Advert
Advert
Advert

ÇİFTÇİYE, ‘BİTKİSEL ÜRETİME DESTEKLEME’ PRİMİ…

ÇİFTÇİYE, ‘BİTKİSEL ÜRETİME DESTEKLEME’ PRİMİ…
Bu içerik 1143 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi yapılmasına dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ÇATAK Projesi kapsamında 71 çiftçimizin yaklaşık 1920 dekar araziden toplamda 191.942,00 TL ödemeye hak kazandığı belirtildi.

Bu yıl ilk kez uygulanan zeytin rehabilitasyon desteği dışında zeytin alanlarında organik ve iyi tarım yapan üreticilere yönelik destekleme ödemeleri devam ediyor. 2017 yılı içerisinde 672 organik tarım yapan üreticiye 39.017 dekar için 2.733.275,05 TL, iyi tarım yapan 459 üreticiye ise 30.332 dekar alan için 1.517.327,05 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan tarafından yapılan açıklama şöyle: “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Milli Tarım Projesi ile tarımsal desteklemeler konusunda önemli değişiklikler oldu. Bakanlığımız 4 Mayıs 2016 tarih ve 29703 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğin 18.maddesi uyarınca zeytin üreticilerine  "geleneksel zeytin bahçelerinde rehabilitasyon desteği" adı altında bu yıl ilk kez uygulanan yeni bir destekleme modeli geliştirmiştir. Verilecek destek miktarı ise dekara 100 TL’dir.

Bu destekleme kapsamında yaprak/kök oranının düşmesi nedeniyle obur dal oluşumunun arttığı, verim ve kaliteden düşmüş geleneksel zeytin yetiştiriciliği yapılan bahçelerde gençleştirme budaması ile verim ve kalitenin arttırılması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda İlçe Müdürlüğümüze "geleneksel zeytin bahçelerinde rehabilitasyon desteği" ne 1353 başvuru gerçekleşmiştir. Başvurular sonucu zeytin alanlarında yapılan teknik personelimiz tarafından yapılan incelemeler sonucunda 71 çiftçimiz 1919,4 dekar araziden toplamda 191.942,00 TL ödemeye hak kazanmıştır.

Bilindiği gibi 2016 yılında İlçemizde Çevresel Amaçlı Tarım Arazilerinin Ulaşımı (ÇATAK) Projesi kapsamında Şenköy Mahallemizden 619 çiftçimize 619.782,00 TL destekleme ödemesi yapıldı. Bu yıl yine ÇATAK Projesi kapsamında Şenköy, Akçalı, Karahayıt, Gölyaka ve Bafa Mahallelerinde alan tespit çalışmalarımız devam etmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın misyonu, Ülkemizin ve dünya pazarlarının ihtiyacı olan güvenilir gıda ve kaliteli tarım ürünlerine erişilebilirliği gerçekleştirmek, tarımsal ve ekolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak, kırsal alanda yaşam standardını yükseltmek amacıyla politika belirlemektir ve uygulamak. Biz Bakanlığımızın belirlemiş olduğu politikaların uygulamak adına buradayız. Tüm çiftçilerimizin üretiminden en yüksek verimi alması ve kazancını yükseltmesi için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500