kalkmış, o günden bu yana çeşitli yasal düzenlemelerle belli bir aşamaya gelmiştir. Bilindiği gibi medya, hem ülkemizde hem de birkaç ülke hariç tüm dünyada özgür habercilik yapma mücadelesi vermektedir. Ülkemizde 12 Eylül döneminde basın kuruluşları üzerinde büyük bir baskı kurulmuştu ne yazık ki günümüzde de ifade özgürlüğü konusunda benzer sorunları yaşıyoruz. Gazeteciler, yazdıkları yazılar ve haberler nedeniyle tutuklanıp, mahkum olmaktadır. Bu durumun sona ermesi dileğiyle, gelecek yıllarda daha özgür, sorunları en aza indirilmiş bir basın bayramı kutlamak dileğiyle” diyerek, düzenlenen etkinlik nedeniyle teşekkür etti.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, birçok ortamda basın çalışanlarıyla bir araya geldiğini ve yerelde gazetecilik yapmanın ne denli zor olduğunu bildiğini belirterek şunları söyledi:

“Sizler hala sansürün belli özelliklerde devam ettiğini ve bu nedenle bugünü bir bayram olarak görmediğinizi belirtseniz de ben, yine sizin bayramınızı kutluyorum. Genel olarak Muğla basınının sıkıntılarını, neler yaşadıklarını biliyoruz. Hergün çeşitli ortamlarda buluşuyor, konuşuyor ve tartışıyoruz. Basının özgür olması çok önemlidir. Tarafsız olmalı, özgür olmalı, yaptığı haber veya yorum nedeniyle tutuklanmamalı. Çünkü toplum her zaman doğru haber almalı. Bu konuda ülkemiz ne yazık ki her geçen gün daha kötüye gidiyor. Dileğimiz daha özgür bir ortamda barış içinde basın mensuplarımızın çalışmasıdır.”

Tüm basın çalışanlarının gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise; “109 yıl önce basında sansürün kaldırışı gün olarak ilan edilmiş ve kutlanmaktadır. Ancak gelinen noktaya baktığımızda acaba sansür kalktı mı, gazeteciler uluslararası standartta gazeteciliğin tarifinde yer alan değerlere sahip mi, gazeteciliği rahatlıkla yapıyor mu diye düşünmek gerek. Gazeteciler halkı doğru olarak bilgilendirebiliyor mu? Bunu yaparken de hiçbir baskı altında kalmadan yapabiliyor mu? Bunu çok iyi sorgulamak gerekiyor. Bazı günler ne yazık ki içi boşaltılmış bir şekilde kutlanıyor ama biz gazeteciliğin özgürce yapılmasını her fırsatta dile getirmeli, mücadelemizi yapmak zorundayız.

Gazetecilik gerçekten toplumun geleceğe doğru evrilmesi için, karar aşamalarında aldıkları doğru bilgiye dayanarak doğru karar verebilmesi ve seçilmişleri doğru bir şekilde denetleyebilmesi için çok ama çok önemli bir araç. Elbette haber, her iki tarafında görüşü alınarak doğru bir şekilde yapılmalı. Sizler ancak bu yolla toplumun doğru bir şekilde bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bir takım medya için bazı sıfatlar kullanılıyor. O medya, bu medya, o grup, bu grup diye… Bence bunlar hiç hoş olmayan, layık olmadığınız ayrımlardır.

Günümüzde habercilik çeşitli evrelerden geçiyor. Toplum daha çok internet gazeteciliğini takip ediyor. Bakın sabah kuşağındaki haberlere, genellikle insanlar sadece internetten haber başlıklarına bakıyor, ilgisini çeken bir haber varsa içeriğine bakıyor. Ulusal yayın yapan gazeteler ne yazık ki eski gücünü kaybediyor. Çünkü aynı haber, farklı başlıkla veriliyor. Kimi zamanda haberinden özünden uzaklaşılmış bir şekilde yapıldığı için toplum da bu alandan uzaklaşıyor. Oysa okuyucumuzun sizlerden kopmaması için sizlerin de doğru habercilik yapma adına gayret içinde olmanız gerekiyor. İster basılı, ister internet olsun bu mesleğin değerini yükselterek yapmanız her şeyden önde gelmelidir.

Seydikemer’de yaşanan bir olayı, Milas’ın 114 köyünden birinde yaşayan bir vatandaşımız en kısa zamanda ve doğru olarak okumalı. Bizim nüfusumuzun büyük bir bölümü kırsalda yaşıyor. Kırsalda üretilenler, kıyılarda tüketiliyor. Bu birleşimi güçlendirmek gerek. Muğla olarak değerlerimizi korumak ve bu değerleri yapacağımız haberlerle de daha da yükseltmeliyiz. Her şeyden önce Muğla’nın genel bütçeye ne verdiğini, genel bütçeden ne aldığına bakmak gerek. Biz Muğla olarak on veriyor, karşılığında bir alıyoruz. Bu konuda Muğla olarak özellikle altyapı konusunda gerekli yatırımı alamadığımızı düşünüyorum.

Büyükşehir Belediyesi olarak bizim Seydikemer’den Bodrum’a tüm altyapıyı kendi bütçemizle yapmamız mümkün değil. Altyapı derken hemen her anlamdaki altyapıdan söz ediyorum.

Bu anlamda Muğlalılara, Muğla ile ilgili haber ulaştıran bu mekanizmayı doğru bir şekilde kullanmalı, değerlerimizi koruyan bir tavır sergilemeliyiz. ‘Hedef 1, Muğla 1’ sloganı öylesine üretilmemiştir. Bir olduğumuzu, bir arada olduğumuzu ve bunu da her alanda göstermemiz gerektiğini düşünerek konulmuş bir slogandır.

Örneğin kısa bir süre önce yaşadığımız depremle ilgili yapılan haberlere bir bakın. Birçok haber, Muğla’nın bugününe ve geleceğine hiçbir katkı vermeyen türden Oysa deprem sonrası bizzat bölgeyi dolaştık, tüm bilgileri toparladık. Üretilen haberlerin birçoğunun gerçeği yansıtmadığını gördük.

Yaratılan bu negatif durumu şimdiler de pozitife çevirme noktasındayız. En azından yaşanan depremle Muğla’nın yapısal durumu test edildi. Muğla merkez ve tüm ilçelerinde hiçbir bina yıkılmadı, hiçbir can kaybı yaşanmadı. Buna rağmen üretilen haberler yüzünden birçok insan bölgeden ayrıldı. Dolayısıyla yapılan bu haberlerden kimse bir yarar sağlamamıştır. Muğla’da görev yapan gazeteciler olarak bu tür konularda hassas olmanız gerek. Muğla ile ilgili bir haber verirken onun ekonomik-sosyal-siyasal yansımalarının neler olabileceğini düşünerek haberi vermelisiniz. Yani haberi veriş şeklinizin Muğla’ya zarar veren bir noktada olmamasına dikkat dilmesi gerekiyor” diyerek, tüm katılanların tekrar bu anlamlı günlerini kutladı.

Yapılan konuşmaların ardından basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtlayan Başkan Osman Gürün, basın sektöründen gelecek her türlü öneriye açık olduklarını, belediye olarak tüm birimlerin de doğru ve hızlı bir şekilde basından gelecek soruları yanıtlamaya hazır olduğunu söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500