Advert
Advert
Advert

15 TEMMUZ ‘DEMOKRASİ’ DESTANI…

15 TEMMUZ ‘DEMOKRASİ’ DESTANI…
Bu içerik 2388 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bir yıl önce bugün Fethullahçı Terör Örgütü tarafından yapılmak istenen hain darbe girişiminin üzerinden tam 1 yıl geçti. Bu süreçte; ordu ve emniyet mensubu, akademisyen-öğretmen, adli personel, gazeteciler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarından binlerce kişi ihraç edilirken bunların büyük bir bölümü cezaevine gönderildi. Açılan soruşturmalar kapsamında ise 7 bin 852 firarinin haklarında yakalama kararı bulunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan FETÖ mensupları, emir komuta zincirinin dışına çıkarak 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı saat 21:00 sularında askeri darbe girişimine kalkıştılar.

 Darbe teşebbüsü Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak başlarken, ilk etapta İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ele geçirilmeye çalışıldı. Ankara’da ise devletin Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gölbaşı Polis Özel Harekat Merkezi gibi stratejik kurumlarına bombalı saldırılar düzenlendi. Her iki şehirde de darbeciler kaçırdıkları F-16’larla alçak uçuşlar gerçekleştirerek devletin kurum binalarına ve halkın üzerine bomba yağdırdı.

İstanbul ve Ankara’daki TRT binaları işgal edilerek, kendisini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak tanımlayan darbeci çete üyelerinin hazırladığı bildiri zorla okutulurken, metnin içerisinde sokağa çıkma yasağının yanı sıra tüm özel yayın organlarının bu bildiriyi okuması dikta ettirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiye sahip çıkılması adına yaptığı çağrıyla sokaklara dökülen halk, tankların ve silahların karşısında durarak darbecilere fırsat vermedi.

 Darbecilerin, silahsız halka ateş açması sonucu 248 kişi hayatını kaybederken 1537 kişi de yaralandı.

15 Temmuz ülke ve toplum tarihi açısından bir milat olurken; fert, millet, devlet ve medeniyet açısından önemli bir gün olarak tarihe geçti. Hemen her vatandaş darbe girişimine tepki verdi ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek 15 Temmuz’un, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer almasını sağlamıştır.

RAKAMLARLA 1 YILIN ÖZETİ…

15 Temmuz darbe girişiminin arkasından başlatılan soruşturmalar ve açılan davalar hala devam ederken bu süreçte; ordu, emniyet, üniversiteler, bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarından 142 bin 241 kişi ihraç edildi. Hakkında işlem yapılan 165 bin 858 kişiden 50 bin 552'si tutuklandı. 149 general, 1099 subay,436 astsubay ihraç edildi. Hava kuvvetlerinde büyük çoğunluğu savaş pilotu olan 213 subayın orduyla ilişiği kesildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan 14 bin 893 kişi ihraç edildi ya da uzaklaştırıldı. 8 bin 750 polis tutuklandı.5 bin 922 polis hakkında adli kontrol kararı verildi. 5 bin 292'si akademisyen 1200'ü idari personel olmak üzere toplan 6 bin 495 kişi Yüksek Öğretim Kurumu'ndan ihraç edildi. Kamudan uzaklaştırılan 142 bin 241 kişiden bin 141'i görevlerine iade edildi. 8 bin 750 polis ile 167'si general 7 bin 221 asker tutuklanarak cezaevine gönderildi. Adli ve idari yargıdan 2 bin 490 hakim ve savcı, 2 Anayasa Mahkemesi üyesi, 41 Danıştay üyesi tutuklandı. 24 vali, 7, vali yardımcısı,116 kaymakam FETÖ soruşturmaları kapsamında cezaevinde. 7 bin 852 kişi ise firari.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500